Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko przebywa na misji pod auspicjami NATO już ponad półtora miesiąca.
W nocy z 10 na 11 sierpnia 2016 r. polska fregata ORP "Gen. T. Kościuszko" wchodząca w skład SNMG 2 (Stały Zespół Okrętów NATO grupa 2) podczas patrolu w rejonie Morza Egejskiego wykryła łódź idącą bez świateł nawigacyjnych w kierunku wyspy LESBOS. Dalsza obserwacja wykazała, że na improwizowanej jednostce o długości kilku metrów przebywa kilkadziesiąt osób. Ze względu na przeładowanie pontonu, warunki meteorologiczne oraz ukształtowanie wybrzeża wyspy LESBOS ich bezpieczne lądowanie na wybrzeżu greckim budziło poważne wątpliwości. Okręt niezwłocznie zaalarmował, a następnie naprowadził jednostki greckiej i tureckiej straży przybrzeżnej oraz FRONTEXu (organizacja policyjna UE).
ORP "Gen. T. Kościuszko" koordynował akcję wyżej wymienionych podmiotów do wczesnych godzin porannych. W wyniku podjętych działań grecka straż przybrzeżna podjęła 44 nielegalnych imigrantów z bliskiego wschodu, w tym 13 kobiet i 2 dzieci.
Fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko", w ramach misji w Stałym Zespole Okrętów NATO grupa 2 (SNMG-2) nieustanie monitoruje ruch morski w rejonie Morza Śródziemnego, Czarnego oraz Egejskiego. Dzięki takim skutecznym akcjom realnie zapobiega aktom nielegalnej imigracji.
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO
Zatopione fregaty. Rząd Niemiec chce zrezygnować z największego projektu w historii swojej marynarki wojennej?
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary