• <

18 lat Marynarki Wojennej w NATO

18 lat Marynarki Wojennej w NATO - GospodarkaMorska.pl

mk

09.03.2017 Źródło: własne

W niedzielę, 12 marca, mija 18 lat od dnia, kiedy Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego. Polskie okręty wielokrotnie prowadziły działania w ramach Stałych Zespołów NATO i operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, spędzając pod flagą Paktu Północnoatlantyckiego łącznie ponad 8 lat.

Z tej okazji, w niedzielę, o godz. 10.00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni, w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, odbędzie się uroczystość upamiętniająca 18. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Obok flagi Polski na maszt zostanie podniesiona flaga Paktu Północnoatlantyckiego. Dla podkreślenia rangi wydarzenia z pokładu historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut armatni składający się z 13 wystrzałów. W godzinach 10:00 – 16:00, przy nabrzeżu Skweru Kościuszki, będzie można zobaczyć i wejść na pokład okrętów, na co dzień stacjonujących w Porcie Wojennym w Gdyni. Do bezpłatnego zwiedzania zostaną udostępnione okręty: rakietowy ORP „Grom”, podwodny ORP „Bielik” oraz okręt – muzeum ORP „Błyskawica”. Będzie także można zapoznać się ze sprzętem wojskowym, będącym na wyposażeniu jednostek 3. Flotylli Okrętów, w tym: Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, 43. Batalionu Saperów oraz Brzegowej Grupy Ratowniczej.

W osiemnasty rok funkcjonowania w strukturach Sojuszu Marynarka Wojenna RP wkracza dowodząc „Tarczą Przeciwminową Europy” – jednym z czterech elitarnych, stałych zespołów okrętów NATO. Obecnie na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym operuje polski okręt, na którym obok biało-czerwonej bandery powiewa flaga Paktu Północnoatlantyckiego. Jednostką dowodzącą Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) jest okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Z pokładu „Czernickiego” polski sztab dowodzi okrętami NATO przeznaczonymi do reagowania wobec zagrożeń minowych na akwenach europejskich, które mają strategiczne i ekonomiczne znaczenie dla państw Sojuszu oraz są istotne dla bezpieczeństwa międzynarodowej żeglugi.

Z kart historii

Już trzy dni po wejściu Polski w struktury Sojuszu, 15 marca 1999 roku, rozpoczęły się pierwsze w historii polskich Sił Zbrojnych ćwiczenia w roli członka NATO. W polsko-niemieckich manewrach lekkich nawodnych sił uderzeniowych uczestniczyły okręty rakietowe ORP „Grom” i ORP „Piorun”.

W 2002 roku pierwszy polski okręt podniósł flagę NATO, wchodząc w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1 - Standing NATO Mine Countermeasure Group 1) – był to niszczyciel min ORP „Mewa”. Od tego czasu, przez kolejne 10 lat, 3 polskie niszczyciele min – ORP „Mewa, ORP „Flaming” i ORP „Czajka” – wchodziły w skład SNMCMG1 10-krotnie. Okręty te spędziły łącznie w stałym Zespole NATO-wskim ponad 2 lata.

W 2010 roku ORP Czernicki został jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Tę funkcje sprawował przez półtora roku. Wtedy też jego załoga wykonywała zadania na Morzu Śródziemnym, między innymi uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej NATO pod kryptonimem Active Endeavour. Trzy lata później, w 2013 roku, ORP Czernicki po raz drugi został jednostką dowodzenia SNMCMG1. Od 16 stycznia 2017 roku ponownie objął dowodzenie nad okrętami NATO - tym razem stanął na czele Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2).

Fregaty rakietowe ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko” w składzie Stałych Zespołów Okrętów NATO (Standing NATO Maritime - SNMG) operowały trzykrotnie.


ORP „Gen. K. Pułaski” dwa razy (2006 r. i 2008 r.) wchodził w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1. W ramach działań w SNMG1 polski okręt uczestniczył również w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”. Łącznie w SNMG1 okręt spędził pół roku.


W 2016 roku, przez dwa miesiące, załoga ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) oraz pododdziałem wojsk specjalnych operowała w akwenie Morza Śródziemnego i Egejskiego w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2). Jednostka realizowała zadania monitorowania szlaków żeglugowych i zapobiegania aktom piractwa, a także przemytu ludzi i sprzętu techniki wojskowej.


Okręty podwodne 4-krotnie brały udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”. Trzykrotnie był to ORP „Bielik”, a raz ORP „Kondor”. Oba okręty operowały w ramach operacji ponad 1,5 roku.


Przez 18 lat w NATO Marynarka Wojenna RP wzięła udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. Wspólnie z okrętami innych państw NATO tworzyła atmosferę bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych i na kluczowych akwenach, z których korzystają gospodarki morskie wielu państw, w tym także Polski. Marynarka Wojenna RP nie tylko uczestniczyła w wielu ćwiczeniach, ale także je organizowała. Bazy morskie w Gdyni i Świnoujściu stały się zatem portami, z których operowały jednostki kilkudziesięciu bander państw Sojuszu i Partnerstwa dla Pokoju. Polscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach Sojuszu Północnoatlantyckiego w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

 

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.