• <

Marynarska służba w NATO

ew

09.03.2018 12:23 Źródło: 3fo.wp.mil.pl
Marynarska służba w NATO - GospodarkaMorska.pl

Udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych, a także w operacjach bojowych i Siłach Odpowiedzi – tak krótko można scharakteryzować bilans działań Marynarki Wojennej pod flagą NATO.

W poniedziałek, 12 marca, mija 19 lat od dnia, kiedy Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego. Marynarka Wojenna RP była pierwszym rodzajem Sił Zbrojnych RP, który zapoczątkował integrację z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskie okręty wielokrotnie prowadziły działania w ramach Stałych Zespołów NATO i operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, spędzając łącznie pod flagą Paktu Północnoatlantyckiego ponad 8 lat.

Uroczystość upamiętniająca 19. rocznicę wstąpienia Polski do NATO odbędzie się w poniedziałek, o godz. 12.00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni, w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Obok flagi Polski na maszt zostanie podniesiona również flaga Paktu Północnoatlantyckiego.

Z kart historii


Już trzy dni po wejściu Polski w struktury Sojuszu, 15 marca 1999 roku rozpoczęły się pierwsze w historii polskich Sił Zbrojnych ćwiczenia w roli członka NATO. W manewrach lekkich nawodnych sił uderzeniowych uczestniczyły polskie okręty rakietowe – ORP „Grom” i ORP „Piorun”.
W 2002 roku pierwszy polski okręt podniósł flagę NATO, wchodząc w skład SNMCMG1 (Standing NATO Mine Countermeasure Group 1), czyli do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – był to niszczyciel min ORP „Mewa”. Od tego czasu, przez kolejne 10 lat, 3 polskie niszczyciele min – ORP „Mewa, ORP „Flaming” i ORP „Czajka” – wchodziły w skład SNMCMG1 10-krotnie. Okręty te spędziły łącznie w stałym zespole NATO-wskim ponad 2 lata.


v Okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dwukrotnie pełnił funkcję jednostki dowodzenia. Pierwsze 1,5 roku w składzie SNMCMG1 (od stycznia 2010 do czerwca 2011), a kolejne 1,5 roku (od 16 stycznia do 5 lipca 2017) w składzie SNMCMG2, dowodząc „Tarczą Przeciwminową Europy”. Z pokładu „Czernickiego” polski sztab dowodził okrętami NATO przeznaczonymi do reagowania wobec zagrożeń minowych na akwenach europejskich, które mają strategiczne i ekonomiczne znaczenie dla państw Sojuszu oraz są istotne dla bezpieczeństwa międzynarodowej żeglugi.

Fregaty rakietowe ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko” w składzie Stałych Zespołów Sił Morskich NATO działały trzykrotnie. ORP „Gen. K. Pułaski” dwa razy wchodził w skład SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1), czyli Stałego Zespołu Sił Morskich NATO. W ramach działań w SNMG1 polski okręt uczestniczył również w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”. Łącznie w SNMG1 okręt spędził pół roku.


Załoga ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) oraz pododdziałem wojsk specjalnych uczestniczyła w 2016 roku w dwumiesięcznej misji w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2). Jednym z jego głównych zadań było przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi drogą morską.


Okręty podwodne 4-krotnie brały udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”. Trzykrotnie był to ORP „Bielik”, a raz ORP „Kondor”. Oba okręty operowały w ramach operacji ponad 1,5 roku.

Przez 19 lat w NATO Marynarka Wojenna RP wzięła udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. Wspólnie z okrętami innych państw NATO tworzyła atmosferę bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych i na kluczowych akwenach, z których korzystają gospodarki morskie wielu państw, w tym także Polski. Marynarka Wojenna RP nie tylko uczestniczyła w wielu ćwiczeniach, ale także je organizowała. Bazy morskie w Gdyni i Świnoujściu stały się zatem portami, z których operowały jednostki kilkudziesięciu bander państw Sojuszu i Partnerstwa dla Pokoju. Polscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach Sojuszu Północnoatlantyckiego w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Źródło:
3fo.wp.mil.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.