• <

Misja uczy pokory - uroczystości przy pominiku Polski Morskiej

ew

30.05.2019 09:30 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Misja uczy pokory - uroczystości przy pominiku Polski Morskiej
Misja uczy pokory - uroczystości przy pominiku Polski Morskiej - GospodarkaMorska.pl

Służą w różnych rejonach świata, z dala od polskich granic. A wszystko dla utrzymania bezpieczeństwa i pokoju tam, gdzie jest on zagrożony. Żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych uczestniczą w misjach zagranicznych od 1953 roku. 29 maja mieli swoje święto. Obchodzony jest wtedy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Z tej okazji w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej, odbyły się oficjalne uroczystości. Ich uczestnicy oddali hołd oraz uczcili pamięć o weteranach i uczestnikach misji zagranicznych.
 
Marynarka Wojenna wnosi ogromny wkład w stabilizację międzynarodowej sytuacji politycznej uczestnicząc w misjach pokojowych prowadzonych przez siły zbrojne RP. Dlatego w uroczystości licznie uczestniczyli marynarze. W wydarzeniu wzięli też udział m.in. przedstawiciele władz Gdyni, dowództwo Marynarki Wojennej, mieszkańcy. Byli także ci, którym ten dzień dedykowano - weterani i uczestnicy misji pokojowych ONZ. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy 3. Flotylli Okrętów. Następnie odegrano hymn państwowy i wygłoszono okolicznościowe przemówienia.
 
– Są wszędzie tam, gdzie pokój jest zagrożony. Swoją codzienną pracą zapewniają spokój i bezpieczeństwo. Ryzykują własnym życiem po to, żeby inni mogli czuć się bezpiecznie. Jesteśmy im wdzięczni, że podejmują takie wyzwanie, służbę i włączają się w działania społeczności międzynarodowej. Dzisiaj myślimy o nich, łączymy się z tymi, którzy już od lat pełnili służbę na różnych misjach. Myślimy o tych, którzy wciąż tam są i wspominamy tych, którzy nigdy już nie wrócili, bo w tej służbie ponieśli najwyższą ofiarę. Tutaj w Gdyni, gdzie szczególnie bije serce naszego wojska - w Marynarce Wojennej - jesteśmy z nimi solidarni – mówił podczas uroczystości Andrzej Bień, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
 
Podczas obchodów medale i odznaczenia otrzymali zasłużeni weterani i uczestnicy misji zagranicznych. Potem poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Polski Morskiej. Uroczystość zakończyła defilada.
 
Życie na misji


Jak wyglądają misje pokojowe? O czym muszą pamiętać ich uczestnicy i z czym się zmagają? O swoich doświadczeniach opowiedział nam mł. bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy gdyńskiej Straży Pożarnej. W 2013 roku brał on udział w misji stabilizacyjnej w Afganistanie.
 
– Misja otwiera oczy, błahe sprawy odchodzą na bok. Uczy pokory, bo zawsze z tyłu głowy jest świadomość, że jedziemy w miejsce, gdzie trwają działania wojenne lub gdzie staramy się zaprowadzić pokój. Trzeba tam działać z rozwagą. Wchodzimy do innej kultury i nie można po prostu wkroczyć z tzw. butami. Na początku należy obserwować, jak zachowuje się tamta społeczność, czego od nas oczekują i dostosować procedury. Pojechałem na misję jako specjalista ds. zarządzania kryzysowego. Moim zadaniem było z jednej strony zorganizowanie centrum zarządzania kryzysowego w mieście Ghazni. Uczyłem przyszłych operatorów numeru alarmowego.  Szkoliłem też strażaków i policjantów do podejmowania działań ratowniczych na terenie miasta objętego działaniami wojennymi. Coś co u nas działa bez zarzutu, niekoniecznie sprawdzi się w tamtych warunkach. Największą trudnością było przełożenie i dostosowanie naszych procedur na ich realne warunki, żeby nie były oderwane od rzeczywistości – mówi mł. bryg. Łukasz Płusa.
 
Za uczestnictwo w misji otrzymał odznaczenie od Organizacji Narodów Zjednoczonych - za trud włożony w pracę poza granicami państwa. Dodatkowo od prezydenta RP dostał  Gwiazdę Afganistanu.
 
Polskie wojsko w działaniu


Żołnierze Wojska Polskiego w misjach zagranicznych uczestniczą od 1953 roku. W tym czasie wzięli udział w ponad 90 misjach i operacjach pokojowych organizowanych przez ONZ, OBWE, UE i NATO. Uczestniczyło w nich ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. W trakcie misyjnej służby zginęło 120 Polaków a ponad 800 zostało rannych.

Polscy żołnierze oraz pracownicy wojska pełnią zadania polegające na utrzymaniu pokoju, stabilizacji sytuacji w regionie oraz walce z międzynarodowym terroryzmem. Obecnie polscy żołnierze uczestniczą w misjach poza granicami kraju m.in. w Iraku, Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, państwach bałtyckich oraz w basenie Morza Śródziemnego. W ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1) operuje także fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski.

Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.