• <

SNMCMG2 na Morzu Egejskim (foto)

SNMCMG2 na Morzu Egejskim (foto) - GospodarkaMorska.pl

pc

01.03.2017 Źródło: własne

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) pod polskim dowództwem zakończył dzisiaj manewry z siłami sojuszniczymi na Morzu Egejskim. Ćwiczono z okrętami z Niemiec i z Grecji oraz współpracowano ze śmigłowcem greckiej Marynarki Wojennej. Obecnie jednostki Zespołu obrały kurs na cieśninę Dardanele, aby wkrótce rozpocząć misję na Morzu Czarnym.

Okręty weszły na Morze Egejskie w czwartek 23 lutego, przechodząc przez Kanał Koryncki, jedno z najciekawszych przejść pod względem nawigacyjnym i krajobrazowym. Następnego dnia zacumowały w Pireusie, w porcie położonym w odległości około 30 kilometrów od Aten.

Trzydniowy postój przeznaczony był nie tylko na uzupełnienie zapasów i regenerację załóg okrętów, ale również na oficjalne wizyty i spotkania, między innymi na pokładzie okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Była to także znakomita okazja do prezentowania biało-czerwonej bandery oraz obecności polskiej Marynarki Wojennej w tej części Europy. Dowódca SNMCMG2 kmdr Aleksander Urbanowicz złożył wizytę dowódcy greckiej Marynarki Wojennej wiceadmirałowi Ioannis Parlopoulos oraz spotkał się z dowódcą Stałego Zespołu Morskiego NATO Grupa 2, niemieckim kontradmirałem Alex Deertz. W niedzielę z kolei na pokładzie polskiej jednostki gościli uczniowie Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach. Młodzież miała okazje zobaczyć, jak na co dzień wygląda służba polskich marynarzy oraz dowiedzieć się o okręcie i misji PKW Czernicki.

W poniedziałek 27 lutego rozpoczął się pierwszy dzień morskich manewrów. Okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” ćwiczył z niemiecką fregatą rakietową FGS „Sachsen”, będącą również okrętem dowodzenia Zespołu – SNMG2 (Standing NATO Maritime Group 2). Trenowano manewrowanie, procedury łączności, jak również podejścia do holowania unieruchomionej jednostki. Natomiast niszczyciele min wchodzące w skład SNMCMG2: hiszpański ESPS „Duero” oraz niemiecki FGS „Rottweil”, prowadziły działania przeciwminowe w ramach ćwiczenia Passex wspólnie z greckim okrętem HS „Kallisto”. Nad tymi działaniami czuwał polski sztab zaokrętowany na „Czernickim”, przekazując wytyczne i rozkazy do jednostek przeciwminowych oraz zbierając od nich meldunki, reagując jednocześnie na zmieniającą się sytuację podczas ćwiczeń. Następnego dnia jednostki SNMCMG2, wspólnie z greckim niszczycielem min HS „Kallisto”, ćwiczyły zwalczanie zagrożeń asymetrycznych na morzu. Zespół nękany był przez wrogą szybką łódź motorową oraz śmigłowiec. W siły przeciwnika wcieliLI się śmigłowiec greckiej Marynarki Wojennej oraz łódź z pokładu „Kallisto”.

Obecnie okręty Zespołu na czele z „Czernickim” obrały kurs na cieśninę Dardanele – bramę na Morze Czarne, gdzie przez najbliższe dni prowadzić będą swoją misję. To kolejne wyzwanie i nowy akwen operacji. Już wkrótce do Zespołu dołączą kolejne dwie jednostki przeciwminowe: turecki niszczyciel min i rumuński trałowiec, zwiększając tym samym potencjał bojowy Grupy.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.