• <
gryfia_70lat

Okręty NATO w Estonii w ramach wspólnych ćwiczeń

jm

20.04.2022 12:05
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Okręty NATO w Estonii w ramach wspólnych ćwiczeń

Partnerzy portalu

Okręty NATO w Estonii w ramach wspólnych ćwiczeń - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter SNMG1

Stały zespół sił morskich NATO nr 1 (SNMG1), składający się z sześciu okrętów, odwiedził estoński Tallin, skąd wyruszył na odbywające się w okolicy ćwiczenia.

NATO-wskie okręty ćwiczyły wspólnie z estońską marynarką wojenną i innym zgrupowaniem Sojuszu – Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 (SNMCMG1). Same manewry odbywały się na wodach Zatoki Fińskiej. Zarówno obecność okrętów w Estonii, jak i ich ćwiczenia na wodach zatoki oznaczały, że były one nawet 200 kilometrów od terytorium Rosji i rosyjskich baz na Bałtyku.

SNMG1 prowadziła także w ciągu tygodnia w ramach ćwiczeń operacje związane z rozpoznaniem sytuacji i bezpieczeństwem na Morzu Bałtyckim. Sprawdzane były także procedury reagowania w sytuacji obrony powietrznej z udziałem sił powietrznych z Danii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

W skład SNMG1 wchodzi sześć okrętów: niderlandzka fregata De Zeven Provincien, duńska fregata HDMS Peter Willemoes, brytyjska fregata Northumberland, niemiecka korwega Erfurt, kanadyjska fregata Halifax i niemiecki okręt wsparcia logistycznego Berlin.

W komunikacie prasowym NATO komandor Ad van de Sande, dowódca SNMG1 poinformował, że „interakcja między siłami zbrojnymi w NATO umożliwia utrzymanie nam gotowości jako sojuszu obronnego”.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.