• <
SAR_2022

Litwa chce by NATO opracowało strategię obrony Polski i państw bałtyckich. Czy będzie też wzmocnienie wschodniej części?

AK

23.03.2022 15:03
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Litwa chce by NATO opracowało strategię obrony Polski i państw bałtyckich. Czy będzie też wzmocnienie wschodniej części?

Partnerzy portalu

Litwa chce by NATO opracowało strategię obrony Polski i państw bałtyckich. Czy będzie też wzmocnienie wschodniej części?  - GospodarkaMorska.pl
Fot. NATO

Litwa dąży do tego, by NATO dokonało przeglądu planów obronnych i opracowało pełną strategię obrony Polski i państw bałtyckich - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis przed czwartkowym szczytem NATO.

"Głównym celem jest dokonanie przeglądu strategii obronnej (…) i oceny całkowicie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa i od tego, przede wszystkim od decyzji politycznej, należy rozpocząć precyzyjne planowanie sił w regionie” – powiedział dziennikarzom Landsbergis, wyrażając opinię, „że uda się to osiągnąć".

Litewski szef dyplomacji powiedział, że „zarówno Polska, jak i kraje bałtyckie muszą mieć strategię pełnej obrony, w której się wskazuje, że ani jeden centymetr kwadratowy naszej ziemi nie zostanie zniszczony, będzie broniony, a za tym muszą iść konkretne działania”.

„Widzimy, że pewne zdolności są rozmieszczane w Polsce i jestem przekonany, że tego rodzaju zdolności muszą być rozmieszczone również w krajach bałtyckich" - powiedział minister.

Obecnie na Litwie stacjonuje około 3 tys. 500 żołnierzy sojuszniczych, z których większość to Amerykanie i Niemcy dowodzący wielonarodowym batalionem NATO. Strona litewska spodziewa się, że te siły zostaną zwiększone co najmniej dwukrotnie.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił w środę, że Litwa jest gotowa na zwiększenie obecności wojsk sojuszniczych.

„Przeznaczyliśmy na ten cel dodatkowy budżet, będziemy rozwijać naszą infrastrukturę, zbudujemy nowe poligony. Sytuacja jest taka, że musimy to zrobić bardzo szybko, bo czas nie jest naszym sprzymierzeńcem" - zaznaczył szef państwa.

Stoltenberg oczekuje na szczycie NATO decyzji o znaczącym wzmocnieniu Sojuszu w jego wschodniej części

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że na szczycie NATO w Brukseli oczekuje decyzji o znaczącym wzmocnieniu Sojuszu w jego wschodniej części. Wskazał, że przywódcy zdecydują o rozmieszczeniu czterech nowych grup bojowych: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

„Spodziewam się, że przywódcy zgodzą się na wzmocnienie postawy NATO we wszystkich dziedzinach, ze znacznym wzrostem we wschodniej części sojuszu na lądzie, w powietrzu i na morzu” – powiedział na konferencji prasowej przed szczytem w Brukseli na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Stoltenberg powiedział, że wraz z nowymi grupami bojowymi i istniejącymi siłami w krajach bałtyckich i Polsce, NATO będzie miało osiem wielonarodowych grup wzdłuż wschodniej flanki sojuszu.

Dodał, że NATO obawia się, że Chiny mogą wesprzeć rosyjską inwazję na Ukrainę. Ta sprawa ma być dyskutowana na czwartkowym szczycie.

„Chiny zapewniły Rosji wsparcie polityczne, w tym poprzez szerzenie rażących kłamstw i dezinformacji” – powiedział na konferencji Stoltenberg.

Szef NATO przekazał również, że ewentualne użycie broni chemicznej na Ukrainie będzie miało "daleko idące konsekwencje".

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.