• <
Baltexpo2023_duży

Łotwa. Statek z niebezpiecznym ładunkiem, na którym wybuchł pożar dryfuje w kierunku zachodnim wzdłuż Zatoki Ryskiej

gm

22.02.2023 10:38
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Łotwa. Statek z niebezpiecznym ładunkiem, na którym wybuchł pożar dryfuje w kierunku zachodnim wzdłuż Zatoki Ryskiej

Partnerzy portalu

Łotwa. Statek z niebezpiecznym ładunkiem, na którym wybuchł pożar dryfuje w kierunku zachodnim wzdłuż Zatoki Ryskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Patrick Deenik

Kontenerowiec Escape, na pokładzie którego według informacji znajdują się ładunki określane jako niebezpieczne, zapalił się na Morzu Bałtyckim. Załoga została ewakuowana, statek dryfuje w kierunku zachodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej.

O pożarze na statku wczesnym rankiem poinformowane zostało łotewskie Morskie Centrum Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa (MRCC Riga). Według informacji przekazanych Centrum przez załogę, pożaru nie udało się ugasić przy pomocy autonomicznego systemu gaśniczego na jednostce. Podano także, że na statku transportowane są polimery i farby.

Na miejsce zdarzenia wysłany został statek straży przybrzeżnej KA-08 Saule, w gotowość postawiono także załogę śmigłowca straży granicznej.

O godzinie 2:57 załoga Escape opuściła kontenerowiec w szalupie ratunkowej, a następnie została podjęta na pokład statku Kairit, który znalazł się w pobliżu. 15 załogantów następnie przekazano do portu w Rydze.

Następnie na miejsce udały się holowniki Stella i Orion, wyposażone w systemy gaśnicze i generatory piany.

Escape wedle przekazanych komunikatów dryfuje bezwiednie w kierunku zachodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej. Straż przybrzeżna Łotwy zaraportowała ponadto, że załoga jej statku będącego na miejscu, nie zaobserwowała otwartego ognia na kontenerowcu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.