• <

Wizyta okrętów w Szczecinie w związku z Dniem Weterana. Wśród nich ORP Mewa

02.06.2023 22:14 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wizyta okrętów w Szczecinie w związku z Dniem Weterana. Wśród nich ORP Mewa

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Przy Bulwarach Chrobrego w Szczecinie zacumował trzeci z niszczycieli min proj. 258, ORP Mewa. Wizyta ma związek z odbywającymi się 3 czerwca br. obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbędą się z udziałem m.in. marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Armii Stanów Zjednoczonych oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Dziś coraz więcej uwagi poświęca się przedstawicielom służb państwowych, którzy wykonywali bądź stale wykonują, swoje obowiązki na rzecz państwa na całym świecie. W związku z tym od 2012 roku jest obchodzone święto poświęcone udziałowi polskich żołnierzy i funkcjonariuszy w operacjach zagranicznych. Przypada ono 29 maja, tak jak Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Istnieje również Centrum Weterana Misji Zagranicznych Poza Granicami Państwa. W ten sposób przybliża się społeczeństwu udział Polaków w misjach ONZ, NATO i UE. W przypadku polskiej Marynarki Wojennej przypomina to jej znaczenie w ramach sojuszniczych struktur, potwierdzając znaczenie, role i funkcjonowanie jako istotny element Polskich Sił Zbrojnych, który musi być stale rozwijany, aby dalej spełniać te funkcje.

Dzień Weterana poza Granicami Państwa to okazja uczczenia pamięci żołnierzy, funkcjonariuszy i cywili, którzy brali udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świecie, służąc i wykonując zadania w kontyngentach podczas zadań ochronnych i ratowniczych nierzadko daleko od domu. Od 70 lat w ponad 89 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy polskich żołnierzy i personelu wojskowego. Obecnie Polska uczestniczy w misjach UE, NATO i ONZ w różnych częściach świata. Status weterana ma w kraju ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego 848. Z tej okazji odbędzie się także uroczysty apel oraz zostanie podniesiona wielka gala banderowa.

Sobotnie obchody poprzedził piątkowy koncert orkiestry wojskowej, który odbył się w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.

ORP Mewa będzie jedną z dostępnych do zwiedzenia jednostek, wraz z okrętem dowodzenia siłami obroną przeciwminową ORP Kontradmirał X. Czernicki (proj. 130) oraz holownikiem proj. B860 H-13. W trakcie obchodów nie zabraknie też  atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak koncert orkiestry wojskowej, pokaz musztry i uzbrojenia okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i innych jednostek wojskowych. Wśród atrakcji znajdzie się też czołg Abrams.

Z programem obchodów można zapoznać się na stronie flotylli.

Polska Marynarka Wojenna od początku lat 90-tych akcentuje swój udział w misjach zagranicznych. Jej okręty operują na wodach całego świata, m.in. współdziałając z siłami morskimi innych państw w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Dotyczy to także obecności w stałych zespołach okrętów NATO oraz udziału w misjach zagranicznych. W SNMIG-1 od stycznia służy fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.

Należy nadmienić, że marynarze uczestniczą w misjach nie tylko jako członkowie załóg okrętów. Nie brakuje wśród nich tych, którzy chęć do udziału w nich zgłaszają indywidualnie, służąc potem z przedstawicielami innych rodzajów sił zbrojnych w ramach instytucji i projektów realizowanych w różnych państwach. Bywa też, że są delegowani do zagranicznej służby, będąc ekspertami w swojej profesji. Przykładem jest służba polskich oficerów marynarki wojennej na Bałkanach, we Włoszech, w Afganistanie i Iraku, głównie na stanowiskach związanych z dowodzeniem oraz zapleczem sił zbrojnych.

Warto również pamiętać, że polska Marynarka Wojenna to nie tylko okręty. W misjach regularnie biorą też udział kontyngenty wystawiane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od 2018 działają w ramach NATO podczas misji PKW IRINI oraz od 2021 roku PKW Turcja. Wykorzystują w nich samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza i samolot Sił Powietrznych C-130E Hercules.

Dziękujemy za wysłane grafiki.