• <

Marynarze z ORP Ślązak wymagali hospitalizacji. Ewakuował ich śmigłowiec Marynarki Wojennej

12.06.2023 10:04 Źródło: BLMW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarze z ORP Ślązak wymagali hospitalizacji. Ewakuował ich śmigłowiec Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 3. FO

Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została wysłana na Bałtyk do polskiej korwety patrolowej uczestniczącej w międzynarodowym ćwiczeniu morskim Baltops 23. Okazało się, że była wymagana prawdziwa interwencja medyczna.

Akcja została przeprowadzona 11 czerwca między godz. 9.13 a 11.45.  Z pokładu ORP Ślązak ewakuowano dwóch członków załogi wymagających natychmiastowej hospitalizacji. Dla zespołu ratowników było to 15 zrealizowane w tym roku zadanie w ramach poszukiwania i ratownictwa (Search and Rescue, SAR). To także 760 akcja ratownicza w historii Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

BLMW


Stacjonujący w Gdyni powietrzny komponent polskiej Marynarki Wojennej  oprócz zadań bojowych, jak zwalczanie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, czy też rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom i naprowadzanie na cele nawodne samolotów uderzeniowych, regularnie bierze udział w misjach poszukiwawczo-ratowniczych w ramach zabezpieczenia polskiej strefy Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie na morzu SAR na Bałtyku oraz strefy przybrzeżnej. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym” jest pełniony przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.