• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Hiszpańscy żołnierze w Porcie Szczecin. To element ćwiczenia pk. "Brilliant Jump 2024"

21.02.2024 14:00 Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Wojsko Polskie
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Hiszpańscy żołnierze w Porcie Szczecin. To element ćwiczenia pk. "Brilliant Jump 2024"

Partnerzy portalu

Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

W szczecińskim porcie odbyło się wyokrętowanie żołnierzy i techniki wojskowej z Hiszpanii. Komponent sił zbrojnych tego państwa bierze udział w ćwiczeniu pk. "Brilliant Jump 2024" które jest częścią większego, sojuszniczego przedsięwzięcia pk. "Steadfast Defender 2024". To największe ćwiczenia NATO od czasu Zimnej Wojny. Podobne odbyły się ostatnim razem w 1988 roku.

Z Hiszpanii przybyły elementy 10. Brygady "Guzmán el Bueno", w sumie 300 żołnierzy wyposażonych w czołgi Leopard 2, wielozadaniowe transportery opancerzone M113 oraz austriacko-hiszpańskiej produkcji bojowe wozy piechoty ASCOD, zwane też "Pizarro". Docelowo trafią na teren poligonu w Drawsku Pomorskim, gdzie będą ćwiczyć wraz z albańskimi, brytyjskimi, polskimi i tureckimi oddziałami. Hiszpańscy żołnierze przybyli również drogą powietrzną, na lotnisko Szczecin-Goleniów. W sumie w ramach Brilliant Jump 2024 szkolić się będzie 3000 żołnierzy, mających do dyspozycji 700 pojazdów. Celem tego ćwiczenia jest sprawdzenie sił zmechanizowanych w zakresie szybkiego transportu i wykonania powierzonych celów.

Brilliant Jump 2024 jest częścią ćwiczenia Steadfast Defender 2024, w którym bierze udział około 90 tys. żołnierzy, marynarzy i lotników ze wszystkich 31 krajów sojuszniczych i Szwecji.

W manewrach, które odbywają się w wielu krajach Europy jednocześnie bierze udział 90 tys. żołnierzy z 31 państw członkowskich oraz partnerskiej Szwecji, która jest na ścieżce akcesyjnej do struktur Sojuszu. Wciąż trwa oczekiwanie na zatwierdzenie decyzji Węgier, celowo przedłużanej przez kontrowersyjne władze w Budapeszcie. Celem ćwiczeń jest pokaz zdolności NATO do kolektywnej obrony, wykorzystując doświadczenia i wiedzę o napięciach na świecie, w tym wojny na Ukrainie. Choć nie jest to powiedziane wprost, zdaniem komentatorów przedsięwzięcie jest pokazem dla Rosji, którą oskarża się o przygotowania do konfliktu przeciwko Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, przy jednoczesnym podsycaniu antyukraińskich i antynatowskich nastrojów. Działania podczas "Steadfast Defender" odbywają się w środowisku wielodomenowym, na lądzie, morzu i powietrzu, a także środowisku cybernetycznym. Istotną rolę odgrywają również działania wywiadowcze.

W ramach trwających dwa tygodnie w ramach części praktycznej ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem przedsięwzięcia będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw "Dragon 24" (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku. Polska jest jednym z państw-gospodarzy ćwiczeń Steadfast Defender 2024, która przyjmie na swoje terytorium sprzęt i żołnierzy NATO. W "Dragon-24" weźmie udział 15 tys. polskich żołnierzy, wspartych przez ok. 5 tys. żołnierzy z 10 państw NATO oraz 3500 sztuk sprzętu.

Częścią tego przedsięwzięcia jest również cykliczne ćwiczenie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pk. "Wargarcz 2024", sprawdzające zdolności przeciwminowe oraz inne aspekty wielodomenowej działalności tej jednostki polskiej Marynarki Wojennej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.