• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarka Wojenna gotowa na ćwiczenie "Wargacz-24"

20.02.2024 13:51 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka Wojenna gotowa na ćwiczenie "Wargacz-24"

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 8. FOW

8. Flotylla Obrony Wybrzeża jak co roku będzie realizować swoje największe przedsięwzięcie szkoleniowe pk. "Wargacz", sprawdzające zdolności marynarzy oraz posiadanego wyposażenia. To kluczowe wydarzenie w ramach każdego roku szkoleniowego. Tym razem odbywa się to w ramach startującego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia pk. "Dragon-24", które z kolei odbywa się w ramach największych ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender-24".

Ćwiczenie sił przeciwminowe polskiej Marynarki Wojennej odbywają się zwykle na wodach Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Środkowego oraz Zatoki Gdańskiej. W ich ramach siły świnoujskiej flotylli wykonują szereg zadań bojowych, w tym m.in. strzelania artyleryjskie, zadania minowe - załadunek i stawianie min morskich oraz poszukiwanie min przy użyciu trałów i stacji hydrolokacyjnych. Do tego dochodzą operacje załadunku techniki wojskowej i żołnierzy, a także obrona przed bronią masowego rażenia. Prowadzą także ćwiczenia w zakresie ratownictwa morskiego we współpracy z Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej, w tym odnośnie ewakuacji rannych z rejonu działań morskich. Do tego dochodzi reagowanie na awarie okrętowe i walkę z pożarem na jednostce nawodnej.

Obok sił morskich, w tym 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, działania prowadzą jednostki lądowe Komendy Portu Wojennego Świnoujście, 8. Batalionu Saperów oraz 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego. Z racji na zaangażowanie w ćwiczenie "Dragon-24" można się spodziewać też współpracy z wojskami lądowymi, choćby w zakresie wspomnianego już transportu techniki wojskowej, ale też desantu na brzeg przygotowany (posiadający infrastrukturę) i nieprzygotowany (np. plaża).

Ćwiczenia w ramach "Steadfast Defender 24" (STDE-24 ), w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak "Dragon 24" czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie "Defender 24", stanowić będą największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry. Wszystkie te przedsięwzięcia ponadto zbiegną się w czasie z obchodami 75. rocznicy powstania NATO. W obliczu zagrożenia ze strony Rosji oraz narastających konfliktów i kryzysów na świecie celem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego jest sprawdzenie przygotowania i zdolności sił międzynarodowych do obrony. Sprawdzi także zdolność sojuszu do szybkiego wzmocnienia Europy poprzez przemieszczanie wojsk przez Atlantyk, wykorzystując zarówno drogę powietrzną, jak i morską.

W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem przedsięwzięcia będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw "Dragon 24" (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku. Polska jest jednym z państw-gospodarzy ćwiczeń Steadfast Defender 2024, która przyjmie na swoje terytorium sprzęt i żołnierzy NATO. W "Dragon-24" weźmie udział 15 tys. polskich żołnierzy, wspartych przez ok. 5 tys. żołnierzy z 10 państw NATO oraz 3500 sztuk sprzętu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.