• <
Baltexpo2023_duży

Potrzebna pomoc na wycieczkowcu. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Potrzebna pomoc na wycieczkowcu. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

wycieczkowiec w porcie gdańsk
Fot. GospodarkaMorska

Na pokładzie MS Hamburg nieopodal Kołobrzegu źle się poczuł jeden z pasażerów, który wymagał interwencji medycznej. Z pomocą przybył śmigłowiec Mi-14PŁ/R z  44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Pacjenta przekazano załodze karetki pogotowia na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (CSSP) w Koszalinie.

Samoloty i śmigłowce należące do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej regularnie są wysyłane do udziału w akcjach ratowniczych w ramach strefy odpowiedzialności SAR (Search and Rescue) w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa na akwenach morskich. Sytuacje wypadków na statkach i platformach morskich pozostają stale zagrożeniem dla osób znajdujących się na morzu. Stąd kluczowe pozostaje utrzymanie zdolności do prowadzenia działań ratunkowych na Morzu Bałtyckim.

Statek wycieczkowy MS Hamburg to zbudowany w 1997 roku 144-metrowy wycieczkowiec o tonażu 15 tys. ton. Pływa pod banderą Bahamów. Statek spędził w Gdańsku około dziewięciu godzin. W tym czasie część jego pasażerów udała się na zwiedzanie Gdańska. Następnie statek pożeglował w dalszą część rejsu. Jednostka wpłynęła 20 kwietnia br. do Portu Gdańsk, rozpoczynając sezon wycieczkowy, o czym pisaliśmy TUTAJ. W trakcie rejsu po Morzu Bałtyckim miał zaplanowane odwiedziny w portach takich miast jak Kłajpeda, Ryga, Tallin, Helsinki, Sztokholm, Kopenhaga i Hamburg. W planach ma jeszcze ponowne odwiedziny w Gdańsku, do portu ma wpłynąć 20 maja br.

Dziękujemy za wysłane grafiki.