Na pokładzie MS Hamburg nieopodal Kołobrzegu źle się poczuł jeden z pasażerów, który wymagał interwencji medycznej. Z pomocą przybył śmigłowiec Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Pacjenta przekazano załodze karetki pogotowia na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (CSSP) w Koszalinie.
Samoloty i śmigłowce należące do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej regularnie są wysyłane do udziału w akcjach ratowniczych w ramach strefy odpowiedzialności SAR (Search and Rescue) w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa na akwenach morskich. Sytuacje wypadków na statkach i platformach morskich pozostają stale zagrożeniem dla osób znajdujących się na morzu. Stąd kluczowe pozostaje utrzymanie zdolności do prowadzenia działań ratunkowych na Morzu Bałtyckim.
Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R #SAR z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego zrealizowała zadanie ratownicze podjęcia chorego mężczyzny z pokładu jednostki MS Hamburg na północ od Kołobrzegu.
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) May 19, 2023
Pacjenta przekazano załodze karetki pogotowia na terenie CSSP w Koszalinie.#pomagamy #WojskoPolskie pic.twitter.com/Tohclrcqet
Statek wycieczkowy MS Hamburg to zbudowany w 1997 roku 144-metrowy wycieczkowiec o tonażu 15 tys. ton. Pływa pod banderą Bahamów. Statek spędził w Gdańsku około dziewięciu godzin. W tym czasie część jego pasażerów udała się na zwiedzanie Gdańska. Następnie statek pożeglował w dalszą część rejsu. Jednostka wpłynęła 20 kwietnia br. do Portu Gdańsk, rozpoczynając sezon wycieczkowy, o czym pisaliśmy TUTAJ. W trakcie rejsu po Morzu Bałtyckim miał zaplanowane odwiedziny w portach takich miast jak Kłajpeda, Ryga, Tallin, Helsinki, Sztokholm, Kopenhaga i Hamburg. W planach ma jeszcze ponowne odwiedziny w Gdańsku, do portu ma wpłynąć 20 maja br.
Ukraina wcieliła do służby nowy kuter artyleryjski o nazwie Bucza
Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście
Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku
Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych
Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej
Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej