• <

Polska przećwiczy z sojusznikami desant w Szwecji

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polska przećwiczy z sojusznikami desant w Szwecji

Partnerzy portalu

Fot. Darkone, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego uczestniczący w Szwecji w ćwiczeniu Aurora 23 przeprowadzą desant na Gotlandii – poinformowała por. Malwina Jarosz, oficer prasowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, w której skład wchodzi bielski batalion.

– Aurora 23 to największe od 25 lat ćwiczenie szwedzkich sił zbrojnych. Jest – wraz z polskim ćwiczeniem Anakonda i amerykańskim Defender – jednym z trzech dużych ćwiczeń składających się na Exercise Trifecta potrójne zwycięstwo – połączenie ćwiczeń na wschodniej flance NATO – przypomniała Jarosz w rozmowie z PAP.

W ćwiczeniu biorą udział wszystkie rodzaje szwedzkich sił zbrojnych, a także armie krajów partnerskich – łącznie blisko 26 tysięcy żołnierzy. – Celem jest sprawdzenie zdolności obronnych i potencjału bojowego Szwecji. Inicjatywa Exercise Trifecta to także wsparcie inicjatywy przystąpienia Szwecji do NATO – zaznaczyła.

– W ćwiczeniu Aurora 23 biorą udział spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej. Polskę będzie reprezentować 120 spadochroniarzy, którzy z żołnierzami brytyjskimi przeprowadzą operację powietrznodesantową na Gotlandii. Polscy żołnierze będą skakać z samolotów 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie – zapowiedziała por. Jarosz.

Jak dodała, udział polskich spadochroniarzy ma na celu doskonalenie poziomu wyszkolenia do planowania i prowadzenia tego typu działań w ramach sojuszniczej operacji obronnej. – Polski batalion będzie też doskonalił organizację przemieszczenia na dużą odległość, desantowanie metodą spadochronową, a po wylądowaniu utworzenie przyczółka desantowego na zdobytym obszarze i rozwinięcie systemu obrony – typowe zadania 6. Brygady Powietrznodesantowej – zaznaczyła. Desantowanie zaplanowano na 6-7 maja.

Do udziału w ćwiczeniu Polska zadeklarowała okręt transportowo-minowy, jednostki eskorty oraz przemieszczenie modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej.

Ćwiczenie Aurora 23 rozpoczęło się 17 kwietnia. Bierze w nich udział 26 tysięcy żołnierzy ze Szwecji i 14 innych krajów, m. in. z Polski, Norwegii, Finlandii, Francji, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.

– Scenariusz zakłada, że Szwecja zostaje narażona na operacje wpływu i sabotaże, które przeradzają się w ataki wojskowe. Ćwiczenie Aurora 23 odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu zdolności obronnych Szwecji – informował gen. bryg. Stefan Andersson, kierownik ćwiczenia, które potrwa do 11 maja.

W działania, w tym ćwiczone operacje obronne prowadzone w powietrzu, na ziemi i na morzu, zaangażowane są wszystkie rodzaje sił zbrojnych Szwecji. Manewry odbywają się przede wszystkim w południowej części kraju oraz na Gotlandii. Obok tej największej szwedzkiej wyspy przebiegają szlaki morskie do Sztokholmu, do portów fińskich, łotewskich i estońskich. Wyspa, zdemilitaryzowana po zakończeniu zimnej wojny, ponownie stała sie miejscem stacjonowania wojsk po 2014 r., wobec rosnącego zagrożenia za strony Rosji. 

Jakub Borowski
brw/ mmu/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.