• <
Baltexpo2023_duży

Do Portu Gdynia dostarczono kolejne czołgi z Korei Południowej

19.05.2023 20:03 Źródło: Służby Prasowe WP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Do Portu Gdynia dostarczono kolejne czołgi z Korei Południowej

Partnerzy portalu

Służby Prasowe WP

W Gdyni dokonano, 19 maja br., wyładunku siedmiu czołgów K2 Black Panther. To trzecia transza broni z Korei Południowej dostarczana w ramach wzmocnienia potencjału bojowego Wojska Polskiego.

Kolejne dostawy techniki wojskowej stanowią efekt umowy wykonawczej z dnia 26 sierpnia 2022 roku, o wartości 3,37 mld dolarów, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hyundai Rotem, zgodnie z którą do Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2025 trafi w sumie 180 czołgów.

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi karabin maszynowy 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM)12,7 mm . Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach. Opancerzenie standardowej konfiguracji może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS). Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego. Wszystkie zakontraktowane czołgi K2 zostaną wyposażone w system łączności zgodny z użytkowanym w Wojsku Polskim, a także w system zarządzania polem walki BMS, kompatybilny z systemem, w który zostaną wyposażone czołgi M1A2 Abrams, które wchodzą do wyposażenia sił zbrojnych.

W grudniu ubr. dostarczono pierwszą partię, liczącą dziesięć maszyn. Z kolei w marcu przekazano kolejnych pięć. Beneficjentem wszystkich realizowanych do tej pory dostaw jest 20. Brygada Zmechanizowana z Bartoszyc, należąca do 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Co należy podkreślić, oprócz czołgów dostarczano armatohaubice K9, również produkcji południowokoreańskiej. Przekazane uzbrojenie jest wykorzystywane do testów i przygotowań czołgistów do stworzenia ciągłego systemu szkolenia, tym bardziej gdy coraz więcej czołgów będzie przekazywanych, co będzie wymagało także posiadania przygotowanej kadry, zdolnej też do realizowania kursów dla nowych. Kolejne dostawy broni pancernej będą następowały do 2025 roku. Z kolei do 2026 roku Agencja Uzbrojenia ma otrzymać 212 armatohaubic K9.

Oprócz wzmocnienia sił pancernych Wojska Polskiego dostawy podkreślają znaczenie posiadania infrastruktury portowej, chronionej przed zagrożeniami asymetrycznymi, w której można dokonywać sprawnego rozładunku techniki wojskowej. W razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa porty odgrywają kluczową rolę w kwestii utrzymania strategicznych dostaw produktów, surowców i uzbrojenia. Ponadto statki transportowe oraz szlaki handlowe muszą posiadać zapewnioną ochronę we wszystkich domenach, zapewnianych w pierwszej kolejności przez okręty.

Dziękujemy za wysłane grafiki.