• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

12.05.2023 14:39 Źródło: KAS, MOSG, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Partnerzy portalu

MOSG

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.

Realizowane przedsięwzięcie to ćwiczenia taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego. Ich organizatorem było Dowództwo Operacyjce Rodzajów Sił Zbrojnych. Brały w nich udział służby Wojewody Pomorskiego (specjaliści z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego), Morski Oddział Straży Granicznej, 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Krajowa Administracja Skarbowa, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa i Krajowa, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Urząd Miasta Gdańska. Ze strony MOSG zaangażowano jednostki pływające Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań. Epizody ćwiczebne obserwowali Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kadm. SG Andrzej Prokopski.

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku


Celem ćwiczeń było zgrywanie sił wydzielonych ze struktur wojskowych i pozamilitarnych oraz sprawdzenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym na morzu. Ich scenariusz został tak przygotowany, aby hipotetyczne zdarzenia były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Przedsięwzięcie składało się z dwóch etapów. Pierwszy, realizowany przez siły specjalne, polegał na opanowaniu porwanego statku i obezwładnieniu lub unieszkodliwieniu terrorystów. Kolejny etap dotyczył praktycznych aspektów prowadzenia działań, realizowanych na wyznaczonych obszarach związanych z epizodami morskimi i powietrznymi. Uczestnicy ćwiczenia rozwinęli we wskazanych miejscach poszczególne stanowiska, jak Punkt Dekontaminacji, Szengenbus, Punkt Pomocy Humanitarnej, Punkt Pomocy Medycznej itp. Pojmani lub ranni terroryści byli przewożeni przez siły specjalne do Punktu Lądowania gdzie byli przejmowani przez policję, a także sprawdzani przez prokuraturę, straż graniczną i służbę celno-skarbową, a następnie były realizowane w stosunku do nich dalsze czynności. Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej mieszczącym się na Westerplatte umiejscowiono punkt lądowania do przyjęcia jednostki morskiej opanowanej przez pododdział antyterrorystyczny.

Krajowa Komisja Skarbowa


Infrastruktura morska i nabrzeżna stanowi kluczową rolę dla bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz stabilnego rozwoju gospodarki. Dotyczy to portów, stoczni, terminali gazowych i naftowych, gazociągu Baltic Pipe, kabli energetycznych, a także planowanej infrastruktury morskich farm wiatrowych. Z racji na ilość poruszających się statków i rosnące przeładunki w portach w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Świnoujściu itp., coraz bardziej jest istotne zapewnienie o ich skutecznej ochronie przed niebezpieczeństwami.Terroryzm i sabotaż stały się od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainie 24 lutego 2022 roku dużo większym i bardziej prawdopodobnym zagrożeniem, co udowodniła sytuacja związana z uszkodzeniem gazociągu Nord Stream 1 i 2. Oprócz wypracowywania i przećwiczenia kluczowych procedur bezpieczeństwa, stale są rozwijane siły morskie, mające zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej. Dotyczy to przede wszystkim rozwijaniu potencjału polskiej Marynarki Wojennej oraz MOSG. Wykorzystując doświadczenie największych portów oraz służb w Europie, polskie władze dążą też do uczynienia polskiej przestrzeni morskiej i nabrzeżnej maksymalnie bezpiecznej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.