• <

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

26.09.2023 13:14 Źródło: Służby Prasowe 3. FO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów O, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte jednostek.

Miłośnicy lotnictwa morskiego i okrętów mogą spodziewać się szeregu atrakcji. Wydarzenie jest tym bardziej wyjątkowe, że odbywa się na ogólnodostępnym terenie, a całe wydarzenie będzie otwarte dla mieszkańców miasta. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 uroczystą zbiórką pododdziałów przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica. Po uroczystym apelu rozpocznie się Piknik Marynarski na który jednostki przygotowały dynamiczny pokaz sprzętu i wyszkolenia żołnierzy. Zaplanowano m.in. przelot statków powietrznych eksploatowanych przez oksywską bazę lotnictwa morskiego oraz przejście okrętów dOB 3. FO. Będzie także można obejrzeć wyposażenie jakim dysponują obydwie jednostki.

Program Święta 43. Bazy lotnictwa Morskiego i Dywizjonu Okrętów Bojowych jest następujący:

11.00 – uroczysty Apel
11.45 – Defilada pododdziałów i przelot statków powietrznych będących na wyposażeniu 43. BLMW
11.50 – Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW z pokazem musztry paradnej.
12.10 – Przejście przez Kanał Południowy okrętów ORP Ślązak i ORP Piorun oraz łodzi pontonowej z grupą abordażową.
1210-15.00 – Zwiedzanie ORP Piorun na Nabrzeżu Prezydenckim, naprzeciwko ORP Błyskawica.
11.00-15.00 – Piknik Marynarski.

* * *

43. Baza Lotnictwa Morskiego powstała w styczniu 2011 roku. Sformowano ją w oparciu o jednostki stacjonujące na lotnisku w Gdyni Babich Dołach w latach 2003-2010: 43. Bazę Lotniczą MW i 28. Pucką Eskadrę Lotniczą. Do jej głównych zadań należy zwalczanie okrętów podwodnych samodzielnie oraz we współpracy z okrętami, rozpoznanie jednostek nawodnych i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu bazy znajdują się śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze W-3WARM Anakonda, samoloty transportowe An-28TD / M28B oraz śmigłowce Mi-2.

Jednostka, której patronem jest kmdr. por. pil. Edward Stanisław Szystowski – dowódca przedwojennego Morskiego Dywizjonu Lotniczego i współtwórca lotnictwa morskiego posiada także nazwę wyróżniającą „Oksywska”. Data jej święta związana jest z patronem nieistniejącej już 43. Bazy Lotniczej MW, komandorem ppor. Zygmuntem Horydem, który dowodząc batalionem marynarzy poległ w dniu 12 września 1939 roku w rejonie miejscowości Mosty. Baza kultywuje dziedzictwo następujących jednostek:

- Morskiego Dywizjonu Lotniczego (1920-1939);
- Eskadry Myśliwskiej 30. Pułku Lotniczego Marynarki Wojennej (1950-1951);
- 30. Pułku Lotniczego Marynarki Wojennej (1951-1952);
- 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Marynarki Wojennej (1952-1994);
- 18. Eskadry Mieszanej Lotnictwa Marynarki Wojennej (1959-1966);
- 18. Eskadry Lotnictwa Łącznikowego Marynarki Wojennej (1966-1991);
- 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego Marynarki Wojennej (1991-1994);
- 1. Puckiego Dywizjonu Lotniczego Marynarki Wojennej (1995-2003)
- 3. Batalionu Zabezpieczenia (1995-2003);
- 28. Puckiej Eskadry Lotniczej (2003-2010);
- 43. Bazy Lotniczej MW (2003-2010).

BLMW jest obecnie doposażany w nowe śmigłowce wielozadaniowe AW 101. Siły powietrzne morskiego rodzaju sił zbrojnych znacząco zwiększą swój potencjał w ramach prowadzonych działań. Aktualnie trwa cykl szkoleń, który zakończy się w trzecim kwartale tego roku i jego efektem będzie wyszkolenie czterech pełnych załóg, które z uprawnieniami instruktorskimi będą mogły podjąć szkolenie kolejnych załóg w kraju.

* * *

W skład Dywizjonu Okrętów Bojowych wchodzą dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korwety: zwalczania okrętów podwodnych i patrolowa.  Zadania do jakich są przeznaczone to m.in. wykonywanie pojedynczych i zespołowych uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie sił napadu powietrznego przeciwnika, osłona przeciwokrętowa własnych okrętów nawodnych i statków, osłona przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków oraz patrolowanie, ochrona własnych szlaków komunikacyjnych i wyznaczonych rejonów oraz poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych.

W dobie zagrożenia terrorystycznego, nowym zadaniem, przed którym stoją siły dywizjonu, jest zapewnienie ochrony okrętom i statkom biorącym udział w konwojach. Okręty dywizjonu mogą również wymuszać przestrzeganie embarga nałożonego przez organizacje międzynarodowe, organizować ewakuację ludzi z rejonów objętych walkami, brać udział w misjach stabilizacyjnych na obszarach objętych konfliktami, prowadzić szeroko rozumiane operacje humanitarne (zarówno samodzielnie, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami i rodzajami sił zbrojnych) oraz brać udział w akcjach likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych.

Szczególnym przeznaczeniem okrętów dOB jest eskorta szybkich konwojów lub statyczne patrolowanie. Okręty podwodne muszą być wykrywane, klasyfikowane, śledzone, atakowane i niszczone z maksymalnej odległości. Zadania takie fregaty rakietowe i korweta ZOP mogą wykonywać samodzielnie oraz w składzie zespołu, przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Są również w stanie pełnić dalekie i bliskie dozory, połączone z przeprowadzaniem akcji abordażowych, a także mogą występować jako okręty flagowe zespołów uderzeniowych.

Aktualnie dOB stoi u progu znaczącego zwiększenia swojego potencjału i możliwości, w związku z rozpoczętą 16 sierpnia br. budową pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", przyszłego ORP Wicher. Okręt ma zostać przekazany zamawiającemu do 2028 roku. Dwa kolejne okręty tej serii wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej planowo w latach 2030-2031. Istnieje opcja zwiększenia zamówienia na kolejne fregaty, oparte podobnie jak poprzednie na proj. Arrowhead 140.


Dziękujemy za wysłane grafiki.