• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

rk

29.01.2024 16:27 Źródło: Gov.uk
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

Partnerzy portalu

Port Plymouth Fot. Gov.uk

Brytyjskie władze ogłosiły 26 stycznia br. podmioty, które otrzymają dofinansowanie rządowe w wysokości 33 mln funtów na rozwój ekologicznych technologii dla portów i statków. Ma to przyspieszyć wyścig państwa w kierunku dekarbonizacji sektora morskiego, przy jednoczesnym wspieraniu miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych w całym kraju, pomagając rozwijać gospodarkę w dłuższej perspektywie.

Kwotę 33 milionów funtów przyznano łącznie 33 projektom we wszystkich 12 regionach Wielkiej Brytanii, których zadaniem jest przeprowadzenie demonstracji, prób fabrycznych i studiów wykonalności. Inicjatywy te mają pozycjonować Wielką Brytanię jako lidera w zakresie pojawiających się czystych technologii morskich, wspierając trwałe miejsca pracy, wymagające wysokich kwalifikacji w całym kraju i pobudzając gospodarkę przybrzeżną. Fundusze pochodzą z czwartej rundy rządowego konkursu demonstracji czystego morza (Clean Maritime Demonstration Competition, CMDC4), który koncentruje się na opracowaniu szeregu czystych technologii morskich, w tym technologii elektrycznych, wodorowych, amoniaku, metanolu, energii wiatrowej i innych.

Minister Gospodarki Morskiej Wielkiej Brytanii Byron Davies odwiedził dwie zwycięskie organizacje, Aqua SuperPower i RS Marine Group, w Southampton, aby zobaczyć w działaniu ich sieć punktów ładowania elektrycznego i statków elektrycznych. Dzięki CMDC4 tych dwóch zwycięzców będzie współpracować, aby wykorzystać istniejącą infrastrukturę elektryczną, aby zapewnić energię elektryczną z powrotem do portów, przystani i sieci, gdy statki nie są używane.

- Uwolnienie zrównoważonego sektora morskiego i zapewnianego przez niego wzrostu gospodarczego zależy od najnowocześniejszych technologii, które wyniosą go na wyższy poziom. Podróż w kierunku zrównoważonego rozwoju wymaga odważnych inwestycji, które nie tylko zapewnią bardziej ekologiczną żeglugę, ale także miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w całej Wielkiej Brytanii. Dzisiaj byliśmy świadkami wglądu z pierwszej ręki w rozwiązania transformacyjne, które mogą pomóc w kształtowaniu przyszłego krajobrazu przemysłu morskiego i wspierać miejsca pracy w społecznościach przybrzeżnych - podkreślił polityk.

Rządowe dofinansowanie ma tu być kluczową siłą napędową najnowocześniejszych technologii, inspirującą inwestorów do angażowania się w pilotażowe zachęty. CMDC4 opiera się na trzech poprzednich rundach, w ramach których przeznaczono ponad 95 milionów funtów na 105 projektów i pozyskano ponad 45 milionów funtów w postaci inwestycji prywatnych. Oprócz tego ciągłe zapotrzebowanie na finansowanie podkreśla duże zainteresowanie branży inwestycjami w czyste środowisko morskie. Wsparcie to zacieśniło także partnerstwo między rządem a sektorem prywatnym, torując drogę kolejnym innowacjom, których celem jest skuteczna dekarbonizacja przemysłu morskiego.

- British Marine z dumą świętuje osiągnięcia swoich członków, którzy przodują w zrównoważonych innowacjach morskich i należą do beneficjentów rządowej inwestycji o wartości 33 milionów funtów w ekologiczną technologię morską. To znaczące finansowanie to tylko jeden ze sposobów, w jakie rząd może pomóc przyspieszyć drogę naszej branży do zerowej emisji netto i zapoczątkować nową erę w historii gospodarki morskiej. Wielu naszych członków jest pionierami w zakresie statków elektrycznych i portów ładowania, przyczyniając się z kolei do zrównoważenia środowiskowego, tworzenia miejsc pracy i brytyjskiego programu wyrównywania poziomu energii. Jesteśmy podekscytowani możliwością bycia świadkami tej kluczowej zmiany w kierunku czystszej i dostatniej przyszłości morskiej - zaznaczyła Lesley Robinson, dyrektor generalna British Marine.

- Sektor morski w dalszym ciągu wykazuje duży apetyt na dekarbonizację, co potwierdzają 33 zwycięskie projekty 4. rundy konkursu demonstracyjnego w zakresie czystego morza. Dzisiejsze ogłoszenie pokazuje, że brytyjski przemysł traktuje badania i rozwój jako rozwiązanie globalnego problemu występującego w całej branży, a mnie inspirują ambicje naszych innowatorów z branży morskiej - zaznaczył wtedy Mike Biddle, dyrektor wykonawczy Innovate UK w Net Zero.

Projekty CMDC4 będą opierać się na doświadczeniach z poprzednich rund dofinansowania projektów, podczas których Departamenty Transportu i Innowacji Wielkiej Brytanii współpracowały partnersko, aby pokazać, że kraj pozostaje wiodącym głosem w zielonej transformacji sektora morskiego. Finansowanie w wysokości 33 mln funtów pochodzi z szerszego programu Brytyjskiego Biura ds. Żeglugi i Redukcji Emisji (UK Shipping Office for Reducing Emissions, UK SHORE) o wartości 206 milionów funtów, ogłoszonego w marcu 2022 roku. CMDC to jedna z wielu inicjatyw UK SHORE mających na celu finansowanie ekologicznych technologii. W zeszłym roku rząd ogłosił konkurs na statki i infrastrukturę o zerowej emisji (Zero Emission Vessels and Infrastructure, ZEVI), aby wspierać projekty na późniejszych etapach rozwoju oraz Centrum Badań nad "Czystym Morzem", którego celem są rozwój nauki i badań stojących za zielonymi technologiami.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.