Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni szykuje się do wyjątkowego wydarzenia - upamiętnienia 100-nej rocznicy przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec szkolny Lwów, który również należał do uczelni. Przed załogą wiele wyzwań w związku z tym przedsięwzięciem.
To będzie główny moment trwającego od 29 maja rejsu, który trwa pół roku. W tym czasie żaglowiec zawitał m.in. do portów w Bremerhaven, Rouen, Fredrikstad, Arendal, La Coruna, Lisbona, Cadiz, czy też Cape Verde. Wziął także udział w regatach The Tall Ships Races. Jego ostatnim przystankiem przed wyruszeniem do celu były Wyspy Zielonego Przylądka.
Członkowie załogi, zarówno tej stałej jak i studenci, muszą zmagać się z nierzadko trudnymi warunkami morskimi. W piątkowy poranek powinna dotrzeć do równika. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to chrzest równikowy odbędzie się pod pełnymi żaglami. Scenariusz tego wyjątkowego wydarzenia w dużej mierze opierać się będzie na tym, jaki sto lat temu realizowany był przez załogę i studentów Szkoły Morskiej z Tczewa.
Powrót Daru Młodzieży jest zaplanowany na 11 listopada br., aby statek zdążył na Święto Niepodległości.
Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej
Odrodzenie żeglugi - nowa publikacja dotycząca branży morskiej
Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"
Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum
Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach
Porozumienie o współpracy między Wydziałem Inżynierii Mechanicznej PG i Okrętownictwa a Kongsberg Maritime