• <

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Partnerzy portalu

Fot. Kapitel/Wikipedia

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" jest wydarzeniem cyklicznym, które odbywa się w scenerii Cmentarza Centralnego, największej nekropolii w Polsce.

"Już od ponad 20 lat w ten sposób mamy zaszczyt i honor czcić pamięć tych, których morze zabrało na wieczna wachtę" – przekazał dyrektor ds. artystycznych Opery na Zamku i dyrygent koncertu Jerzy Wołosiuk.

W tym roku podczas koncertu usłyszeć będzie można "Symfonię pieśni żałosnych" na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego.

"Symfonia ta zabrzmiała już podczas koncertu piętnaście lat temu, na dwa lata przed śmiercią kompozytora, ale z okazji nadchodzącej w grudniu tego roku 90. rocznicy jego urodzin, postanowiliśmy ponownie wrócić do tego niezwykłego utworu" – dodał Wołosiuk.

Dzieło kompozytora należy do najsłynniejszych utworów II połowy XX wieku. Mimo że powstało w latach 70., faktycznie ujrzało światło dzienne na początku lat 90. Po opublikowaniu przez wytwórnię Elektra Records, "Symfonia" znalazła się na czołowych miejscach amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w przeszło milionowym nakładzie.

W każdej z trzech części utworu pojawia się motyw matki cierpiącej po śmierci dziecka. Pierwszą część "Symfonii" kompozytor opiera na piętnastowiecznej pieśni religijnej – "Lamencie świętokrzyskim". W drugiej części Górecki wykorzystał słowa wyryte przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo "Palace" w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 r. Trzecie ogniwo to śląska piosenka ludowa o zrozpaczonej matce poszukującej syna zabitego w jednym z powstań śląskich.

Koncert odbędzie się o 10 czerwca br. o godz. 22. Poprzedzi go ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł. Jak podają organizatorzy, wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność.

Po zakończonym koncercie widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowego kursu linii tramwajowej nr 8 w relacji Gumieńce–Zajezdnia Pogodno (trasą: Gumieńce–Plac Kościuszki–Brama Portowa–Plac Rodła i dalej do Zajezdni Pogodno przez Wojska Polskiego). Odjazd tramwaju z przystanku Cmentarz Centralny w kierunku Zajezdni Pogodno nastąpi o godz. 23.43.

Misz/ pat/

Dziękujemy za wysłane grafiki.