• <
KONGSBERG_2023

Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

kw

08.02.2024 10:34
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

Partnerzy portalu

Fot. X/@thiscruiselife

Carnival Magic, statek wycieczkowy linii Carnival Cruise Line doznał dość sporych uszkodzeń podczas huraganu na Jamajce. Jednostka w wyniku silnego podmuchu wiatru została zepchnięta do doku. Zdjęcia i filmy udostępnione w sieci pokazują wgniecenia i zadrapania wzdłuż prawej burty. 

Carnival Magic wypłynął z Florydy 4 lutego na sześciodniowy rejs. Statek mający 306 metrów długości oraz wyporność 130 000 ton brutto, przybył do Ocho Rios na Jamajce wcześnie we wtorek, 6 lutego. Na pokładzie znajdowało się 3600 pasażerów, którzy na szczęście w momencie zdarzenia opuścili statek w celu zwiedzania wyspy. 

Około godziny 11:00 czasu lokalnego pogoda się pogorszyła, a statek zaczął się intensywnie kołysać w przód i w tył wzdłuż molo. Kapitan statku Francesco La Farina potwierdził, że silne wiatry i fale spowodowały zapadnięcie się odbojnicy pod naciskiem i zetknięcie się z dokiem. Późniejsze zdjęcia pokazują zadrapania i wgniecenia kadłuba powyżej linii wodnej, gdzie statek wycieczkowy zetknął się z dokiem. Inne zdjęcie pokazuje pęknięcie w betonie na molo, choć nie jest jasne, czy zostało ono spowodowane przez statek wycieczkowy.

Ze względów bezpieczeństwa statek postanowiono przenieść na alternatywne molo, ale było ono zajęte przez statek wycieczkowy Costa Pacifica, więc Carnival Magic pozostał na morzu. Pasażerowie Carnival wracający do doku byli zaskoczeni, że ich statek znalazł się na morzu. 


Carnival donosi, że jego zespół lądowy przygotowywał rozwiązania dla pasażerów, którzy utknęli na lądzie, ale ludzie narzekali w mediach społecznościowych, że nie mają schronienia przed ulewą. Wieczorem Carnival przetransportował pasażerów na nowe molo, aby mogli ponownie dołączyć do statku wycieczkowego.

Pogoda siała spustoszenie na statkach wycieczkowych, ponieważ silny front pogodowy przemieszczał się przez zachodnie Karaiby. Carnival Magic pominął wcześniejszy przystanek w Bimini, natomiast trzy inne wycieczkowce, Carnival Dream, Norwegian Breakaway i Regal Princess, nie były w stanie zacumować w Cozumel w Meksyku z powodu podobnych silnych fal i wiatru.

Carnival Magic pozostał na Jamajce do godziny 17:00 w środę, pomijając planowane zawinięcie do portu na Grand Cayman. Kapitan zrzucił winę za odwołanie Grand Cayman również na pogodę, chociaż Carnival Magic wciąż przechodził inspekcje, zanim został dopuszczony do powrotu do Port Miami.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.