• <
attis_konferecnja_2024

Minister gospodarki Niemiec chce rozmawiać z Polską o morskich dostawach ropy dla rafinerii PCK w Schwedt

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Minister gospodarki Niemiec chce rozmawiać z Polską o morskich dostawach ropy dla rafinerii PCK w Schwedt

Partnerzy portalu

Fot. Uckermaerker / Wikimedia

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck chce rozmawiać z Polską na temat kontynuacji dostaw ropy naftowej do ważnej rafinerii PCK w Schwedt. Temat ten zostanie poruszony podczas inauguracyjnej wizyty Habecka w Polsce w przyszłym tygodniu, poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu.

Rafineria, która zaopatruje duże obszary północno-wschodnich Niemiec i zachodniej Polski w benzynę, olej napędowy itp., przez dziesięciolecia, aż do końca 2022 roku, korzystała z rosyjskiej ropy naftowej, pisze agencja dpa.

W związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie rząd federalny naciskał na przejście na inne źródła dostaw. Ropa naftowa dociera obecnie do Schwedt poprzez port w Rostocku i polski port w Gdańsku. Do tego dochodzi ropa naftowa z Kazachstanu.

Rafineria jest w 54 proc. własnością niemieckich spółek zależnych rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. Jednakże udziały te podlegają zarządowi powierniczemu i dlatego znajdują się pod kontrolą rządu federalnego. Rząd niemiecki bada obecnie możliwość wywłaszczenia Rosnieftu. Decyzja nie została jeszcze podjęta, przypomina dpa.(PAP)

bml/ mms/

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.