• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polska przejmuje dowodzenie nad zespołem przeciwminowym NATO

06.07.2023 23:51 Źródło: Służby prasowe 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polska przejmuje dowodzenie nad zespołem przeciwminowym NATO

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 8. FOW

Oficer polskiej Marynarki Wojennej  kmdr ppor. Piotr Bartosewicz przejął na pół roku dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1), jednym z czterech zespołów okrętów NATO stale operujących na akwenach Europy, określanym mianem "Tarczy Przeciwminowej". Oficjalna ceremonia przekazania obowiązków odbyła się 6 lipca w Porcie Wojennym Świnoujście. W skład zespołu wejdą polski sztab oraz trzy okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ORP Kadm. Xawery Czernicki, ORP Drużno i ORP Hańcza.

W wydarzeniu wzięła udział kadra dowódcza morskiego rodzaju sił zbrojnych, w tym wiceadm. szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych kadm. Włodzimierz Kułagin oraz dowódca 8. FOW kmdr Piotr Sikora. Działalnością pierwszej z grup przeciwminowych przez najbliższe miesiące będą kierowali polscy marynarze. Uroczystość przekazania obowiązków odbyła się w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Obowiązki zdał norweski oficer kmdr por. Ole Torstein, który dowodził zespołem od stycznia 2023 roku. Meldunki o przekazaniu obowiązków przyjął zastępca dowódcy Dowództwa Sojuszniczych Sił Morskich (ang. Allied Maritime Command, MARCOM) francuski wiceadm. Didier Maleterre.

- To wielki honor i przywilej, ale także wielka odpowiedzialność zostać dowódcą tej wyjątkowej grupy. Zwłaszcza teraz, w historycznym dla polskich sił przeciwminowych momencie, gdy Dowództwo, sztab, okręt flagowy oraz dwa trałowce wywodzące się z Polskiej Marynarki Wojennej, wejdą w skład Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO.Ten zespół przeznaczony jest do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo tras żeglugowych na Bałtyku, Morzu Północnym i wschodniej części Atlantyku. Natomiast, jest jeszcze szereg zadań, które wynikają z przeznaczenia tego zespołu tj. poszukiwanie, niszczenie i neutralizacja wszelkich pozostałości po II wojnie światowej, które zalegają na dnie Morza Bałtyckiego. Jest to dla nas historyczny moment, gdyż pierwszy raz w historii polska marynarka wystawia do zespołu tak liczną reprezentację. Zazwyczaj był to sztab, dowódca i okręt flagowy. W tym przypadku wzbogaciliśmy to o dwa okręty z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, są to trałowce ORP Drużno i ORP Hańcza. One wnoszą dodatkowe zdolności do zespołu - powiedział kmdr ppor. Piotr Bartosewicz.

Morski rodzaj sił zbrojnych jest bardzo aktywny w aspekcie sił przeciwminowych. To właśnie w nich rozpoczęły służbę w zespołach natowskich, robiąc to regularnie przez kolejne dekady. W SNMCMG1 działały niszczyciele min ORP „Mewa” (2001, 2005, 2010 i 2015), ORP „Czajka” (2003, 2007, 2010 i 2013), ORP „Flaming” (2003, 2005, 2011, 2014) i okręt dowodzenia obroną przeciwminową ORP „Kadm. Xavery Czernicki” (2010, 2013). Ta jednostka jako jedyna służyła też w SNMCMG2 w 2017 roku. Ponadto ten ostatni okręt ma za sobą służbę podczas operacji Enduring Freedom w 2002 roku, jeszcze wtedy jako okręt wsparcia logistycznego. W 2011 roku wziął udział (jak kilka innych polskich okrętów) w operacji antyterrorystycznej NATO pk. „Active Endeavour”, prowadzonej na Morzu Śródziemnym.

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, na czele którego stanęli Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO.

Kmdr ppor. Piotr Bartosewicz jest piątym w historii oficerem Polskiej Marynarki Wojennej, któremu powierzono dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Poprzednim był kmdr por. Michał Dziugan, obecny dowódca 13. Dywizjonu Trałowców 8. FOW. Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły dużych jednostek nawodnych, głównie niszczycieli i fregat rakietowych wspieranych często przez jednostkę zaopatrzeniową, czyli Standing NATO Maritime Group 1 i 2. Natomiast dwa kolejne to zespoły okrętów przeciwminowych z wielozadaniowym okrętem dowodzenia, czyli Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 i 2. Zwykle grupa pierwsza operuje na północy Europy, natomiast grupa numer dwa na południu kontynentu.

Przypomnijmy, że 29 maja po półrocznej misji w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 do Portu Wojennego Gdynia powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.

***

Kmdr ppor. Piotr Bartosewicz urodził się 13 lutego 1986 roku w Wejherowie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz studiów podyplomowych w zakresie dyplomacji w tej uczelni. Ukończył szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej EGUERMIN w Ostendzie (Belgia), oraz w Szkole NATO w Oberammergau (Niemcy).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 2010 roku rozpoczął służbę w 12 Dywizjonie Trałowców, gdzie przez kolejne 13 lat jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W tym czasie zajmował stanowiska m.in. dowódcy działu nawigacji, łączności i obserwacji technicznej trałowca ORP Gardno, zastępcy dowódcy trałowca ORP Necko oraz zastępcy dowódcy okrętu grupowego ORP Gardno. Pierwsze dowodzenie okrętem objął w 2018 roku na ORP Hańcza. W 2021 roku został dowódcą ORP Resko i jednocześnie dowódcą grupy trałowców. W międzyczasie służył także w wydziale operacyjnym Dowództwa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które przygotowało go do pełnienia funkcji dowódcy grupy okrętów w 12 Dywizjonie Trałowców. Pełniąc obowiązki na wymienionych stanowiskach wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach i operacjach międzynarodowych.

Dwukrotnie także pełnił służbę w Stałych Zespołach Sił Obrony Przeciwminowej NATO (ang. Standing NATO Mine Countermeasures, SNMCM). Przez pierwszą połowę 2017  roku jako oficer polskiego sztabu w SNMCMG2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz jako szef sztabu sformowanego w 2022 roku przez Estonię w ramach Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 na północnych akwenach Europy. Ponadto odbył również praktyki w trakcie PKW Morze Północne, gdy w 2021 roku polski sztab dowodził działaniami SNMCMG1 z pokładu niemieckiej jednostki FGS Elbe. Od 1 lipca 2023 roku jest5 dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Czernicki”, którego głównym zadaniem jest dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.