• <

Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia

Dodano: 24.04.2019

Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.

– Niesamowita Poesia, która ma 12 pokładów, zabiera 3 000 turystów, których obsługuje około 1 000 osób obsługi. I to jest jedno z zawinięć tego statku, ponieważ kolejne będzie już 5 maja – mówi Marcin Wojeciechowski z Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

MSC Poesia ma 293,8 m długości, 32,2 m szerokości, 10 561 t nośności oraz 92 627 GT. Statek został zbudowany w 2008 r. we francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique. Jego właścicielem jest  MSC Cruises (Mediterranean Shipping Company), a matką chrzestną – Sophia Loren. Chrzest wycieczkowca odbył się 5 kwietnia 2008 r. w Dover w Wielkiej Brytanii.

Statek pływa pod panamską banderą po Oceanie Atlantyckim, zawijając do portów Ameryki Południowej. Armator oferuje także m.in. rejsy po wschodniej części Morza Śródziemnego, z zawinięciami do Włoch i Grecji, oraz transatlantyckie podróże z Europy do Ameryki Południowej. Obecnie trwa 15-dniowy rejs po portach Europy Północnej, z początkiem i końcem w Kopenhadze. Jego tematem jest Wielkanoc. Z Portu Gdynia statek popłynął do: Kłajpedy, Rygi, Tallina, Sankt Petersburga, Helsinek i Sztokholmu. Rejs zakończy 3 maja w Danii.

MSC Poesia po raz ostatni w tym sezonie zawinie do Gdyni 16 maja. Po raz pierwszy statek gościł w gdyńskim porcie w 2013 r.

MSC Poesia to trzeci statek klasy Musica, razem z MSC Musica, MSC Orchestra and MSC Magnifica. Na pokładzie znajduje się łącznie 1 275 kabin, większość z balkonami. Jasne wnętrza zdobią schody z mosiężnymi poręczami, wodospad w atrium, marmurowe wykończenia i migoczące światła na sufitach. W ubiegłym roku jednostka przeszła remont.

Dla pasażerów przygotowano wiele atrakcji. To m.in.: teatr, kasyno, kino, olbrzymi kompleks SPA, biblioteka, centrum fitness, dwa baseny, cztery jacuzzi, sauna, liczne restauracje i bary, pralnia. Na wycieczkowcu dla dzieci zorganizowana jest także specjalna strefa z dinozaurami jako temat przewodni.

W styczniu 2021 r. MSC Poesia wyrusza w rejs dookoła świata. Podróż będzie trwała 119 dni, podczas których wycieczkowiec odwiedzi 53 porty w 33 krajach. Koszt najtańszego biletu to ok. 60 000 złotych.

MSC Cruises to największa włoska linia rejsowa. Statki należące do floty MSC charakteryzują nowoczesne wzornictwo oraz wysokie standardy. Armator oferuje rejsy po Morzu Śródziemnym, Fiordach Norweskich, Karaibach, Ameryce Południowej oraz po Emiratach Arabskich.

51 zawinięć w tym roku w Porcie Gdynia


W tym sezonie olbrzymie wycieczkowce będą zawijały do Portu Gdynia aż 51 razy. 20 z nich pojawi się tam tylko raz, AIDAmar natomiast pobije rekord – zawinie do Gdyni aż 16 razy, będzie to także jej pierwsza wizyta w tym porcie, która planowana jest 12 maja. Po raz pierwszy w Gdyni zobaczymy także statki Norwegian Pearl (28 maja) oraz Pacific Eden (24 lipca). 24 maja natomiast zawinie do Portu Gdynia Queen Vitoria, statek o wyglądzie klasycznego transatlantyku. Na 15 września zaś przewidziana jest wizyta najkrótszego wycieczkowa w tym sezonie. Będzie to World Odyssey, który zawinie do Gdyni ze studentami w ramach rejsu szkoleniowego. To jednak nie koniec atrakcji.

– Będziemy mieli Norwegian Getaway – 325 m, to naprawdę jest imponujące. To będzie największy cruiser, który wpłynie do portu. Przypomnę, że Port Gdynia przyjmuje największe jednostki, które przywożą największą liczbę turystów do Trójmiasta, do całego regionu, bo tak naprawdę stymulujemy rozwój całego Pomorza. Każdy z przybywających do Portu Gdynia zostawia w regionie ok. 80 euro, co daje przy 120 tys. przybywających turystów kwotę, która stymuluje gospodarkę całego kraju – mówi Wojciechowski.

Razem z turystami w tym sezonie spodziewanych jest także ok. 42 tys. członków załóg. Średnia długość awizowanych wycieczkowców to 264,89 m. Ostatni z nich przypłynie 7 października i będzie to AIDAmar.

Dokładną awizację, zawierającą nazwy jednostek, długość i terminy zawinięć, można znaleźć tutaj.

– Znaczenie Polski na wycieczkowej mapie świata cały czas rośnie, stanowiąc o naszym prestiżu. Pasażerskie cruisery w Porcie Gdynia to już wieloletnia tradycja sięgająca czasów transatlantyków MS Batory czy MS Piłsudski – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W 2018 r. Port Gdynia gościł 50 dużych statków wycieczkowych, których przeciętna długość sięgała prawie 260 m. Przypłynęło na nich ponad 100 tys. pasażerów, a każdy z nich przeciętnie zostwił na Pomorzu 80 euro, co w sumie dało kwotę ok. 8 mln euro.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej poprzez promocję portu oraz atrakcji turystycznych miasta i Pomorza. To właśnie oferta turystyczna regionu przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. ZMPG uczestniczy także w targach branżowych, np. Sea Trade Cruise Global w Fort Lauderdale w USA, które stanowią okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Port Gdynia od zarania dziejów Polski morskiej był portem macierzystym dla pływających pod biało-czerwoną banderą tak wspaniałych statków jak: Polonia, Kościuszko, Pułaski, Piłsudski, Sobieski, Chrobry, Jagiełło, Batory i Stefan Batory.

W 2018 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam prawie 23,5 mln t ładunków, osiągając ok. 10-procentowy wzrost w porównaniu do 2017 r. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży, pogłębieniem portowych akwenów i toru podejściowego do 16,5 m głębokości. Do 2026 r. powstać ma Port Zewnętrzny z nowym terminalem kontenerowym.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.