• <

Rosyjski okręt wojenny na wodach pod portugalską jurysdykcją

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosyjski okręt wojenny na wodach pod portugalską jurysdykcją

Partnerzy portalu

Fot. MW Rosji

Marynarka wojenna Portugalii obserwuje okręt rosyjskiej floty Admirał Grigorowicz, znajdujący się od czwartku w tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej, czyli na wodach pod jurysdykcją władz w Lizbonie - powiadomiła w piątek portugalska armia.

Według dowództwa marynarki wojennej Portugalii fregata rakietowa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej jest obserwowana przez podążający za nią portugalski okręt wojenny Corte-Real.

Portugalska fregata, jak wyjaśniono w komunikacie, pojawiła się w pobliżu rosyjskiej jednostki 2 listopada i od tego czasu pozostaje w jej pobliżu, "monitorując rejs tego okrętu".

Dowództwo marynarki wojennej Portugalii sprecyzowało, że 9 listopada Admirał Grigorowicz wpłynął na wody w tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej Portugalii. Obszar ten znajduje się w trzech miejscach Atlantyku - u brzegów kontynentalnej Portugalii, a także wokół jej dwóch regionów autonomicznych: Madery i Azorów.

"Fregata Corte-Real pozostanie w pobliżu rosyjskiego okrętu do czasu, kiedy ten opuści wody znajdujące pod jurysdykcją naszego państwa" - zapowiedziało portugalskie wojsko.

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku armia Portugalii już kilkanaście razy wysyłała jednostki patrolowe w celu monitorowania kursu okrętów rosyjskiej floty, które pojawiały się w pobliżu wód terytorialnych tego kraju.

Według portugalskich mediów, powołujących się na przedstawicieli Akademii Wojskowej w Lizbonie, część rosyjskich jednostek "badała rejon Atlantyku, na którego dnie ułożone są sieci do przesyłu danych teleinformatycznych", łączące Amerykę Północną z Europą.

Z Lizbony Marcin Zatyka

zat/ szm/

Dziękujemy za wysłane grafiki.