• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Partnerzy portalu

Fot. Port Hamburg

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.

Program współpracy ogłoszony podczas Międzynarodowego Kongresu Przedsiębiorczości Portowej, zorganizowanego przez Opentop i zorganizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego w Walencji.

„Celem projektu jest utworzenie ogólnoświatowej sieci innowatorów portowych. Ma to na celu stymulowanie wdrażania innowacji w globalnym systemie portów poprzez łączenie społeczności ośrodków innowacji, takich jak start-upy, przedsiębiorcy, firmy, badawcze, uniwersytety i inwestorzy, w celu dzielenia się innowacyjnymi pomysłami, wynikami projektów, doświadczeniami w zakresie innowacji, metodologiami i najlepszymi praktykami” – wyjaśniają jego inicjatorzy.

Hub portowych centrów innowacji


– Dla każdego centrum innowacji niezwykle ważne jest dzielenie się z innymi instytucjami naszymi najlepszymi praktykami z homePORT we współpracy pomiędzy każdym portem a członkami jego społeczności innowacyjnej oraz komunikowanie korzyści i wyników innowacyjnych projektów członkom sieci – wyjaśnia ideę porozumienia dr Phantian Zuesongdham, dyrektor Port Process Solution Division  Zarządu Portu w Hamburgu. Podkreśla: – Chcielibyśmy także uczyć się od innych, aby ulepszyć nasze usługi również dla naszej społeczności.

– Ten rodzaj inicjatywy może potencjalnie wykorzystać istniejące możliwości ośrodków innowacji na całym świecie, oferując przestrzenie testowe w portach, przestrzenie portowe i platformy współpracy do wykorzystania jako stanowiska testowe technologii dla członków i partnerów z innych ośrodków w sieci – podkreśla Antonio Torregrosa, dyrektor generalny Fundacji Valenciaport, podmiotu kierującego Opentop.

– Połączenie trzech ośrodków zapewni dodatkową perspektywę międzynarodową każdemu z hubów i ich członkom – wyjaśnia Michael Davie, wiceprezes ds. operacyjnych i technologii w porcie Halifax. – Pozwoli nam to myśleć bardziej globalnie i lepiej rozumieć międzynarodową kulturę, pomysły i rozwiązania złożonych problemów, które przyniosłyby korzyści projektom start-upów na poziomie lokalnym oraz rozszerzyć istniejące możliwości testowania technologii i demonstracji.

Innowacyjny most przez Atlantyk


Podpisane porozumienie jest konsekwencją działań podjętych w lutym między portami z Kanady i Niemiec. Wtedy kierownictwa portów w Hamburgu i Halifax oficjalnie podpisały porozumienie (MoU) w celu utworzenia wspólnej platformy sieciowej innowacji morskich podczas konferencji GreenTech for Ports and Terminals Conference 2023.

PIER i homePORT Hamburg utworzyły „platformę otwartej na wdrażanie innowacji” w celu wymiany najlepszych praktyk, rozwiązań i wyzwań.

PIER to globalne centrum doskonałości w zakresie badań i współpracy w zakresie innowacji, planowania i strategii portów w Halifax. HomePORT to ośrodek innowacji zlokalizowany w porcie w Hamburgu.

Jens Meier, dyrektor generalny Zarządu Portu w Hamburgu oraz Allan Gray, prezes i dyrektor generalny Zarządu Portu Halifax, podpisali protokół ustaleń podczas konferencji GreenTech for Ports and Terminals Conference 2023 w dniu 21 lutego.

Według władz obu portów cele i wizje The PIER i homePORT są bardzo podobne. Obie organizacje chcą wzmocnić swoją współpracę w celu wytworzenia wartości dodanej, ponieważ oba ekosystemy innowacji mają podobną orientację.

– Dzięki temu partnerstwu współpraca cyfrowa w dziedzinie innowacji zostanie teraz skonkretyzowana i zintensyfikowana – poinformował port w Hamburgu.

Umowa została podpisana kilka miesięcy po ogłoszeniu przez firmy Air Products i Mabanaft, że zbudują w porcie w Hamburgu pierwszy w Niemczech duży terminal do importu zielonej energii.

Czas na polską inicjatywę


Polskie porty mają na swoim koncie szereg projektów i doświadczeń związanych z wdrażaniem innowacji. Z sukcesem uczestniczyły w projektach Speace3ac, flagowym projekcie Horyzontu Galatea. Mają dobre doświadczenia w projektach finansowanych z mechanizmu norweskiego i innych projektach międzynarodowych. W portach i terminalach podejmowane są kolejne działania mające na celu usprawnienie ich funkcjonowania.

Jest więc potencjał i szansa, by podjąć podobne działania sieciowe z portami regionu Morza Bałtyckiego i Północnego. Przed portami stoją wyzwania związane z dekarbonizacją, bezpieczeństwem fizycznym i cybernetycznym, wdrożeniem ESG, usprawnienia ruchu do i z portów na morzu i na lądzie.

Utworzenie hubu wymiany informacji o innowacjach z innymi portami jest więc potrzebą chwili i na czasie. Jest również szansą dla wykorzystania potencjału polskich naukowców zajmujących się portami i transportem morskim. Jest tu duży obszar do aktywności przedstawicieli nauk technicznych, ekonomicznych, prawnych i innych.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.