• <
escort_980x120_gif_2020

Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Partnerzy portalu

Uniwersytet Morski w Gdyni

Dar Młodzieży wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races.

Podczas trwającego blisko pól roku rejsu żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zawita m.in. do portów w Bremerhaven, Rouen, Fredrikstad, Arendal, La Corunie, Lizbonie, Kadyksie oraz Wysp Zielonego Przylądka. Jednostka ma przepłynąć około 12 500 mil morskich.

– Jaki pokonamy dystans, to okaże się dopiero po powrocie. Nie jest to oczywiście nasz najdłuższy rejs, bowiem +Dar+ dwa razy płynął już dookoła świata – wyjaśnił komendant jednostki, kapitan żeglugi wielkiej, Rafał Szymański.

Żaglowiec dotrze natomiast na środek kuli ziemskiej i w ten sposób uczci 100. rocznicę pierwszego przekroczenia równika przez statek pod polską banderą.

– Dokonał tego żaglowiec Lwów, poprzednik Daru Pomorza i naszej fregaty. Odbędzie się także chrzest równikowy o podobnym scenariuszu, jak na Lwowie – diabły znęcać się będą nad biednymi praktykantami, którzy nie przekroczyli równika – dodał.

Dar Młodzieży weźmie także udział w dwóch imprezach The Tall Ships Races.

– Lubimy się ścigać w regatach, ale to nie jest nasz główny cel. To jest statek szkolny i zadaniem tego rejsu jest szkolenie, a priorytetem bezpieczeństwo załogi i praktykantów – podkreślił.

W rejsie biorą udział pełniący niejako obowiązki gospodarzy studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz studenci ze Szkoły Morskiej w Odessie. W sumie z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni wypłynęło 85 przyszłych wilków morskich.

– Praca z młodymi ludźmi to wielka przyjemność. Załogi będą wymieniane. Pierwsza zmiana praktykantów przebywać będzie z nami dwa miesiące, kolejna grupa miesiąc i ostatnia ponownie dwa – zdradził kapitan.

Po raz pierwszy na Darze Młodzieży zamustrowali się ukraińscy studenci z Odessy. Ich też dotyczyć będzie rotacja, a pierwsza grupa liczy 23 osoby.

– Z wiadomych względów nie mogą oni odbywać praktyk na Morzu Czarnym. A dysponują siostrzanym żaglowcem do, czyli Drużbą, który niestety dogorywa w Odessie. Z kolei Chersoneza zabrali im Rosjanie w 2014 roku. Nasz uniwersytet zaproponował im darmowe praktyki, jedyny ich koszt związany był z dotarciem do Gdyni– stwierdził.

W pełnej krasie 42-letnią fregatą będzie można zobaczyć dopiero na Morzu Północnym.

– Nad Wielką Brytanią jest wyż, zatem będzie sucho i ciepło, czyli ekstremalnych wiatrów nie należy się spodziewać. Najpierw będziemy płynąć na silniku, a kiedy opuścimy Bałtyk, postawimy żagle – powiedział kapitan Rafał Szymański.

Kapitan przekonuje, że Polska może być dumna z tak pięknej jednostki.

– Dar to dobra wizytówką naszego kraju i wydaje nam się, że jest nawet za słabo wykorzystywany do promocji Polski. Ten żaglowiec był w Sztokholmie główną atrakcją Polish Heritage Days i pani ambasador przyznała, że odnieśliśmy dyplomatyczny sukces, na który bez tej jednostki trzeba by pracować kilka lat – zaznaczył.

Dar Młodzieży spodziewany jest w Gdyni 11 listopada.

– To czas sztormów na Atlantyku i z pewnością w okolicach Biskajów będzie się działo, ale ta fregata jest bardzo dzielnym statkiem i nie mamy obaw. Nie zaszkodzi nam jednak złożyć tradycyjnych marynarskich życzeń, czyli stopy wody pod kilem, silnych wiatrów oraz fali z rufy - podsumował komendant żaglowca.(PAP)

Autor: Marcin Domański

md/ mir/

taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.