• <
escort_980x120_gif_2020

Anomalie cieplne mogą skończyć się nieodwracalną katastrofą

06.12.2020 21:40 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Anomalie cieplne mogą skończyć się nieodwracalną katastrofą

Partnerzy portalu

Anomalie cieplne mogą skończyć się nieodwracalną katastrofą - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Według badania przeprowadzonego przez międzynarodową grupę klimatologów z Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Chin, opublikowanego w czasopiśmie „Science”, w ciągu ostatnich 20 lat skala anomalii cieplnych w Azji Środkowej pogłębiała się.

Globalne ocieplenie zmienia suchy płaskowyż mongolski w jałową pustynię, podobną do tych w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Działalność człowieka, jak stwierdzono w artykule, zmienia klimat, co wpływa na system ekologiczny środkowego regionu Azji. A to może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.

Naukowcy analizowali dane ze słojów drzew iglastych z 260 lat i byli w stanie prześledzić fale upałów, a także uzyskać informacje o wilgotności gleby. Okazało się więc, że w ostatnich latach okresy upałów stały się bardziej intensywne.

Jak powiedział portalowi Eurekalert jeden ze współautorów badania, Dalian Chen, fale upałów prowadzą do znacznej utraty wody w glebie. Kiedy gleba jest wilgotna, opary z niej wychładzają powietrze na powierzchni, a gdy nie ma wilgoci, ciepło ulatnia się.

Zdaniem naukowców sytuacja klimatyczna w Azji Środkowej zbliża się do punktu bez powrotu, a w ekosystemie zachodzą destrukcyjne zmiany, które mogą doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków zwierząt. Ta zmiana klimatu może wpłynąć na inne procesy atmosferyczne, związane z klimatem na całym świecie.

Źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.