Według badania przeprowadzonego przez międzynarodową grupę klimatologów z Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Chin, opublikowanego w czasopiśmie „Science”, w ciągu ostatnich 20 lat skala anomalii cieplnych w Azji Środkowej pogłębiała się.
Globalne ocieplenie zmienia suchy płaskowyż mongolski w jałową pustynię, podobną do tych w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Działalność człowieka, jak stwierdzono w artykule, zmienia klimat, co wpływa na system ekologiczny środkowego regionu Azji. A to może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.
Naukowcy analizowali dane ze słojów drzew iglastych z 260 lat i byli w stanie prześledzić fale upałów, a także uzyskać informacje o wilgotności gleby. Okazało się więc, że w ostatnich latach okresy upałów stały się bardziej intensywne.
Jak powiedział portalowi Eurekalert jeden ze współautorów badania, Dalian Chen, fale upałów prowadzą do znacznej utraty wody w glebie. Kiedy gleba jest wilgotna, opary z niej wychładzają powietrze na powierzchni, a gdy nie ma wilgoci, ciepło ulatnia się.
Zdaniem naukowców sytuacja klimatyczna w Azji Środkowej zbliża się do punktu bez powrotu, a w ekosystemie zachodzą destrukcyjne zmiany, które mogą doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków zwierząt. Ta zmiana klimatu może wpłynąć na inne procesy atmosferyczne, związane z klimatem na całym świecie.
Źródło: Sputnik Polska
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami
Badania dowodzą, że Odra nie jest zanieczyszczona fenolem