• <
mewo_2022

Zielone miasta nie mogą żyć na gazie. Dotyczy to również miast nadmorskich

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zielone miasta nie mogą żyć na gazie. Dotyczy to również miast nadmorskich

Partnerzy portalu

Miasta muszą odejść od gazu kopalnego, powszechnie nazywanego gazem ziemnym – nawołuje C40 Cities Climate Leadership Group w najnowszym raporcie. 

- Produkcja gazu kopalnego – od wydobycia po przesył i dystrybucję – powoduje wyciek metanu, silnego gazu cieplarnianego. Metan ma 86 razy większy wpływ na ocieplenie klimatu niż CO2. Ze względu na swoją rozległość wycieki metanu mogą zniweczyć jakąkolwiek przewagę klimatyczną gazu kopalnego nad węglem – alarmuje Grupa C40. 

Eksperci stwierdzają, że „przewaga metanu staje się marginalna, jeśli zaledwie 3,4% przedostanie się do atmosfery przed spaleniem. Wycieki metanu są znaczne większe niż wcześniej sądzono. Niedawne badania wykazały, że współczynniki wycieków sięgają 17%, a w miastach szacuje się je na średnio 3,3–4,7%.

Gaz ziemny czyli kopalny


- Gaz kopalny – często mylnie nazywany „gazem ziemnym” – jest paliwem kopalnym. Często jest reklamowany jako lepsza alternatywa dla węgla i jako paliwo pomostowe dla odnawialnych źródeł energii wytwarzanych z węgla i innych, bardziej zanieczyszczających paliw kopalnych. Nie jest to jednak „zielone” ani „czyste” źródło energii – podkreślają eksperci C 40.

Sugerują oni, że „Koszt technologii wytwarzania energii odnawialnej stale spada”. Ten wniosek nie potwierdza się niestety w odniesieniu do morskich farm wiatrowych po analizie informacji i zachowań biznesowych inwestorów i producentów w br.

Natomiast faktem jest, że w latach 2009–2021 w przypadku energii wiatrowej z farm lądowych uśredniony koszt energii (LCOE) spadł o 51%. Fotowoltaika (PV) koszty pozyskiwania energii przez prosumentów na skalę użytkową spadły o 85%. 

- Od 2022 r. w większości krajów nowe elektrownie słoneczne i wiatrowe są już tańsze niż nowe turbiny gazowe w cyklu kombinowanym (CCGT) na gaz kopalny - stwierdza się w analizie C40.

Badania wykazują, że nadanie priorytetu krótkoterminowym inwestycjom w energię odnawialną może obniżyć koszty energii elektrycznej. Może również zmniejszyć ryzyko w porównaniu z dużą zależnością od nowych elektrowni gazowych wymagających nowych zdolności importowych skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Walcząc z ubóstwem energetycznym


Inwestycje w odnawialne źródła energii zmniejszają presję związaną z kosztami życia i ubóstwem energetycznym. Rosnące ceny energii spowodowane zmiennością dostaw są zazwyczaj narzucane konsumentom; na przykład kryzys na Ukrainie może wepchnąć aż 141 milionów ludzi na całym świecie w ubóstwo energetyczne – ostrzegają analitycy. 

Przejście na odnawialne źródła energii w połączeniu z poprawą efektywności energetycznej i elektryfikacją pomoże uczynić energię bardziej przystępną cenowo i dostępną. Odnawialne źródła energii mogą być także opłacalnym sposobem dostarczania energii 759 milionom ludzi na całym świecie, którzy w dalszym ciągu żyją bez prądu. 

Gaz kopalny, podobnie jak wszystkie paliwa kopalne, przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych (GHG). Dlatego miasta stowarzyszone w C40 Cities Climate Leadership Group postulują wycofywanie się z gazu kopalnego. Ma to kluczowe znaczenie, bo wraz z rezygnacją z energii węglowej jest szansa, by ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C.

Gazowe CO2


Podczas spalania gazu kopalnego w celu uzyskania energii powstaje dwutlenek węgla (CO2). W skali globalnej 20% obecnych emisji CO2 związanych z energią jest związanych z gazami kopalnymi, a ich wykorzystanie stale rośnie. W samych miastach C40 i w ich pobliżu planowana rozbudowa infrastruktury związanej z gazem kopalnym do 2035 r. To z kolei zwiększy o 86% zdolność wykorzystania gazów kopalnych. 33% inwestycji jest już w budowie. 

Natomiast założono, że   wykorzystanie paliw kopalnych do celów przemysłowych i użytku gospodarstw domowych powinno być ograniczone o 30% do 2035 r. Wtedy da się  utrzymać cel pozwalający na mniejsze oddziaływanie systemów energetycznych na  klimat. 

Poleganie na gazie jako paliwie przejściowym pozwoli zachować i zwiększyć różnicę w emisji między obecnymi zobowiązaniami klimatycznymi a Scenariusz 1,5 °C. 

Miasta nadmorskie i społeczności energetyczne


Od walki z globalnym ociepleniem nie są zwolnione również miasta nadmorskie. Elektrownie gazowe i węglowe muszą być również zastąpiono zieloną energią. Szansę stwarza tutaj energetyka wiatrowa i upowszechnienie się paneli słonecznych. W małych miastach nadmorskich i uzdrowiskach są warunki by tworzyć lokalne społeczności energetyczne oparte na energetyce wiatrowej, pozyskanej ze słońca i biomasy, a w niektórych wypadkach z fal i prądów morskich. 

Istotne jest również to, że inwestycje w energię odnawialna tworzy więcej lokalnych miejsc pracy niż obrót gazem  kopalnym. Są to wymierne korzyści dla lokalnych społeczności. Inwestycje w energetykę odnawialną dają też istotny impuls gospodarkom miast. 

- Każda inwestycja o wartości 1 miliona dolarów w fotowoltaikę i energię wiatrową generuje 1,7 razy więcej miejsc pracy [w warunkach krajów  rozwiniętych – MG] niż elektrownie na gaz kopalny – podkreśla inicjatywa C40. 

Inwestycje w modernizację budynków mieszkalnych i fotowoltaikę generuje 6 razy więcej miejsc pracy niż ta sama inwestycja w gaz kopalny. Miasta mogą mierzyć potencjalne tworzenie zielonych miejsc pracy dzięki odnawialnym źródłom energii. Pozytywne efekty da się wymierzyć. Istnieje więc uzasadnienie ekonomiczne w wymiarze lokalnym i miejskim, by rezygnować z energii z gazu kopalnego i przestawić się na rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

Fot. Depositphotos

Źródło: C40 Cities Climate Leadership Group
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.