• <

Globalne ocieplenie zagraża rybom z Jukonu - mogą stać się trujące

22.09.2020 12:50 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Globalne ocieplenie zagraża rybom z Jukonu - mogą stać się trujące

Partnerzy portalu

Globalne ocieplenie zagraża rybom z Jukonu - mogą stać się trujące - GospodarkaMorska.pl
fot. NPS/Greg Kinman

Naukowcy twierdzą, że jeśli emisja dwutlenku węgla będzie się utrzymywać na obecnym poziomie, z topniejącej wiecznej zmarzliny wypłynie tak dużo rtęci, że ryby w Jukonie mogą stać się niebezpieczne w ciągu kilku dziesięcioleci.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Communications, emisje grożą spowodowaniem tak potężnej odwilży, że poziom rtęci w populacji ryb w rzece przekroczy federalne wytyczne bezpieczeństwa USA do 2050 r.

Okazało się, że stężenie rtęci w Jukonie podwoi się do końca stulecia, jeśli emisja dwutlenku węgla będzie utrzymywać się na obecnym poziomie.

Ale jeśli emisja CO2 zostanie zmniejszona zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 r., stężenie rtęci wzrośnie tylko o 14 procent do końca wieku, utrzymując u ryb poziomy poniżej wytycznych bezpieczeństwa.

„Wiele będzie zależeć od tego, co zrobimy w zakresie reakcji na zmiany klimatyczne” - powiedział główny autor badania, Kevin Schaefer z National Snow and Ice Data Center w Kolorado.

Badanie ma implikacje wykraczające poza rdzenne społeczności na Alasce i Kanadzie, których dochody, dieta i kultura zależą od ryb z rzeki Jukon, powiedział Schaefer. 3000-kilometrowa rzeka jest wskaźnikiem tego, co może się wydarzyć w całej Arktyce.

Badacz dodał, że rtęć uwolniona podczas odwilży przedostanie się z lądu do rzeki, a ostatecznie do oceanów, a rtęć uwolniona w postaci gazowej otoczy świat.

„To, co wydarzy się w Jukonie, będzie miało wpływ na cały świat, a nie tylko na ludzi mieszkających nad Jukonem lub w jej pobliżu”.

W badaniu z 2018 r., którego współautorem jest Schaefer, we współpracy z US Geological Survey i innymi instytucjami, oszacowano, że w wiecznej zmarzlinie półkuli północnej znajduje się prawie dwa razy więcej zmagazynowanej rtęci niż w pozostałych glebach na świecie, oceanach i atmosferze razem wziętych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.