• <

Wynik wyszukiwania - "rtęć" - Wiadomości

Mostostal Chojnice ma nowego właściciela

Firma Zugil, wyspecjalizowana m.in. w urządzeniach do pokryć galwanicznych i lakierniczych oraz konstrukcjach maszynowych i budowlanych, za 39 mln zł kupiła od spółki Zamet firmę Mostostal Chojnice - wytwórcę urządzeń przeładunkowych dla portów kontenerowych i elektrowni - poinformował Zamet.
06.12.2023

Niemcy wcielają do służby specjalistyczny okręt do testów uzbrojenia minowego

Do służby jest wdrażany nowy nabytek Deutsche Marine, FGS Kalkgrund (Y898), którego zadaniem będzie prowadzenie testów wyposażenia minowego i przeciwminowego na Morzu Północnym oraz Bałtyckim. Aktualnie trwa wdrażanie załogi, a potem nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
31.10.2023

"Wietrzne skrzydła" od Bar Technologies otrzymują zatwierdzenie od DNV

Firma konsultingowa zajmująca się inżynierią morską opartą na symulacjach BAR Technologies (BARTech) otrzymała od towarzystwa klasyfikacyjnego DNV pełny certyfikat projektu homologacji typu (TADC) dla swojej technologii napędu wiatrowego.
20.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Zaproszenie na święto gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego

Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz oraz Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapraszają na obchody Święta Szkoły w dniach 7-8 grudnia 2022 roku.
29.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Prawdopodobieństwo skażenia ryb metylortęcią można przewidzieć

Nowa metoda badawcza pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania w danym w regionie ryb o niebezpiecznym poziomie toksycznej metylortęci - informuje pismo „Environmental Toxicology and Chemistry”.
19.08.2022

Niemcy. Media: w wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci

Analiza prawdopodobnie skażonej wody z Odry przyniosła pierwszy wynik - portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.
12.08.2022

Kosz morski zainstalowano w Gdańsku. Wkrótce w regionie pojawią się kolejne [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trzeci kosz, którego zadaniem jest zbieranie odpadów z powierzchni wody zainstalowano w gdańskiej marinie. Podczas montażu tego ważnego z punktu widzenia środowiska urządzenia obecni byli przedstawiciele miasta, sponsora i Fundacji Mare, która promuje proekologiczne rozwiązania koncentrując się na ochronie ekosystemów morskich. Kolejne kosze już wkrótce we Władysławowie, Pucku, Helu i Mechelinkach. Na tym jednak nie koniec.
25.05.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Pożar promu w Grecji: nowe informacje mówią o 11 zaginionych

Pomimo tego, że pierwsze informacje podawały, że ewakuowani zostali wszyscy znajdujący się na pokładzie promu Euroferry Olimpia, który wczoraj w nocy stanął w płomieniach nieopodal Kofru, okazało się, że 11 osób jest zaginionych.
20.02.2022

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.
09.01.2022

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia

W dniach 3 i 4 listopada br. odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich i okrętownictwa. Tym razem odbyła się pod nazwą PostGradMarTec 2021 i była kontynuacją konferencji zainicjowanej w zeszłym roku przez polskich okrętowców jako „KORAB CEMT Young 2020”.
22.11.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Trzy sztuczne wyspy powstają na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym

W ostatnich miesiącach na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym powstają łącznie trzy sztuczne wyspy, w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5m” oraz „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. jest autorem dokumentacji projektowej, a także pełni nadzór autorski w trakcie wykonywanych robót budowlanych.
13.08.2021

Z topniejącymi lodowcami Grenlandii, topnieje rtęć

Woda w rzekach i fiordach połączonych z pokrywą lodową Grenlandii zawiera podobne ilości rtęci, co zanieczyszczone rzeki przemysłowych obszarów Chin. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje m.in. na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko i łańcuch pokarmowy.
26.05.2021

Bliski Wschód inwestuje w zielony wodór. Czy ma szansę na bycie nowym hubem?

Kraje Bliskiego Wschodu należą do czołówki eksporterów ropy naftowej. Producenci z Zatoki Perskiej stawiają na rozwój wodoru, w szczególności zielonego. Co więcej, mają duże ambicje eksportowe, które realizują już dziś.
25.05.2021

Międzynarodowa konferencja Młodych Okrętowców "PostGradMarTec 2021"

Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB, wspierane przez Polskie Forum Technologii Morskich, organizuje Międzynarodową konferencję Młodych Okrętowców "PostGradMarTec 2021".
11.05.2021

Peter Beyer apeluje o moratorium na budowę Nord Stream 2

Koordynator rządu Niemiec ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer zaapelował o moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział tygodnikowi "WitrschaftsWoche" projekt jest poważną przeszkodą w ożywieniu stosunków atlantyckich.
01.04.2021

Druga fala koronawirusa nie zaburzyła łańcuchów dostaw, ale pokazała jak ważne jest ich bieżące monitorowanie

– Trudna sytuacja, wywołana przez drugą falę koronawirusa, nie wpłynęła na łańcuchy dostaw w takim stopniu, jak miało to miejsce w podczas pierwszej fali. Bieżące transporty dla kluczowych branż realizowane były i są niemal w całości – wynika z danych Shippeo, platformy widoczności transportów w czasie rzeczywistym, która w tym trudnym czasie rozwinęła się i właśnie pozyskała kolejne 32 miliony na rozwój nowoczesnego narzędzia dostarczającego informacji przewoźnikom.
26.01.2021

Nowoczesne urządzenia spawalnicze Lincoln Electric w stoczni CRIST [wideo]

Stocznia CRIST niedawno zdecydowała się zainwestować w usprawnienie swoich procesów produkcyjnych, czego efektem był zakup nowoczesnych urządzeń spawalniczych.
25.01.2021

Pracownicy PRS na konferencji MARTECH 2020

W Polskim Rejestrze Statków prowadzone są wewnętrzne prace badawcze, których celem jest między innymi opracowanie algorytmów wykonywania obliczeń wytrzymałościowych. PRS rozwija swoją wiedzę poprzez współpracę z uczelniami, udział pracowników w grupach roboczych organizacji międzynarodowych takich jak: IACS International Association of Classification Societies, ISSC - International Ship and Offshore Structures Congress.
08.12.2020

Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza

Należący do rosyjskiego oligarchy, Romana Abramowicza, Eclipse nie jest już największym jachtem na świecie. Wybudowany w 2009 roku statek wciąż jednak robi wrażenie. Za swoje cacko Rosjanin zapłacił 340 mln euro.
14.11.2020

Akwaryści z pasją od dziecka

Sprzedawali swoje zabawki na hali, żeby kupić pierwsze akwarium, obserwowali rybaków i wędkarzy – tak rodziły się dziecięce pasje, które w dorosłym życiu zaowocowały pracą wśród morskich stworzeń. Akwarium Gdyńskie ruszyło z facebookowym cyklem #MojaDrogaDoAkwarium, gdzie przedstawiane są prywatne historie pracowników. Poznajcie zespół jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Gdyni!
13.09.2020

Unifeeder zakupił trzy firmy należące do Transworld Group

Duński armator Unifeeder, należący do dubajskiego operatora portowego DP World, zakupił trzy firmy należące do Transworld Group. Transakcja ma zostać zakończona w 2020 roku.
20.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”

Morska Fundacja historyczna zaprasza na popularyzatorskie warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”, których celem jest przybliżenie historii zakładu, który po roku 1945 stał się ważną częścią składową Stoczni Gdańskiej im Lenina.
08.07.2020

Naukowcy odkryli rtęć w rybach i skorupiakach w najdalszych głębinach oceanów

Naukowcy wykryli spowodowane przez człowieka zanieczyszczenie rtęcią na samym dnie rowu Mariańskiego - najgłębszego rowu oceanicznego na planecie.
23.06.2020

Unifeeder - duński armator w polskich portach

Dzisiaj kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy duńską spółkę Unifeeder A/S, której kontenerowce dowozowe są częstymi gośćmi naszych terminali. Jednakże jednostki pojawiające się na naszych wodach to nie jedyna obecność tego armatora w Polsce. A to za sprawą tego, że Gdynia jest ważnym punktem na mapie oddziałów tego przedsiębiorstwa i odgrywa w całej układance znaczącą rolę.
01.04.2020

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Minister Emilewicz: Polska otwarta na transformację energetyczną, ale twardo stąpamy po ziemi

Nasze podejście do transformacji energetycznej jest bardzo otwarte i Polska chce temu wymaganiu podołać, ale twardo stąpamy po ziemi i oczekujemy zrozumienia u europejskich partnerów – powiedziała w środę w Katowicach minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
04.12.2019

Unifeeder przejął singapurskiego armatora Feedertech Group

Unifeeder przejął większościowy pakiet udziałów w singapurskim armatorze feederów - grupie Feedertech Group. Dzięki temu spółka zwiększyła swój globalny zasięg i zbliżyła się do lidera rynku X-Press.
03.12.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

Gdańsk kontenerowym liderem na Bałtyku

Port Gdańsk wsród europejskiej czołówki. Znalazł się na liście największych kontenerowych portów w Europie, opublikowanej przez Shanghai Maritime University. Do pierwszej 15 awansował z ubiegłorocznego, 16 miejsca przeskakując portugalski port w Sines.
13.03.2019

TargOiOwisko. Wydziałowe targi pracy dla studentów

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO serdecznie zapraszają na TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 20 marca 2019 r.
13.03.2019

Stocznia Szczecińska z nowoczesną sprężarkownią

Ośrodek Czyszczenia i Malowania Stoczni Szczecińskiej wzbogacił się o nowoczesną sprężarkownię. We wtorek uroczyście uruchomiono nowe urządzenia, które będą produkowały sprężone powietrze dla zakładu.
15.01.2019

Hiszpania/Media: Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej ujawnił zagrożenie ze strony Rosji

Hiszpańskie media szeroko opisując w czwartek narastający konflikt między Rosją a Ukrainą, spowodowany incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej, wskazują na zagrożenie dla UE płynące ze strony Kremla. Odnotowują, że na Zachodzie ignorowano przez ostatnie lata dozbrajanie przez Moskwę okupowanego Krymu.
30.11.2018

Polska Grupa Zbrojeniowa na targach Arms & Security w Kijowie

Od 9 do 12 października br. w Kijowie odbywa się 15. edycja targów zbrojeniowych Arms & Security. Jak co roku w wydarzeniu bierze udział Polska Grupa Zbrojeniowa.
09.10.2018

Centrum Techniki Morskiej rozbudowuje infrastrukturę badawczą

EMC – LabNet jest wspólnym przedsięwzięciem jednostek naukowo-badawczych i wyższych uczelni działających w różnych regionach Polski, które posiadają znaczącą infrastrukturę badawczą oraz największy potencjał naukowy i doświadczenie w badaniach z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej. W ostatnich tygodniach została podpisana umowa o dofinansowanie tego projektu. Jednym z sygnatariuszy umowy byl gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
10.08.2018

CTM realizuje kolejny europejski projekt rozwijający systemy zwalczania min

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM), wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), aktualnie realizuje pierwszy z etapów prac podjętych w ramach projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA), pn. „Modular Lightweight Minesweeping II” (MLM II). Realizowane prace są efektem umowy podpisanej w Brukseli w marcu 2018 roku przez Konsorcjum, składające się z: norweskich instytucji i firm tj. Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI) – lider, Thales Norway AS, fińskich Patria Aviation i Finnish Naval Academ
17.05.2018

Ian Brzeziński: Zachód powinien nałożyć sankcje sektorowe na Rosję

Rosja dokonała inwazji na terytorium Ukrainy; jeśli Europa chciałaby właściwie odpowiedzieć, to powinna nałożyć sankcje sektorowe, inaczej będzie przyzwalać na inwazję - ocenił ekspert ds. polityki zagranicznej Ian Brzeziński, który jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
14.05.2018

Zacieśnianie współpracy polsko-amerykańskiej

W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w piątek odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono aktualny stan współpracy między przemysłem Polski oraz USA, zaawansowanie wspólnych projektów, realizowanych również na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz plany związane z pogłębieniem relacji biznesowych pomiędzy podmiotami przemysłu Polski i USA. W dyskusji uczestniczyli m.in. prezes zarządu PGZ dr Jakub Skiba, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu ds. rynków globalnych w Departamencie Han
27.04.2018

Wydziałowe Targi Pracy - TargOiOwisko

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO serdecznie zapraszają do udziału w drugiej edycji TARGOIOWISKA Wydziałowych Targów Pracy. Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 18 kwietnia 2018 r.
12.04.2018

Umowa na realizację programu OCEAN 2020 podpisana

W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli 28 marca podpisano umowę na realizację projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) OCEAN 2020. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych oraz podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajdujących się na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. Wśród członków konsorcjum, składającego się z europejskich instytucji i firm, Polska reprezentowana jest przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Roz
30.03.2018

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej zacieśniają współpracę

W siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (CTM) w Gdyni 12 lutego odbyło się spotkanie sygnatariuszy umowy o współpracy zawartej pod koniec 2017 roku pomiędzy Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej a wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) CTM. Podczas spotkania przedstawiciele obu instytucji omówili szczegóły wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w obszarze obronności.
21.02.2018

PGZ będzie uczestniczyć w programie OCEAN 2020

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badań Rozwojowych Centrum Techniki Morskiej S.A. będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie OCEAN 2020. Jest to jeden z pierwszych ogólnoeuropejskich wojskowych projektów badawczych finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych statków powietrznych i platform nawodnych oraz podwodnych w rozpoznaniu i nadzorze akwenów morskich.
16.01.2018

Świnoujście: Z dna fosy Fortu Gerharda wydobyto lufę armaty sprzed 200 lat (wideo)

Z dna mokrej fosy Fortu Gerharda w Świnoujściu wydobyto w piątek lufę armaty odprzodowej ważącą ok. 1,5 tony. Obiekt zachowany w idealnym stanie, pochodzi sprzed 1850 r., kiedy to zaniechano produkcji tego typu sprzętu artyleryjskiego.
02.12.2017

Morskie eksponaty skanowane w 3D

Mają nieduże gabaryty, ale wielką moc i ogromne możliwości. Zestaw skanerów optycznych najnowszej generacji zakupiony został w ramach wyposażenia Pracowni Digitalizacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowy sprzęt pozwoli na wykonanie wysokiej jakości dokumentacji 3D, a także ułatwi realizację dokładnych pomiarów, niezbędnych przy opracowaniu dokumentacji muzealnej.
16.10.2017

Powstał Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej - kolejny krok konsolidacji

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przygotowała Kodeks, którego celem ma być taka konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, by mógł on skuteczniej wdrażać nowoczesne technologie i efektywniej konkurować o zamówienia zagraniczne - poinformowano w czwartkowym komunikacie Grupy.
05.10.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter zacieśniają współpracę w zakresie śmigłowców

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Bell Helicopter z grupy Textron 18 lipca podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform, m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom. To kolejny krok w stronę zacieśnienia wzajemnych relacji biznesowych pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Bell Helicopter po tym, gdy w grudniu 2016 r. został podpisany listy intencyjny o kooperacji dotyczącej śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper.
18.07.2017

Kolejny dowód uznania dla gdyńskiego CTM

29 czerwca 2017 roku wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM) uzyskał z rąk kierownictwa Centrali Polskiego Rejestru Statków (PRS) prestiżowe „Świadectwo Uznania”, wskazujące na wysoką jakość świadczonych usług laboratoryjnych. Potwierdza ono kompetencje laboratoriów badawczych Ośrodka w zakresie możliwości przeprowadzenia większości prób środowiskowych wyposażenia statków. Wspomniane świadectwo jest kolejnym dowodem istotnej roli, jaką odgrywa CTM w pro
13.07.2017

TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO zapraszają na TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej 20 kwietnia 2017 r.
12.04.2017

Ambitna wizja - innowacyjny projekt badawczy z udziałem stoczni Nauta oraz Politechniki Gdańskiej

Projekt WIND-TU-PLA to przedsięwzięcie, które ma na celu rozwój istniejących oraz opracowanie nowych koncepcji posadawiania i kotwiczenia platform morskich turbin wiatrowych, które będą mogły być instalowane na wybranym akwenie południowego Bałtyku. Z Łukaszem Gerigkiem, prowadzącym zespół ds. badań, rozwoju i innowacyjności Stoczni Remontowej NAUTA S.A., rozmawia Tomasz Borkowski.
05.04.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśnia współpracę z włoskim koncernem Leonardo

W Rzymie 2 marca została podpisana umowa o współpracy (Cooperation Agreement) pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i włoskim koncernem Leonardo w ramach programów śmigłowcowych. To obustronne potwierdzenie współpracy oraz kontynuacji dialogu dotyczącego obszarów potencjalnej kooperacji przemysłowej w zakresie produkcji, serwisowania i obsługi śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP, który rozpoczął się w 2015 roku.
03.03.2017

Zostały już tylko 3 dni do zakończenia rejestracji na konferencję „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej już po raz trzeci we współpracy z partnerami branżowymi organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omawiany będzie wpływ morskiej energetyki wiatrowej na rozwój polskiej gospodarki. Aktualnie obowiązująca polityka energetyczna Polski do roku 2030 zakłada „stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Od jej przyjęcia przez Rząd RP minęło już 7 lat. Czy udało się zrealizować ten cel? Kiedy możemy się spodziew
20.02.2017

Szczecin ogłosił konkurs na zagospodarowanie Międzyodrza

Władze Szczecina ogłosiły międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Międzyodrza i wyspy Łasztowni. – Zaczynamy projekt, dzięki któremu serce Szczecina nad Odrą zabije mocnym, równym rytmem – zapewnił we wtorek podczas konferencji prezydent miasta Piotr Krzystek.
31.01.2017

Święto Akademii Morskiej

Uroczystym podniesieniem bandery przed budynkiem głównym Akademii Moskiej w Gdyni rozpoczęły się obchody Święta Szkoły z okazji 96-tej rocznicy utworzenia polskiego szkolnictwa morskiego.
08.12.2016

Nowe wyzwania dla ekspertów z Gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej w ramach kolejnych projektów NATO I EDA

W ostatnim czasie eksperci z gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), dwukrotnie uczestniczyli w międzynarodowych spotkaniach, dotyczących realizowanych z ich udziałem, projektów w zakresie ochrony portów i kotwicowisk oraz obrony przeciwminowej.
06.12.2016

Nagrody DEFENDER dla spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Nagrody DEFENDER za najbardziej innowacyjne i perspektywiczne produkty zwiększające bezpieczeństwo państwa przyznane zostały ostatniego dnia XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Aż 4 z 10 przyznanych nagród trafiły do spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
16.09.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa chce przejąć nowe stocznie

Powiększenie aktywów ma zapewnić Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ) sprostanie zamówieniom ministerstwa obrony – informuje "Puls Biznesu".
05.09.2016

Pilica flagowym programem rozbudowanego CBR w Tarnowie

Innowacyjne, zasadniczo zmienione produkty w zakresie: sprzętu obrony przeciwlotniczej, rakietowo-artyleryjskiej, uzbrojenia pokładowego i broni strzeleckiej. Takie będą rezultaty pracy rozbudowanego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych Tarnów. Zakończyło się już tworzenie tej jednostki, która jako jedyna w polskim przemyśle obronnym uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych. Centrum odwiedził Arkadiusz Siwko - prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy tarnowska spółka.
10.08.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa i Elbit Systems podpisały list intencyjny o współpracy

11 lipca 2016 r. w Farnborough Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz ELBIT SYSTEMS podpisały List Intencyjny. Porozumienie dotyczy wspólnego sprawdzenia możliwości współpracy i wzajemnie korzystnych możliwości biznesowych związanych z działalnością Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Elbit Systems.
12.07.2016

Raytheon i PGZ rozszerzyły współpracę

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i firma Raytheon podpisały nowy List Intencyjny. List rozwija ramy strategicznego partnerstwa pomiędzy firmami oraz włącza PGZ S.A. w strukturę globalnego łańcucha dostaw amerykańskiego koncernu. Wchodzący w życie List intencyjny ma na celu zacieśnienie wspólnej globalnej współpracy oraz wsparcie realizacji programów modernizacji technicznej polskiej armii.
04.07.2016

Politechnika Gdańska: mocne zaplecze i sukcesy studentów

Dwie duże inwestycje; basen modelowy o długości 40 metrów na zapleczu Wydziału Okrętownictwa i Oceanotechniki oraz Hala Maszyn i Mechanizmów Okrętowych wzmociły ofertę edukacyjną Politechniki Gdańskiej. Dzięki nim uczelnia silniej wspiera też studentów biorących udział w międzynarodowych konkursach i zawodach.
03.06.2016

Naukowcy z Pomorza pogłębiają ponad trzydziestoletnią współpracę w zakresie wyspecjalizowanych systemów

15 kwietnia 2016 r. przedstawiciele władz Politechniki Gdańskiej oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM) podpisali w Gdańsku porozumienie o współpracy. Celem porozumienia jest podjęcie kooperacji w zakresie projektowania, budowy i wdrażania: szerokopasmowych systemów transmisji danych, systemów przetwarzania informacji, systemów wykorzystujących energię skierowaną, morskich systemów bezzałogowych oraz systemów pomiaru pól fizycznych i demagnetyzacji okrętów.
15.04.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na młodych

Polska Grupa Zbrojeniowa otwiera drzwi przed młodymi ludźmi, którzy chcą pracować na rzecz rozwoju polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa kraju. Spółka będzie coraz bardziej dynamiczna, innowacyjna, konkurencyjna i zaprasza do współpracy każdego, kto swoimi kompetencjami chce przyczynić się do rozwoju polskiej myśli technicznej.
12.04.2016

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Centrum Techniki Morskiej zacieśniają współpracę

8 marca 2016 r. w Warszawie podpisano porozumienie o współpracy, zawarte pomiędzy Politechniką Warszawską, a Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM). Celem porozumienia jest podjęcie kooperacji w zakresie projektowania, budowy i wdrażania: bezprzewodowych systemów transmisji danych, urządzeń łączności KF/UKF, systemów przetwarzania (fuzji) informacji, systemów satelitarnych i kosmicznych, systemów rakietowych, a także systemów bezzałogowych, w tym w szczególności w zastosowaniach morskich.
09.03.2016

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni finalistą konkursu „Pomorski Pracodawca roku 2015”

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, został jednym z czterech finalistów odbywającej się w dniu 12 lutego 2016 roku VI edycji konkursu „Pomorski Pracodawca Roku”.
15.02.2016

Aktywne uczestnictwo specjalistów z Gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej w spotkaniu panelu technologicznego CAPTECH Europejskiej Agencji Obrony

W dniach 14-15 stycznia 2016 roku w siedzibie Europejskiej Agencji Obrony (EDA) w Brukseli odbyło się 29 spotkanie robocze, organizowane przez Dyrektoriat ds. Badań i Technologii, w ramach panelu technologicznego (CAPTECH) poświęconego rozwojowi technologii morskich. Po raz kolejny w spotkaniu udział wzięli specjaliści z polskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), którzy wraz z pozostałymi przedstawicielami: europejskich sił zbrojnych, podmiotów naukowo-badawczych oraz przemysłu tworzą grup
20.01.2016

Największe jachty świata: Yas - przerobiona forteca (8. miejsce)

Zwodowany w listopadzie 2011 roku, superjacht Yas, to najprawdopodobniej najszybsza jednostka w swojej klasie. Dzięki unikatowej budowie, statek jest w stanie osiągnąć prędkość aż 26 węzłów.
17.05.2015

Chiny rozpychają się na morzu

Od kilku miesięcy Chiny budują sztuczne wyspy na atolach, o które toczą spory z sąsiadami. Waszyngton postanowił zareagować. Czy światu grozi nowy konflikt?
15.05.2015

Konferencja „Historia Techniki Morskiej” w Gdańsku

Pod koniec zeszłego tygodnia (16-18 kwietnia), w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego (dawne Centralne Muzeum Morskie) na Ołowiance, odbyła się międzynarodowa konferencja „Historia Techniki Morskiej”. Wśród organizatorów znaleźli się Akademia Marynarki Wojennej, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Instytut Historii Nauki PAN oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Antoni F. Komorowski z AMW.
20.04.2015

Wärtsilä i VTT wezmą udział w rozwoju napędów

Nowy program badawczy ma za zadanie wspomóc rozwój napędów przeznaczonych pod arktyczne warunki. Badania poprowadzi finlandzkie Centrum Technologii i Rozwoju we współpracy z Wärtsilä i VTT. ArTEco (Arctic Thruster Ecosystem) będzie łącznie wspierany przez dziesięć przedsiębiorstw i partnerów naukowych z Finlandii i innych krajów.
18.03.2015

Promocja rynku LNG w Gdyni

W czwartek 19 marca w budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbędzie się seminarium pt. „Maritime LNG”. Seminarium jest organizowane w ramach europejskiego projektu MarTech LNG, realizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie, w konsorcjum z innymi uczelniami i instytutami europejskimi, i dotyczy możliwości wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG, ang. liquified natural gas) jako źródła energii dla różnych pojazdów.
17.03.2015

Poznajmy kosztowne cacko rosyjskiego miliardera

Fantazja rosyjskich oligarchów nie za granic. Wystarczy jedno spojrzenie na Jacht A, należący do Andrzeja Melniczenko, by się o tym przekonać. Warty około 300 milionów dolarów okręt bardziej przypomina łódź podwodną niż typowy jacht. Ten design zyskał sobie dużo zwolenników, jak i przeciwników, dlatego łódź nazywa jest często najbardziej kochanym i zarazem najbardziej znienawidzonym jachtem na świecie. Jedno jest pewne – mimo swoich sześciu lat, okręt wciąż robi duże wrażenie.


14.03.2015

Martec II Call 2015 - Otwarcie naboru wniosków w konkursie międzynarodowym

19 grudnia 2014 r. ogłoszono otwarcie kolejnego międzynarodowego konkursu organizowanego w ramach programu Era-Net Martec II – „Martec Call 2015”. Konkurs skupia się na finansowaniu badań obejmujących zagadnienia z dziedziny technologii morskich. Przyjęto zasadę, że dofinansowanie otrzymają wnioski złożone przez konsorcja, w skład których będą wchodzić co najmniej dwa przedsiębiorstwa z dwóch różnych krajów partnerskich MARTEC II biorących udział w konkursie.
18.02.2015

Gazoport stawia na dialog

Supertechnologie wykorzystane przy budowie terminalu LNG w Świnoujściu to tylko część nowoczesnych narzędzi, którymi posługuje się spółka.
31.10.2014

Wizyta studyjna i konferencja na temat rynku LNG w Norwegii

W ramach projektu „MarTech LNG” realizowanego w szczecińskiej Akademii Morskiej 17-19 września br. odbyła się wizyta studyjna w Stavanger (Norwegia), połączona z konferencją na temat bieżącej sytuacji rynku LNG w obszarze południowego Morza Bałtyckiego.
04.10.2013

Moc morskich atrakcji na BALTIC SAIL GDAŃSK 2013

Już za tydzień na wodach Motławy i Zatoki Gdańskiej rozpocznie się siedemnasty Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W tym roku będzie to prawdziwy Festiwal Morski, łączący rejsy rekreacyjne na pokładach żaglowców, kulturę morską, zmagania sportowców oraz widowiskowe rekonstrukcje historyczne na wodzie i na lądzie!
28.06.2013

Bufab Poland sp. z o.o. - zarządzanie w czasach przełomu

Okres gospodarczej transformacji był dla polskich przedsiębiorstw czasem szybkiego dostosowania się do nowych warunków. Okazją do wypracowania własnej filozofii działania była współpraca z międzynarodowymi koncernami. Przykład Bufab Poland sp. z o.o. dowodzi, że rodzime firmy prywatne, niejednokrotnie okazywały się bardzo pojętnymi uczniami. V-ce Prezes Andrzej Niepiekło z polskiego oddziału Grupy Bufab przekonuje, że sztuka zarządzania wyniesiona z kontaktów z międzynarodowymi koncernami, może przyczynić się do zredukowania kosz
05.04.2013

Tysiące osób obejrzało inscenizacje bitwy morskiej

Ponad 8 tysięcy osób obejrzało w sobotę inscenizację bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście w Gdańsku. Wzięło w niej udział ok. 200 rekonstruktorów, trzy galeony, kilkadziesiąt armat różnego kalibru; zużyto ok. 90 kg prochu.
07.05.2012

Zobacz port wojenny w Świnoujściu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 16 i 17 kwietnia będzie można zwiedzić za darmo atrakcyjne miejsca Świnoujścia.
15.04.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.