• <

Pilica flagowym programem rozbudowanego CBR w Tarnowie

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pilica flagowym programem rozbudowanego CBR w Tarnowie
Pilica flagowym  programem rozbudowanego CBR w Tarnowie - GospodarkaMorska.pl
10.08.2016 Źródło: własne

Innowacyjne, zasadniczo zmienione produkty w zakresie: sprzętu obrony przeciwlotniczej, rakietowo-artyleryjskiej, uzbrojenia pokładowego  i  broni strzeleckiej. Takie będą rezultaty pracy rozbudowanego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych Tarnów. Zakończyło się już tworzenie tej jednostki, która jako jedyna w polskim przemyśle obronnym uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych. Centrum odwiedził Arkadiusz Siwko - prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy tarnowska spółka.

- Potencjał CBR, współpraca z PGZ i naszymi międzynarodowymi kooperantami z pewnością spowodują to, że będziemy się mogli chwalić nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami innowacyjnością, przemysłem wysokich technologii, produktami z absolutnie najwyższą jakością. Efekty będą widoczne jeszcze w tym roku – powiedział prezes Siwko po odwiedzeniu CBR.

- Jestem głęboko przekonany , że potrafimy w terminie dostarczyć produkt wysokiej jakości, dlatego spodziewam się wzrostu zatrudnienia – dodał prezes ZM Tarnów Henryk Łabędź.

Rozbudowa CBR oznaczała zainwestowanie w Tarnowie w sumie blisko 65 mln zł.  W związku z projektem zrealizowano 95 zadań inwestycyjnych, polegających na zakupie maszyn i urządzeń, a także specjalistycznych programów komputerowych. Dzięki temu tarnowskie przedsiębiorstwo uzyskało - unikatowe w skali kraju - kompetencje w sferze realizacji projektów naukowo-badawczych i rozwojowych. Dodatkowymi korzyściami wynikającymi z realizacji projektu będzie wzrost liczby klientów przedsiębiorstwa i unikniecie skutków sezonowych wahań rynku krajowego. Najważniejszym projektem realizowanym obecnie w CBR ZM Tarnów jest przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski  PSRA "Pilica". Trwają negocjacje w sprawie podpisania umowy na zakupy tego systemu przez Siły Zbrojne RP. Liderem konsorcjum realizującego dostawy jest Polska Grupa Zbrojeniowa, a liderem technicznym i dostawcą ZM Tarnów.  System ma być wykorzystywany do osłony obiektów o strategicznym znaczeniu np. baz lotniczych.

W Centrum Badawczo-Rozwojowym pracuje obecnie stu inżynierów: głównie konstruktorów mechaników i konstruktorów elektroników. Projekt budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego był dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w zakresie wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.
 

***

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD
i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski  z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne
i satelitarne oraz cybertechnologie.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.