• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia

GM

22.11.2021 14:41
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia

Partnerzy portalu

Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay/materiały PFTM

Druga edycja międzynarodowej konferencji młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich i okrętownictwa odbyła się 3 i 4 listopada pod nazwą PostGradMarTec 2021. Wydarzenie było kontynuacją konferencji zainicjowanej w zeszłym roku przez polskich okrętowców jako „KORAB CEMT Young 2020”. 

Konferencja została przygotowana i poprowadzona przez Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB w imieniu CEMT (The Confederation of European Maritime Technology societies) we współpracy z najstarszym na świecie stowarzyszeniem okrętowców RINA (The Royal Intitution of Naval Atchilects), które powstało w 1860 roku z nadania królewskiego tzw. Royal Charter i działa pod Honorowym Patronatem Królowej Brytyjskiej Elżbiety II. Z kolei Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB nawiązujące do tradycji Koła Studentów Polaków Techniki Okrętowej Politechniki Gdańskiej, które zostało założone w 1924 roku.

Przygotowania do konferencji trwały blisko rok od listopada 2020 roku, gdy Rada CEMT podjęła decyzję o jej zorganizowaniu w 2021 roku. Cały ciężar organizacji ze strony Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB przejęła na siebie grupa 6 młodych okrętowców kierowana przez Hannę Pruszko. Można powiedzieć, że zorganizowali  wydarzenie dla swoich koleżanek i kolegów z całego świata.


Konferencję otworzył Trevor Blakeley, przewodniczący Rady CEMT, a jednocześnie długoletni przewodniczący RINA.Referaty podczas dwudniowej konferencji wygłosiło łącznie 20 prelegentów, w tym 18 reprezentujących uczelnie wyższe, oraz 2 reprezentujących przemysł. Prelegenci reprezentowali łącznie 9 krajów, w tym z Europy: Dania (2),  Grecja (3), Holandia (1), Rosja (1), Turcja (1),  Wielka Brytania (4) i oczywiście Polska (5), ale także spoza Europy: Jawa (1) i Indonezja (2).

Jako słuchacze swój udział zarejestrowało ponad 150 uczestników z blisko 30 krajów z całego świata. 
Program dwudniowej konferencji obejmował 7 sesji tematycznych prowadzonych w języku angielskim przez młodych okrętowców z Polski:


Sesja 1 – Technologia  – Alicja Bera
Sesja 2 – Struktura cz. 1  – Krzysztof Wołoszyk
Sesja 3 – Hydromechanika i Napędy – Maciej Reichel 
Sesja 4 – Zielony Shipping – Krzysztof Wróbel
Sesja 5 – CFD (Numeryczna mechanika płynów) –  Hanna Pruszko
Sesja 6 – Struktura cz. 2 – Paweł Bielski
Sesja 7 – Hydroakustyka i projektowanie – Hanna Pruszko

Poszczególne sesje odbywały się zgodnie z wcześniej ogłoszonym i ściśle przestrzeganym stałym harmonogramem czasowym. Dzięki temu zainteresowani określoną tematyką mieli możliwość dołączenia w momencie określonym w harmonogramie. Było to szczególnie ważne biorąc pod uwagę różne strefy czasowe zarówno prelegentów jak i uczestników konferencji.

Podczas przerw prezentowany był pokaz slajdów przygotowany specjalnie na tę okazję wspólnie przez PFTM - Polskie Forum Technologii Morskich oraz portal GospodarkaMorska.pl. Pokaz pozwalał uczestnikom konferencji na zapoznanie się z osiągnięciami sektora stoczniowego i technologii morskich w Polsce.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się tradycyjnie wieczorkiem typu "social event". Jednak w tym przypadku wieczorek był w formule "online" dzięki specjalnej platformie internetowej pozwalającej na skorzystanie przez uczestników ze swoich „awatarów”. Awatary sprawiały wrażenie zachowań jakie doświadczamy podczas spotkań w realu, czyli lepiej się słyszymy, gdy jesteśmy blisko siebie oraz tracimy taką możliwość, gdy oddalamy się od grupy dyskutantów.

Grupy dyskutantów miały możliwość „gromadzenie się” w różnych miejscach, np. przy basenie, albo np. przy barze nadając wirtualnemu spotkaniu specyficzny charakter. Podsumowując, należy stwierdzić, że Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB zainicjowało ciekawy sposób na prezentację osiągnięć przez młodych okrętowców. Formuła on-line okazuje się być bardzo dobrym rozwiązaniem właśnie dla nich, młodych adeptów sztuki budowy okrętowców. Trudno sobie wyobrazić, aby mogli pozyskać środki na sfinansowanie kosztów udziału w konferencji prowadzonej w formule tradycyjnej – stacjonarnej. Jednocześnie podobne problemy napotkaliby organizatorzy starając się pozyskać sponsorów. 
Dziękujemy za wysłane grafiki.