• <
siemens_gamesa_2022

Do Szczecina znów wpłyną okręty NATO

jm

12.11.2021 11:30

Partnerzy portalu

Do Szczecina znów wpłyną okręty NATO - GospodarkaMorska.pl

Dziś, 12 listopada, do szczecińskiego portu mają zawinąć okręty tworzące  Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupę 1. Dowództwo zespołu okrętów sprawuje sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne.

Okręty pojawią się w Szczecinie po to, by uzupełnić zapasy i zapewnić załogom chwilę odpoczynku po manewrach z polską marynarką wojenną w ramach operacji „Solidarna Belona”.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 to jeden z czterech natowskich zespołów okrętowych. Na jego czele od niedawna stoi komandor porucznik Michał Dziugan. Flagowym okrętem zespołu jest niemiecki FGS Elbe, poza nim zespół tworzą także m.in. holenderski HNLMS Vlaardingen i niemiecki FGS BAD Bevensen.

Okręty zespołu przeciwminowego już drugi raz w tym roku odwiedzą Szczecin. Poprzednio jednostki należące do armii Belgii, Estonii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, wchodzące w skład grupy, cumowały przy Wałach Chrobrego.

W czasie polskiego dowództwa zespół okrętów brał już udział w operacji usuwania niewybuchów z czasów II wojny światowej z dna Morza Północnego. Ostatniego dnia operacji odbyły się także manewry, w których uczestniczyła także polska Marynarka Wojenna. Celem ćwiczeń była integracja zdolności okrętów polskich oraz należących do natowskiego zespołu ze wspierającymi ich działania jednostkami naziemnymi, elementami lotnictwa morskiego i pozamilitarnymi. W ubiegły weekend zespół cumował w Świnoujściu. Ponadto w ramach rutynowych wizyt okręty pojawiały się także w Belfaście, Londynie, Amsterdamie, Cuxhaven i Malmo.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.