• <
KONGSBERG_2023

Mostostal Chojnice ma nowego właściciela

Partnerzy portalu

Fot. Mostostal Chojnice

Firma Zugil, wyspecjalizowana m.in. w urządzeniach do pokryć galwanicznych i lakierniczych oraz konstrukcjach maszynowych i budowlanych, za 39 mln zł kupiła od spółki Zamet firmę Mostostal Chojnice - wytwórcę urządzeń przeładunkowych dla portów kontenerowych i elektrowni - poinformował Zamet.

Mostostal Chojnice specjalizuje się m.in. w produkcji konstrukcji stalowych dla urządzeń dźwigowych, suwnic kontenerowych oraz urządzeń przeładunkowych. Zakład zatrudnia 280 pracowników, a jego ubiegłoroczne przychody przekroczyły 100 mln zł.

Jak poinformowano w środowym komunikacie Zametu i jego właściciela, katowickiej spółki TDJ, kwota 39 mln zł, na którą opiewa transakcja między Zametem i Zugilem, zostanie powiększona o wypłatę dodatkowych 4 mln zł dywidendy z Mostostalu Chojnice.

Spółka z Chojnic trafiła do grupy Zamet w roku 2014. "Zaangażowanie kompetencji Zametu i TDJ doprowadziło do niemal 50 proc. wzrostu wartości tej spółki. W tym okresie właściciel Mostostalu otrzymał również niemal 19 mln zł dywidendy i wypłat z zysku tej spółki" - czytamy w komunikacie.

Prezes Zugilu Sebastian Kliciński ocenił, że przejmując Mostostal Chojnice, Zugil rozszerza obecność na rynku budowlanym i zdobywa dostęp do nowych technologii oraz kompetencji. "To doskonałe uzupełnienie naszej oferty i szansa na dalszy wzrost" - ocenił prezes, cytowany w komunikacie.

Zugil specjalizuje się w dziedzinie produkcji urządzeń i linii do nanoszenia pokryć galwanicznych i lakierniczych, jest także znaczącym producentem konstrukcji maszynowych i budowlanych.

Zamet, do którego należał dotąd Mostostal Chojnice, jest częścią Grupy TDJ, obok m.in. takich spółek jak Grenevia, Teamtechnik, Projekt Solartechnik, MIYA Cosmetics, FPM i NiUW Glinik. TDJ realizuje również inwestycje w sektorze nieruchomości biurowych i mieszkaniowych (poprzez TDJ Estate), a poprzez TDJ Venture realizowane są inwestycje w innowacyjne, technologiczne startupy. TDJ Finance skupia się natomiast na inwestycjach w płynne aktywa finansowe.


mab/ skr/

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.