• <
ambermarine_2023_1100x200

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind [wideo]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.

Prezes podkreśla, że Mostostal Pomorze zamierza mieć udział w sektorze offshore wind, zwłaszcza od 2026 r. Plany na najbliższe 2 lata obejmują bowiem głównie przedsięwzięcia dla branży O&G.

– Mostostal Pomorze na pewno będzie chciał być aktywny na rynku offshore wind – zapewnia. – Myślę, że głównie będą to 2 segmenty, w których się specjalizujemy, czyli trafostacje oraz secondary steel. Zrealizowaliśmy bardzo wiele takich projektów – dodaje.

Wśród głównych wyzwań dla dostawców w sektorze offshore wind, prezes wymienił przede wszystkim deficyt zasobów ludzkich. Brak odpowiednio wykwalifikowanego personelu stanowi kłopot, zwłaszcza mając na uwadze specjalistyczne umiejętności potrzebne do pracy w firmie. 

Aszyk wskazał ponadto na kwestie związane z zakupami materiałów, takich jak stal, farby czy inne niezbędne elementy. Aspektem, który wymaga szczególnej uwagi, są wahania na rynku, głównie w kontekście konieczności kwotowania ofert dla klientów. Prezes podkreślił, że zmienność cen materiałów oraz innych kosztów może wpływać na proces ofertowy, co wymaga elastyczności ze strony dostawców.

W obliczu trwającej transformacji energetycznej, Mostostal Pomorze pozostaje dalekowzroczny w swoich planach, wyznaczając sobie określoną rolę w kształtowaniu polskiego sektora offshore wind. Firma deklaruje zaangażowanie od 2026 r., ukierunkowana nie tylko na aktywne uczestnictwo, lecz także na kreowanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do budowy zrównoważonej przyszłości.

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.