Dynamiczna ekspansja sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga rosnące zainteresowanie największych, międzynarodowych graczy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies znalazł się Bas Nekeman, Business Unit Director for Offshore Wind in Northern Europe w DEME Offshore, który podzielił się z nami wglądem w potencjał rozwoju firmy na krajowym rynku.
Jako sprawdzony i uznany w skali globalnej wykonawca projektów morskich, DEME Offshore koncentruje swoją uwagę na Polsce, widząc w niej strategiczne miejsce dla swoich działań, zarówno w obecnych, jak i perspektywicznych projektach.
Bas Nekeman podkreśla, że siła DEME tkwi w doświadczeniu oraz specjalistycznej flocie, umożliwiającej kompleksową instalację elementów infrastruktury morskich farm wiatrowych. Portfolio grupy obejmuje 23 lata aktywności w branży, z udziałem w 94 projektach o łącznej mocy 29 gigawatów. – Zaczynaliśmy w Szwecji, potem w Danii i Belgii. Działamy w tej branży od bardzo dawna i rośliśmy wraz z nią. W tym czasie opracowaliśmy wiele innowacyjnych metod instalacji, które sprawdziły się w praktyce – zauważa.
Firma, rozwijając swoje globalne oddziały, realizuje przedsięwzięcia już nie tylko w Europie, lecz także w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie oraz planuje inwestycje w Japonii.
Na pytanie o potencjalne wyzwania we współpracy z rynkiem w Polsce, Nekeman zwrócił uwagę na elastyczność firmy w dostosowywaniu się do specyfiki konkretnych projektów. Dobre relacje z lokalnymi partnerami i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań to kluczowe elementy strategii DEME Offshore. Dyrektor podkreślił, że Polskę postrzega jako obszar pełen obiecujących możliwości.
Przypomnijmy, że w październiku spółka zawarła znaczący kontrakt dotyczący kabli dla Baltic Power, pierwszej morskiej farmy wiatrowej budowanej w Polsce. Firmy TELE-FONIKA Kable oraz JDR Cable Systems (JDR) zostały wybrane przez Grupę Orlen i Northland Power do przedsięwzięcia, w ramach którego wspólnie z partnerami DEME Offshore i NKT zaprojektują, wyprodukują i zainstalują 340 km kabli lądowych i podmorskich. Dla DEME Offshore to pierwszy projekt MEW w Polsce. Spółka będzie odpowiedzialna za transport i montaż wszystkich kabli podmorskich. Produkcja i dostawa ma zostać przeprowadzona z końcem 2025 roku.
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker