• <
ambermarine_2023_1100x200

DEME Offshore o potencjale energetyki morskiej w Polsce [wideo]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas DEME Offshore o potencjale energetyki morskiej w Polsce [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Dynamiczna ekspansja sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga rosnące zainteresowanie największych, międzynarodowych graczy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies znalazł się Bas Nekeman, Business Unit Director for Offshore Wind in Northern Europe w DEME Offshore, który podzielił się z nami wglądem w potencjał rozwoju firmy na krajowym rynku.

Jako sprawdzony i uznany w skali globalnej wykonawca projektów morskich, DEME Offshore koncentruje swoją uwagę na Polsce, widząc w niej strategiczne miejsce dla swoich działań, zarówno w obecnych, jak i perspektywicznych projektach. 

Bas Nekeman podkreśla, że siła DEME tkwi w doświadczeniu oraz specjalistycznej flocie, umożliwiającej kompleksową instalację elementów infrastruktury morskich farm wiatrowych. Portfolio grupy obejmuje 23 lata aktywności w branży, z udziałem w 94 projektach o łącznej mocy 29 gigawatów. – Zaczynaliśmy w Szwecji, potem w Danii i Belgii. Działamy w tej branży od bardzo dawna i rośliśmy wraz z nią. W tym czasie opracowaliśmy wiele innowacyjnych metod instalacji, które sprawdziły się w praktyce – zauważa.

Firma, rozwijając swoje globalne oddziały, realizuje przedsięwzięcia już nie tylko w Europie, lecz także w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie oraz planuje inwestycje w Japonii.

Na pytanie o potencjalne wyzwania we współpracy z rynkiem w Polsce, Nekeman zwrócił uwagę na elastyczność firmy w dostosowywaniu się do specyfiki konkretnych projektów. Dobre relacje z lokalnymi partnerami i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań to kluczowe elementy strategii DEME Offshore. Dyrektor podkreślił, że Polskę postrzega jako obszar pełen obiecujących możliwości.

Przypomnijmy, że w październiku spółka zawarła znaczący kontrakt dotyczący kabli dla Baltic Power, pierwszej morskiej farmy wiatrowej budowanej w Polsce. Firmy TELE-FONIKA Kable oraz JDR Cable Systems (JDR) zostały wybrane przez Grupę Orlen i Northland Power do przedsięwzięcia, w ramach którego wspólnie z partnerami DEME Offshore i NKT zaprojektują, wyprodukują i zainstalują 340 km kabli lądowych i podmorskich. Dla DEME Offshore to pierwszy projekt MEW w Polsce. Spółka będzie odpowiedzialna za transport i montaż wszystkich kabli podmorskich. Produkcja i dostawa ma zostać przeprowadzona z końcem 2025 roku.

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.