• <

Lodowce Svalbardu znacznie bardziej podatne na ocieplenie od połowy lat osiemdziesiątych

15.09.2020 11:10 Źródło: Forum Akademickie
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Lodowce Svalbardu znacznie bardziej podatne na ocieplenie od połowy lat osiemdziesiątych

Partnerzy portalu

Lodowce Svalbardu znacznie bardziej podatne na ocieplenie od połowy lat osiemdziesiątych - GospodarkaMorska.pl
fot. wikimedia commons

Korzystając z modelu klimatycznego o wysokiej rozdzielczości, naukowcy wykazali, że linia firnu na Svalbardzie cofnęła się do krytycznej wysokości w połowie lat osiemdziesiątych. Od tego czasu większość tamtejszych lodowców straciła ochronną warstwę firnu, co sprawia, że ​​lód jest znacznie bardziej podatny na topnienie latem. Takie są ustalenia naukowców, którzy w swojej pracy wykorzystali dane z monitoringu glacjologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Wyniki badań opublikowano właśnie w Nature Communications. Jednym ze współautorów artykułu jest dr Bartłomiej Luks z Instytutu Geofizyki PAN. Placówka od ponad 30 lat prowadzi monitoring powierzchniowego bilansu masu lodowca Hansa znajdującego się w sąsiedztwie Stacji. Dane z monitoringu co roku udostępniane są w bazie World Glacier Monitoring Service.

Lodowce pokrywają około 60% archipelagu Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen. Mogą one przetrwać roczne wahania temperatury, o ile są pokryte warstwą porowatego śniegu, zwanego firnem, który buforuje większość wody z topnienia. Lodowce Svalbardu mają stosunkowo płaską powierzchnię i znajdują się głównie na wysokości poniżej 450 metrów nad poziomem morza. Cofająca się linia firnu osiągnęła tę wysokość w połowie lat osiemdziesiątych, pozostawiając od tego czasu znaczną część powierzchni Svalbardu bez ochronnej warstwy firnu.

To zapoczątkowało okres stałej utraty masy lodowców – mówi Brice Noël, pierwszy autor publikacji. – Ale nie powinniśmy jeszcze nazywać tego punktem zwrotnym. W latach 2005–2012 utrata masy lodu na Svalbardzie uległa znacznemu spowolnieniu ze względu na chłodniejsze okresy letnie. Jednak od 2013 roku znowu obserwujemy stały spadek masy.

Dzięki nienaruszonej warstwie firnu lodowce są w stanie wytrzymać roczne wahania temperatury. Warstwa firnu działa na dwa sposoby jako ochrona lodowców. Po pierwsze, przechowuje około połowy roztopionej wody, która jest produkowana latem, dzięki czemu może ponownie zamarzać zamiast spływać do morza. Ponadto biała warstwa firnu odbija znacznie więcej światła słonecznego niż ciemniejszy lód lodowcowy pod spodem. Oznacza to, że lodowce bez warstwy firnu pochłaniają więcej światła słonecznego, przez co topnieją jeszcze szybciej.

Fakt, że linia firnu oscyluje teraz wokół krytycznej wysokości 450 metrów nad poziomem morza, sprawia, że ​​lodowce Svalbardu są bardzo podatne na dalsze ocieplenie. W ciepłe lato 2013 r. na co najmniej 80% powierzchni lodowców doszło do topnienia powierzchniowego lodu, a odpływ ze stopionego lodu był ponad dwukrotnie większy niż w latach poprzednich. W lipcu 2020 roku Svalbard ponownie doświadczył rekordowo wysokiej temperatury.

Jeśli obecne ocieplenie będzie się utrzymywać, niezwykle trudno będzie uniknąć dalszej utraty masy lodowców Svalbardu – podsumowuje Noël.

W pracy wykorzystano dane z monitoringu glacjologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Instutut Geofizyki PAN od ponad 30 lat prowadzi monitoring powierzchniowego bilansu masy lodowca Hansa znajdującego się w sąsiedztwie Stacji. Dane z monitoringu co roku udostępniane są w bazie World Glacier Monitoring Service. Współautorem artykułu jest dr Bartłomiej Luks z Instytutu Geofizyki PAN.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.