• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ocieplenie klimatu o 2 st.C uwolni do atmosfery setki miliardów ton węgla

04.11.2020 13:40 Źródło: Nauka w Polsce
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ocieplenie klimatu o 2 st.C uwolni do atmosfery setki miliardów ton węgla

Partnerzy portalu

Ocieplenie klimatu o 2 st.C uwolni do atmosfery setki miliardów ton węgla  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Według międzynarodowego zespołu specjalistów, wzrost średniej temperatury planety o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej spowoduje uwolnienie z gleby do atmosfery 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.

Grunty na całym świecie zawierają od dwóch do trzech razy więcej węgla, niż atmosfera. Jednocześnie im wyższa jest temperatura, tym szybciej zachodzi rozkład obecnych w glebie związków - i tym krótszy jest czas, przez który węgiel pozostaje w glebie w formie związanej.

Jak twierdzą specjaliści z University of Exeter i ich współpracownicy z innych ośrodków, jeśli średnia temperatura Ziemi wzrośnie o 2 st. C w stosunku do temperatury z epoki przedprzemysłowej, wówczas z gruntów do atmosfery uleci 230 mld ton węgla. To cztery razy więcej, niż USA wyemitowało w ciągu ostatnich 100 lat.

- Nasze badanie wyklucza najbardziej ekstremalne prognozy - ale mimo to sugeruje znaczne ubytki węgla w gruntach, następujące już po ociepleniu o 2 stopnie. Co więcej, to nawet nie obejmuje ucieczki węgla z wiecznej zmarzliny - ostrzega Sarah Chadburn, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Communications”.

Tak działa tzw. pozytywne sprzężenie zwrotne - ocieplenie klimatu napędza dalszy wzrost temperatur.

Badacze przyznają, że reakcje gleby to obecnie największa niewiadoma klimatologii.

Autorzy prognozy posłużyli się nowego typu połączeniem danych obserwacyjnych i modelowania uwzględniającego cykl węglowy. „Sprawdziliśmy, jak węgiel zawarty w glebie reaguje na temperaturę w z różnych miejscach na Ziemi, aby określić jego wrażliwość na globalne ocieplenie” - wyjaśnia główna autorka badania Rebecca Varney.

Najlepsze dotychczasowe modele były obciążone błędem rzędu 120 mld ton przy wzroście temperatury o 2 st. C. Teraz ten błąd udało się zmniejszyć do 50 ml ton.

- Zmniejszyliśmy poziom niepewności odnośnie reakcji gleb na ocieplenie klimatu, co ma kluczowe znaczenie dla obliczenia globalnego budżetu węglowego i spełnienia założeń Porozumienia Paryskiego - dodaje współautor prognozy prof. Peter Cox.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.