• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Choroba związana ze zmianami klimatu wyniszcza delfiny

28.12.2020 10:57 Źródło: Nauka w Polsce
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Choroba związana ze zmianami klimatu wyniszcza delfiny

Partnerzy portalu

Choroba związana ze zmianami klimatu wyniszcza delfiny - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Coraz częstsze ulewy powodują, że przybrzeżne wody morskie tracą zasolenie. To powoduje groźne zmiany w skórze delfinów, które mogą pokrywać nawet większość ich ciał.

Specjaliści z kalifornijskiego Marine Mammal Center - największego na świecie szpitala morskich ssaków ostrzegają przed nową, niebezpieczną chorobą delfinów.

Już w 2005 roku po raz pierwszy zidentyfikowano nieznaną wcześniej dolegliwość delfinów butlonosych, w której nawet na 70 proc. skóry zwierząt powstają rany.

W ostatnich latach wyraźne ogniska choroby pojawiały się w Luizjanie, Missisipi, Alabamie, na Florydzie, w Teksasie i w Australii.

Jak stwierdzili autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach „Scientific Reports”, wspólnym czynnikiem wszystkich przypadków był spadek zasolenia wody.

Żyjące blisko wybrzeży delfiny są przyzwyczajone do sezonowych zmian zasolenia, ale nie żyją w wodzie słodkiej.

Tymczasem rosnąca częstotliwość takich wydarzeń, jak huragany i cyklony powodują napływ ogromnych ilości słodkiej wody do przybrzeżnych rejonów oceanu.

Po takich huraganach jak Harvey czy Katrina, nawet przez kilka miesięcy delfiny żyły niemalże w słodkiej wodzie.

Tymczasem wraz z ocieplaniem się klimatu podobne ekstremalne wydarzenia pogodowe będą pojawiały się coraz częściej - ostrzegają badacze.

„Ta wyniszczająca choroba skóry zabija delfiny od czasu huraganu Katrina i cieszy nas, że w końcu określiliśmy, na czym polega problem” - mówi jeden z autorów publikacji, dr Pádraig Duignan.

„Z tegorocznym rekordowym sezonem huraganów w Zatoce Meksykańskiej i wynikającymi ze zmian klimatu bardziej intensywnymi układami burzowymi w innych miejscach, z całą pewnością możemy spodziewać się kolejnych ognisk tej wyniszczającej choroby” - dodaje.

Odkrycie ma np. kluczowe znaczenie dla australijskich zagrożonych już butlonosów południowych, które również cierpią z powodu nowej choroby.

Jej zrozumienie pozwoli na lepszą pomoc zwierzętom - uważają naukowcy. Obecnie bowiem rokowania dla chorych delfinów są złe, szczególnie, jeśli cierpiały z powodu spadku zasolenia przez dłuższy czas.

„Podczas gdy podnoszące się temperatury oceanów wpływają na morskie życie na całym świecie, opisane w tej pracy odkrycie pozwoli na lepsze ograniczanie czynników prowadzących do choroby u przybrzeżnych delfinów, które już teraz są zagrożone z powodu utraty siedlisk i degradacji środowiska” - podkreśla dr Duignan.

„Badanie to rzuca nowe światło na coraz poważniejsze powody do zmartwień i mamy nadzieję, że to pierwszy krok w stronę ograniczania zasięgu choroby i mobilizowania społeczności zajmujących się oceanami specjalistów do dalszej walki ze zmianami klimatu” - mówi ekspert.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.