• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Skutki ocieplenia klimatu: coraz więcej toksycznych alg

18.01.2021 10:40 Źródło: Nauka w Polsce
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Skutki ocieplenia klimatu: coraz więcej toksycznych alg

Partnerzy portalu

Skutki ocieplenia klimatu: coraz więcej toksycznych alg  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Ocieplenie klimatu stymuluje rozwój toksycznych okrzemków w wodach zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – informuje pismo „Frontiers in Climate”.

Okrzemki to glony wytwarzające kwas domoikowy, neurotoksynę, która kumuluje się w organizmach ryb i innych zwierząt morskich. Powoduje ona groźne zatrucia pokarmowe i objawy neurologiczne u ludzi.

„Nasze analizy wskazują, że zmiany klimatyczne i towarzyszące im fale gorąca w oceanach stwarzają sprzyjające warunki dla zakwitów szkodliwych glonów, dlatego zwiększa się zarówno skala, jak i częstotliwość ich występowania. Obecność szkodliwych alg dotkliwie odczują zwłaszcza społeczności rdzenne, uzależnione od zbiorów skorupiaków” – mówi dr Vera Trainer z amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Opracowany przez naukowców model sugeruje, że w warunkach ocieplającego się klimatu prawdopodobieństwo występowania fal gorąca w oceanach jest 20-krotnie wyższe niż gdyby globalne ocieplenie nie miało miejsca.

„Pomocna w kontrolowaniu zakwitów glonów może być trawa morska, w której występują bakterie o właściwościach glonobójczych” – zauważa dr Trainer.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.