• <
Baltexpo2023_duży

Filmowe spacery po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet

ew

18.01.2021 10:41 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Filmowe spacery po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet

Partnerzy portalu

Filmowe spacery po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet - GospodarkaMorska.pl
Yuliia Chernysh, jedna z przewodniczek po Stoczni, biorąca udział w projekcie „Metropolitanka - witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать”, fot. Kamila Chomicz

Instytut Kultury Miejskiej przygotował filmowe relacje ze spacerów organizowanych w październiku w ramach projektu Metropolitanka - po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet oprowadzali Pomorzanie pochodzenia rosyjskiego i ukraińskiego. Teraz w spacerach można wziąć udział ponownie - wirtualnie. O dziejach najważniejszego w Polsce zakładu przemysłowego z perspektywy kobiet posłuchamy na YouTubie. Filmy są z polskimi napisami.

„Metropolitanka - witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать” to projekt, w ramach którego w październiku po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet oprowadzali nowi przewodnicy - osoby ze społeczności ukraińskojęzycznej i rosyjskojęzycznej mieszkające na Pomorzu. Wcześniej Instytut Kultury Miejskiej, pomysłodawca i organizator „Metropolitanki”, przeprowadził cykl szkoleń przewodnickich i spotkań przybliżających stoczniowe herstorie (z ang. her story - „jej historia”, w nawiązaniu do his story - „jego historia”) dla osób posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim.

Była to kolejna okazja, by poznać dziedzictwo industrialne Stoczni Gdańskiej i historię Solidarności z punktu widzenia kobiet - robotnic, suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek czy uczestniczek strajków. Stawiający pierwsze kroki pod okiem miejskich animatorów stoczniowi przewodnicy dowiadywali się między innymi, jaką rolę pełniły kobiety w życiu najsłynniejszego polskiego zakładu przemysłowego i na czym polegała ich praca - następnie tę wiedzę przekazywali dalej, w swoich ojczystych językach.

Osoby, które zgłosiły się do programu, przeprowadziły się do Polski z różnych powodów: politycznych, zawodowych lub osobistych. Jak zauważają organizatorzy, choć ich motywacje i historie za nimi stojące były inne, wspólna uczestnikom była chęć poznania swojego nowego miejsca życia, w tym jego przeszłości, nie tylko tej, którą można znaleźć w podręcznikach.

- Do udziału w projekcie zgłosiło się wiele entuzjastycznych osób o bardzo wysokich kompetencjach. Z racji ograniczenia publiczności przy spotkaniach na żywo, współpracowaliśmy w sumie z 30. osobami - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej, koordynatorka projektu.

Zwieńczeniem projektu są dwa filmowe spacery: w języku ukraińskim i rosyjskim, które Instytut Kultury Miejskiej umieścił na swoim kanale YouTube (filmy są z polskimi napisami). To między innymi ukłon w stronę tych, którzy nie mogli wziąć udział w październikowych oprowadzaniach, z powodu obostrzeń wynikających z pandemii.

- Organizacja spacerów mających wieńczyć projekt, przez sytuację pandemiczną została utrudniona. Choć cieszyły się dużą popularnością, w terenie mogliśmy spotkać się tylko siedem razy, i to z ograniczoną ilością uczestników. Dlatego postanowiliśmy stworzyć spacery filmowe - tłumaczy Anna Urbańczyk.

W filmach, przybliżających szerszej publiczności ukraińsko- i rosyjskojęzycznej, przede wszystkim mieszkającej na Pomorzu, ale nie tylko, opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej, uczestnicy i uczestniczki projektu opowiadają o swoich ulubionych tematach: wodowaniu i matkach chrzestnych statków, pracy na stołówce, trudnej pracy izolatorek i monterek, Annie Walentyowicz czy Alinie Pienkowskiej.

Każdy z filmowych spacerów trwa około 10 min, dostępne są tutaj: wersja rosyjskojęzyczna, wersja ukraińskojęzyczna.

Także wykłady i webinarium, które odbyły się latem są zapisane i dostępne online w języku ukraińskim i rosyjskim na kanale YouTube IKM.

Projekt Metropolitanka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.