• <
mewo_2022

Analitycy przewidują, że rosnący popyt na odnawialne źródła energii będzie stymulował popyt metali bazowych

12.08.2021 11:05 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Analitycy przewidują, że rosnący popyt na odnawialne źródła energii będzie stymulował popyt metali bazowych

Partnerzy portalu

Analitycy przewidują, że rosnący popyt na odnawialne źródła energii będzie stymulował popyt metali bazowych  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Analitycy z Wood Mackenzie nakreślili trzy możliwe scenariusze dla metali, przy czym wzrost popytu dla każdego z nich zależy od powodzenia międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Scenariusz bazowy zakłada, że do końca wieku temperatury wzrosną o 2,8 do 3 stopni Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych.

Analitycy z Wood Mackenzie przewidują, że w najbliższym czasie nastąpi wzrost popytu na metale bazowe, który będzie spowodowany transformacją energetyczną – a dokładnie przejściem do odnawialnych źródeł.

W raporcie opublikowanym w poniedziałek, analitycy z firmy konsultingowej ds. energii stwierdzili, że w miarę realizacji przez poszczególne regiony zobowiązań dotyczących ograniczenia globalnego ocieplenia zaobserwować można będzie rosnącą zależność od energii słonecznej, która zwiększy popyt na kilka metali nieżelaznych. Szczególnie dotyczy to trzech metali: aluminium, miedzi oraz cynku.

Autorzy raportu nakreślili trzy możliwe scenariusze rozwoju rynkowego dla tych metali, przy czym wzrost popytu na każdy z nich zależy od powodzenia międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych.

W ramach Porozumienia Paryskiego – przełomowej umowy przyjętej w 2015 roku i podpisanej przez 196 krajów – państwa zgodziły się na ramy mające na celu zapobieżenie wzrostowi globalnej temperatury o więcej niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z poziomem sprzed epoki industrialnej, chociaż zapis porozumienia ma na celu zapobieżenie wzrostowi globalnej temperatury przekraczającemu 1,5 stopnia Celsjusza.

Scenariusz bazowy Wood Mackenzie zakłada, że do końca wieku temperatury wzrosną o 2,8 do 3 stopni Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych.

Aluminium

Zazwyczaj aluminium jest używane do produkcji ram paneli fotowoltaicznych i ich części strukturalnych, zauważają analitycy. W tej sytuacji zapotrzebowanie na aluminium z sektora energetyki słonecznej wzrośnie z 2,4 mln ton w 2020 roku do 4,6 mln ton w 2040 roku. Jeśli globalny wzrost temperatury zostanie utrzymany między 1,5 – 2 stopni Celsjusza, może to w konsekwencji oznaczać wzrost zapotrzebowania dla tego sektora między 8,5 do 10 mln ton rocznie do 2040 roku.

W najbardziej optymistycznym scenariuszu klimatycznym popyt z sektora słonecznego będzie stanowić 12,6 proc. całkowitego światowego zużycia aluminium do 2040 roku – w 2020 roku stanowiło ono 3 proc.

Miedź

Ze względu na rosnącą popularność sektora energetyki słonecznej, również miedź odnotuje w najbliższym czasie wzrost zapotrzebowania. Metal ten jest powszechnie używany do produkcji kabli przesyłowych, wysokiego i niskiego napięcia oraz do termicznych kolektorów słonecznych.

Scenariusz bazowy raportu przewiduje, że popyt na miedź wynikający z produkcji energii słonecznej wzrośnie z 0,4 mln ton w 2020 roku do 0,7 mln ton rocznie do 2040 roku. Zużycie miedzi w sektorze solarnym wzrosłoby przy takim scenariuszu do 1,3 mln ton do 2040 roku, gdyby globalne ocieplenie zostało ograniczone do 2 stopni Celsjusza. Jeśli wzrost temperatury może być ograniczony do poziomu opisanego w porozumieniu paryskim, czyli do 1,5 stopnia Celsjusza, zapotrzebowanie przemysłu na ten metal wyniosłoby 1,6 milionów ton rocznie w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Cynk

Obecnie sektor energetyki solarnej odpowiada za około 0,4 mln ton rocznego światowego zużycia cynku. Jest on szczególnie potrzebny do wytwarzania paneli słonecznych -- czytamy w raporcie Wood Mackenzie. Analitycy zauważyli, że tylko powłoki cynkowe mogą zaoferować tanią i długotrwałą ochronę przed korozją, przy czym metal ten jest stosowany również w elementach konstrukcyjnych paneli słonecznych.

Jeśli do końca tego stulecia temperatura na świecie wzrośnie w granicach od 2,8 do 3 stopni Celsjusza, do 2040 roku zapotrzebowanie rynku na cynk wzrośnie do 0,8 miliona ton. Predykcje zużycia cynku przy ograniczeniu wzrostu temperatury do 2 stopni Celsjusza do 2040 roku wzrosłyby do 1,7 miliona ton rocznie. Jeśli uda się ograniczyć ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, zużycie cynku w sektorze solarnym wzrośnie do 2,1 miliona ton rocznie do roku 2040 – przewidują analitycy w raporcie.

Prognozy Wood Mackenzie dla tych trzech metali dotyczyły jedynie popytu pochodzącego z branży energetyki słonecznej i nie spekulowały na temat całkowitego globalnego popytu.

W rezultacie działań przeciwko zmianom klimatycznym energia słoneczna stała się tańsza niż jakakolwiek inna technologia w wielu częściach USA i kilku innych krajach na całym świecie. W miarę dalszego spadku kosztów pozyskiwania zielonej energii, udział energii słonecznej na rynku będzie notować wzrosty i może zacznie wypierać inne formy. A to w konsekwencji stanowi ogromną szansę dla sektora metali nieszlachetnych.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.