• <
mewo_2022

Największa farma wiatrowa na Bliskim Wschodzie rozpoczęła produkcję energii

11.08.2021 11:43 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Największa farma wiatrowa na Bliskim Wschodzie rozpoczęła produkcję energii

Partnerzy portalu

Największa farma wiatrowa na Bliskim Wschodzie rozpoczęła produkcję energii  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vestas

Największa w regionie farma wiatrowa Dumat al-Jandal została podłączona do sieci i rozpoczęła produkcję bezemisyjnej energii elektrycznej – informują arabskie media.

Farma jest częścią projektu reform Vision 2030 mającego na celu dywersyfikację gospodarki i uniezależnienie Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej. Z tego powodu ten kraj inwestuje nie tylko w źródła energii elektrycznej, ale także w technologie wodorowe. Plan reform gospodarczych – ustanowiony przez księcia koronnego Mohammeda bin Salmana – ma na celu dywersyfikację gospodarczą i zwiększenie udziału OZE w Arabii Saudyjskiej do około 50 proc. do 2030 roku.

Dumat al-Jandal to największa farma wiatrowa w regionie, składająca się z 99 turbin wiatrowych, która wygeneruje energię elektryczną dla 70 tys. gospodarstw domowych - podała saudyjska agencja Al Arabiya. Projekt instalacji  o mocy 400 MW był realizowany w ramach współpracy EDF Renewables i Masdar. Tylko w fazie budowy elektrowni projekt wygenerował 600 miejsc racy. Farma zlokalizowana jest 896 km na północ od Rijadu, w regionie Al Jouf w Arabii Saudyjskiej.

50 proc. energii z OZE do 2030 roku

Farma rozpoczęła już produkcję energii elektrycznej, ale pełne uruchomienie elektrowni spodziewane jest w ciągu najbliższych miesięcy. Jej budowa rozpoczęła się we wrześniu 2019 roku, a prace związane z pełną instalacją turbin wiatrowych są bliskie ukończenia – informuje Gulf News. Po ukończeniu farma wiatrowa umożliwi redukcję emisji CO2 o 988 tys. ton CO₂ rocznie, wspierając cele Arabii Saudyjskiej w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych. Plan reform gospodarczych – ustanowiony przez księcia koronnego Mohammeda bin Salmana – ma na celu dywersyfikację gospodarki kraju i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w Arabii Saudyjskiej do około 50 procent do 2030 roku.

Arabia Saudyjska ratyfikowała Porozumienie Paryskie, ale stawia jednak na technologie CCS (wychwytywania i magazynowania CO2). Podobnie jak prawie połowa z 200 krajów, które podpisały porozumienie, jeszcze nie przedstawiła szczegółów, w jaki sposób osiągnie cel neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.