• <
Baltexpo2023_duży

Dostawy ropy i bezpieczeństwo paliwowe Polski tematem rozmów w gdańskim Naftoporcie

kw

14.05.2023 20:43
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Dostawy ropy i bezpieczeństwo paliwowe Polski tematem rozmów w gdańskim Naftoporcie

Partnerzy portalu

Fot. gov.pl

12 maja, podczas swojej wizyty w Naftoporcie, wiceministrowie Polski i Niemiec odbyli spotkanie, na którym omawiali kwestie bezpieczeństwa paliwowego obydwu krajów. Rozmowy pomiędzy Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a Michaelem Kellnerem, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Niemiec dotyczyły również aktualnych relacji polsko – niemieckich w kontekście dostaw ropy do Niemiec, a także sankcji na przedsiębiorstwa i surowce rosyjskie.

- Jesteśmy w Porcie Gdańsk – strategicznym miejscu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki inwestycjom, które Polska podjęła w ostatnich latach, udało się zbudować niezależność kraju i zrezygnować z rosyjskich dostaw – mówił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

- Niezależność i suwerenność energetyczna Polski jest możliwa m.in dzięki podwojeniu zdolności magazynowych w gdańskim Naftoporcie. Dwa lata temu otworzyliśmy ostatnie magazyny o pojemności 400 tys. ton. Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć dostawy do polskich rafinerii. Priorytetem Rządu RP jest zaspokojenie potrzeb polskiego rynku. Jesteśmy też w stanie zapewnić pewne dostawy ropy do niemieckich rafinerii, jednak pod warunkiem usunięcia rosyjskich spółek z ich akcjonariatu – dodał wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

- Złożona przez stronę niemiecką deklaracja zaprzestania dostaw ropy z Rosji daje dodatkowy impuls do wprowadzenia odpowiednich regulacji na poziomie UE. Z punktu widzenia polskich interesów unijne sankcje na wszystkie rosyjskie surowce jest najskuteczniejszym instrumentem do zakończenia współpracy z Rosją – podsumował wiceminister klimatu i środowiska.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.