• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”

sg

27.04.2022 09:54 Źródło: RMF FM
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”

Partnerzy portalu

Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie” - GospodarkaMorska.pl
Piotr Naimski. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w środowej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM przedstawił sytuację polskiej energetyki pierwszego dnia przerwanego kontraktu jamalskiego. Zapewnił, że gazu nie zabraknie.

„Mogę obiecać, że jeżeli generalnie nie zmienią się warunki zewnętrzne, to gaz będzie. Jeżeli nie nastąpi jakiś kataklizm, w przewidywalnych warunkach dostawy gazu dla Polski są zapewnione” – mówił Naimski w radiu RMF FM. Jak dodał, Gaz-System zapewnił infrastrukturę, a PGNiG – kontrakty dla dostaw alternatywnych. Pełnomocnik rządu oświadczył też, że „nie będziemy więcej kupować gazu od rosyjskich podmiotów”. „To się stało szybciej, niż przewidywaliśmy. W warunkach normalnych kontrakt z Gazpromem miał wygasnąć w grudniu” – przypomniał, zaznaczając, że do takiej sytuacji Polska przygotowywała się od sześciu lat.

Rezerwy zabezpieczone

Jak zauważył Robert Mazurek, w tej chwili magazyny gazu zapełnione są w 67 procentach. To ponad połowa tego, co magazynują teraz Niemcy. Jednak w obecnej sytuacji Polska będzie musiała kupować gaz od innych krajów. Jak powiedział Naimski, zapłacimy więcej „dlatego, że gaz w warunkach wojennych i kryzysu energetycznego, jak inne surowce energetyczne, po prostu będzie być może droższy”. „Ceny gazu dostępnego na rynku są wysokie i nieprzewidywalne” – podkreślił. Przypomniał też, że kontrakt jamalski z Gazpromem nie jest w pełni rynkowy. „Formuła cenowa jest związana z rynkiem, ale przez lata płaciliśmy więcej, niż można było zapłacić w innym miejscu” – powiedział.

Regulowane ceny dla odbiorców wrażliwych

Naimski przypomniał, że rząd zamierza przedłużyć do 2027 roku ochronę taryfową gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych gazu (szpitali, przedszkoli, itp.), co oznacza, że ceny dla nich będą regulowane taryfami zatwierdzanymi przez Prezesa URE.  „Z reguły jest to cena niższa niż z wolnego rynku. To oznacza, że tym odbiorcom gaz dotujemy. PGNiG kupuje gaz za granicą, ale sprzedaje nie po cenie zakupu, tylko po cenie wynikającej z taryfy. Zatem państwo dopłaca tym, którzy są objęci taryfą” – wyjaśnił.

Ropa z Naftoportu, gaz z Baltic Pipe

W przypadku ropy naftowej polskie rafinerie mogą być w 100 procentach zaopatrywane przez Naftoport w Gdańsku i nie muszą brać ropy od Rosji. „Bierzemy ją, bo rafinerie uznawały, że warunki są korzystne cenowo” – wyjaśnił, zaznaczając, że możliwe jest odwrócenie się od tego w zasadzie w każdym momencie, poprzez nałożenie embarga na dostawy do Polski. „Nie robimy tego, bo w tej sprawie chcielibyśmy się porozumieć z UE. (...) Przyłączamy się do pomysłów, że z końcem bieżącego roku. Ale jesteśmy gotowi, żeby zrobić to od razu” – podkreślił.

Naimski ocenił, że jeżeli zaczniemy kupować ropę na światowym rynku, będzie drożej przez jakiś czas, dlatego, że producenci ropy lukę po Rosji wypełnią. „Zawirowania na światowym rynku ropy potrwają jeszcze przez pewien czas, w skutek wojny” – dodał.

Poinformował też o planach przyspieszenia otwarcia pływającego terminala FSRU w Gdańsku. Według aktualnych planów Gaz-Systemu miałby on ruszyć z początkiem 2028 roku. Plan na dzisiaj zakłada otwarcie go w 2025 roku. „Wszystko przyspieszamy”, powiedział Piotr Naimski.

Skomentował też sytuację Niemiec: „Od dłuższego już czasu Rosjanie nie posyłają gazociągiem jamalskim przez Polskę gazu do Niemiec, bo mają Nordstream i ciągle mają gazociągi ukraińskie. Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”.

Pełnomocnik potwierdził, że Baltic Pipe ma zostać uruchomiony 1 października. Symbolicznie 17 września zostanie zainaugurowany przekop Mierzei Wiślanej.

We wtorek PGNiG i Gaz-System poinformowały, że Gazprom uprzedził o tym, że rosyjski koncern w środę o 8 rano wstrzymuje dostawy gazu z kontraktu jamalskiego z powodu odmowy zapłaty za surowiec w rublach.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.