• <

Wynik wyszukiwania - "Mazurek" - Wiadomości

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

Wyjątkowa łódź na skalę świata będzie miała premierę podczas Żagli 2023

To prawdopodobnie będzie pierwsza taka jednostka na świecie, nowoczesna technologicznie, ekologiczna i gotowa do masowej produkcji – mówi Marcin Hołub. Podczas Żagli 2023 zaprezentowana zostanie Cicha Moc, to będzie pierwsza jednostka w klasie do 6 metrów, która będzie wyposażona w ogniwo wodorowe.
13.08.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

16 czerwca 2023 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. W trakcie obchodów m. in. uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę, odsłonięto tablicę i nadano imię kampusowemu skwerowi.
16.06.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Z tej okazji w sobotę odbył się piknik żeglarski, a przystani nadano imię kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

PSEW szykuje kampanię "Płyniemy z wiatrem"

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 2 mln zł na ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat energetyki wiatrowej.
17.01.2023

Rekordowy rok w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Który oddział odwiedziło najwięcej turystów?

Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku mają powód do dumy. W ubiegłym roku wszystkie oddziały placówki odwiedziło ponad 385 tysięcy gości. To o 130 tys. osób więcej niż w 2021 roku.
09.01.2023

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
11.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w środowej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM przedstawił sytuację polskiej energetyki pierwszego dnia przerwanego kontraktu jamalskiego. Zapewnił, że gazu nie zabraknie.
27.04.2022

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska–Liskiewicz

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym - poinformował Polski Związek Żeglarski.
13.06.2021

Portowe konkursy rozstrzygnięte, laureaci nagrodzeni

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał 24 lutego ub. rok porozumienie z Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Okazją ku temu był jubileusz 70-lecia polskiej administracji w obu portach obchodzony w zeszłym roku.
01.02.2021

Barometr ekologiczny Polaków. Susza nadal niedocenianym problemem

Mniej niż połowa Polaków (48%) uważa, że susza jest aktualnym problemem w naszym kraju – wynika z raportu „Barometr ekologiczny Polaków. Co robimy, aby chronić środowisko?” Banku Ochrony Środowiska. W najbliższym czasie należy spodziewać się jednak wzrostu znaczenia rozwiązań zwiększających możliwości retencjonowania wody.
18.11.2020

ME w klasie Finn – triumf Węgra Berecza, Kula 16. w Gdyni

Węgier Zsombor Berecz został w Gdyni mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Finn. To pierwszy triumf w tej imprezie 34-letniego żeglarza. Drugi był Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci Hiszpan Joan Cardona Mendez. Najlepszy z Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął 16. lokatę.
06.09.2020

ME w klasie Finn - gdyński wiatr przetasował stawkę

Drugi dzień rozgrywanych w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Europy w klasie Finn przyniósł spore zmiany w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie stracił broniący tytułu Brytyjczyk Giles Scott, a nowym liderem został Hiszpan Alejandro Muscat. Najlepszy z Polaków Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) poprawił się o dwie opozycje i jest 22.
04.09.2020

VGSD 2020 - Giles Scott prowadzi po pierwszym dniu ME w klasie Finn

Reprezentanci Wielkiej Brytanii zdominowali rywalizację w pierwszym dniu mistrzostw Europy w klasie Finn, które odbywają się w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Prowadzi Giles Scott, a drugi jest Henry Wetherell. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Łukasz Lesiński (Yacht Klub Stal Gdynia), który zajmuje 24 miejsce.
03.09.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

„Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności” - rezolucja upamiętniająca 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".
09.02.2020

Ministerstwo Klimatu chce, by w 2020 r. parlament przyjął przepisy ws. kaucji za plastikowe butelki

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach - powiedział PAP wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Resort liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku.
03.01.2020

MŚ: zielone firmy do 20 listopada mogą zgłaszać się do programu GreenEvo

Małe i średnie firmy z sektora zielonych technologii do 20 listopada mogą zgłaszać się do organizowanego przez resort środowiska programu GreenEvo - poinformował w piątek resort środowiska. Laureaci konkursu będą mogli wziąć udział w zagranicznych misjach gospodarczych.
15.11.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić wobec euro, a rentowności SPW będą zniżkować

Złoty może podążyć ku poziomowi 4,34 wobec euro, lecz w dłuższym terminie cechować go będzie tendencja do umacniania się – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą spadać, w dłuższej perspektywie możliwe zniżki do co najmniej ok. 1,95 proc.
06.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW nieco wzrosnąć

Złoty może nieznacznie osłabić się wobec euro i podążyć w kierunku 4,30 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW w najbliższych dniach mogą lekko wzrosnąć, o ile sentyment globalny się nie pogorszy.
04.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro; rekomendacja „kupuj” dla 10-letnich SPW

W najbliższych dniach złoty może poruszać się wokół 4,30 za euro, ale w dłuższym terminie istotny wpływ mogą mieć wybory do europarlamentu - uważają ekonomiści. Na rynku SPW oczekiwany spadek rentowności dziesięciolatek – mBank wydał rekomendację „kupuj”.
21.05.2019

Adamczyk: Chełmska Linia Szerokotorowa może być silnikiem rozwoju regionu

Nowa spółka Chełmska Linia Szerokotorowa może być silnikiem rozwoju regionu – mówił w piątek w Chełmie (Lubelskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. powołania spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.
17.05.2019

Matka chrzestna sztandaru

W czwartek, 21 marca, kapitan marynarki Katarzyna Mazurek została matką chrzestną nowego sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
28.03.2019

PHN, PHH i ZMPSIŚ rozpoczynają współpracę

Polski Holding Nieruchomości, Polski Holding Hotelowy i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście nawiązują współpracę przy realizacji budowy nowego obiektu hotelowego na wyspie Wolin. Przedstawiciele trzech spółek podpisali dzisiaj list intencyjny w tej sprawie.
15.03.2019

We wtorek w Sejmie polsko-litewskie Zgromadzenie Parlamentarne

Polsko-litewskie relacje dwustronne oraz sytuacja Polaków na Litwie - to niektóre z tematów pierwszego po blisko 10-letniej przerwie Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Seimasu Republiki Litewskiej, które zbierze się we wtorek w Sejmie.
11.02.2019

Jasionka: Dyskusja o ochronie przyrody rozpoczęła I Forum Słowackie

Dyskusja panelowa o skutecznej ochronie środowiska naturalnego rozpoczęła w piątek w Jasionce k. Rzeszowa I Forum Słowackie. Uczestniczy w nim blisko 250 osób, m.in. politycy, samorządowcy, przedsiębiorcy.
26.01.2019

Trójmorze pomysłem na integrację Europy Środkowo-Wschodniej

Polityka jest po to, by zapewnić pokój. Najważniejsza dla nas jest kwestia bezpieczeństwa, czyli takich sojuszy, które nie zawiodą w potrzebie. Musimy jednak pamiętać o tym, że sojusznicy pomogą tylko silnym, dlatego samodzielna zdolność do obrony jest w Europie Środkowo-Wschodniej konieczna - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który był gościem specjalnym rozmowy politycznej zorganizowanej w ramach pierwszego dnia XII Forum Europa-Ukraina w Jasionce pod Rzeszowem.
26.01.2019

Minister energii zwróci się o kontrolę w PGNiG ws. kontraktu gazowego z 2010 r.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył w środę w Sejmie, że zwróci się do rady nadzorczej PGNiG o kontrolę korporacyjną ws. kontraktu z Gazpromem w 2010 r. Stwierdził też, że Polsce należało się od Gazpromu 2,5 mld zł, z których zrezygnowano.
03.10.2018

Minister Gróbarczyk przedstawił Program Rozwoju Retencji

Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego odbywającego się w dniach 4-6 września 2018 roku w Krynicy odbył się panel dyskusyjny „Powódź? Susza? Retencja!”, na którym minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przedstawił pierwszy w historii ogólnopolski kompleksowy Program Rozwoju Retencji.
07.09.2018

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy minister Gróbarczyk ogłosi Program Rozwoju Retencji

6 września w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy odbędzie się panel dyskusyjny „Powódź? Susza? Retencja!”, w którym weźmie udział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Minister ogłosi ogólnopolski Program Rozwoju Retencji.
05.09.2018

Morawiecki: Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności, niechciane dziecko III RP i komunistów ma szansę na kolejny etap rozwoju

Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Gdańsku w 38. rocznicę tego wydarzenia. Dodał, że Stocznia Gdańska, kolebka "Solidarności", była niechcianym dzieckiem III RP, a dziś ma szansę na rozwój.
31.08.2018

Poznaliśmy mistrzów Polski w sprintach klas Laser 4.7 U16 i Laser Standard U20

We wtorek 29 sierpnia zakończyły się mistrzostwa Polski w sprintach w klasach Laser 4.7 U16 dziewcząt i chłopców oraz Laser Standard U20. Z kolei był to pierwszy dzień rywalizacji w klasach Laser Radial w kategoriach U17 i U19 dziewcząt oraz chłopców.
29.08.2018

Guzikiewicz: Nie będzie tablicy upamiętniającej braci Kaczyńskich w Sierpniu '80

Nie będzie tablicy, która miała upamiętniać udział braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w strajku w sierpniu 1988 r. - poinformował w środę wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz. Tablica miała być umieszczona na jednej z hal stoczniowych.
29.08.2018

Rozpoczeły się MP w sprintach klas Laser 4.7 U16 oraz Laser Standard U20

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski w sprintach w klasach Laser 4.7 U16 dziewcząt i chłopców oraz Laser Standard U20.
28.08.2018

Bydgoszcz: Ponad 93 mln zł na oczyszczenie dawnego „Zachemu”

Zanieczyszczone tereny w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych "Zachem" w Bydgoszczy przejdą remediację; wartość projektu sięgnie 93,4 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 79,4 mln zł - poinformował w czwartek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
12.07.2018

W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności na zagospodarowanie żeglugowe Wisły (foto, wideo)

W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania żeglugowego Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.
02.07.2018

Mazurek do przedsiębiorców: Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności

Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności i będzie stymulować dalszy rozwój oraz powstawanie nowych firm – mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami w poniedziałek w Chełmie (Lubelskie) wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS).
04.06.2018

Wiceminister środowiska o awarii w Gdańsku: Miasto nie wypełniło swojej roli, będą kary

Miasto nie wypełniło do końca swojej roli wobec mieszkańców i środowiska - ocenił w czwartek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, mówiąc o awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka. Zapowiedział, że będą kary za zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
17.05.2018

Morawiecki: Nasza wizja polityki gospodarczej i społecznej obowiązuje do dzisiaj

Wygrywając w 2015 roku wybory obiecywaliśmy uczciwe państwo, wrażliwość społeczną, sprawiedliwość i równe dzielenie owoców wzrostu; to wszystko obowiązuje do dzisiaj - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Garwolinie.
05.05.2018

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uhonorowana

Uroczyste przemowy, wspólne śpiewanie szant i mnóstwo wspomnień – tak wyglądało w czwartek, 12 kwietnia otwarcie wystawy o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz na Politechnice Gdańskiej.
14.04.2018

Nowoczesna chce informacji premiera nt. umów cywilnoprawnych w spółkach skarbu państwa

Posłowie Nowoczesnej złożyli w czwartek wniosek do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad następnego posiedzenia Izby o informację prezesa Rady Ministrów nt. "nadużywania umów cywilnoprawnych przez spółki skarbu państwa".
05.04.2018

Mazurek: PiS nie poprze propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dot. zmian w Kodeksie Pracy

PiS nie poprze propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dot. zmian w Kodeksie Pracy - poinformowała w czwartek rzecznik PiS Beata Mazurek. Zapewniła, że PiS nie pracuje nad żadnymi zmianami w Kodeksie pracy.
05.04.2018

XI Forum Europa-Ukraina m.in. o modernizacji i rozwoju potencjału Ukrainy

Modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy znajdą się wśród tematów rozmów panelistów z Polski, Ukrainy i USA w trakcie odbywającego się we wtorek oraz środę w Jasionce k. Rzeszowa XI Forum Europa-Ukraina - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu.
12.03.2018

Puls Biznesu: Polska zrównoważona, jak dawno nie była

Mamy pierwszą nadwyżkę na rachunku bieżącym od 22 lat. To dowód równowagi i zmian, jakie zachodzą w naszej gospodarce - informuje środowy "Puls Biznesu".
14.02.2018

Mączyńska: Wicepremier Morawiecki premierem to korzystne rozwiązanie dla gospodarki

Awans wicepremiera Morawieckiego na premiera to korzystne rozwiązanie dla gospodarki – skomentowała dla PAP szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego profesor Elżbieta Mączyńska.
08.12.2017

Modzelewski: Po dwóch latach dialogu z przeszłością zwrócenie się w przyszłość

Powołanie na premiera Mateusza Morawieckiego oznacza, że po dwóch latach rozliczenia z przeszłością rząd PiS będzie się koncentrował na przyszłości, bo tak należy odczytywać położenie jeszcze większego nacisku na gospodarkę - komentuje kandydaturę na nowego szefa rządu prof. Witold Modzelewski.
07.12.2017

Orłowski: Morawiecki powinien zacząć realizować zapowiadany przez siebie program gospodarczy

Mateusz Morawicki, aby nie być "malowanym premierem" powinien zacząć realizować zapowiadany wcześniej przez siebie program gospodarczy, czyli zwiększanie oszczędności i inwestycji, do tej pory rząd zwiększał konsumpcję kosztem oszczędności - powiedział w rozmowie z PAP prof. Witold Orłowski.
07.12.2017

Szewczak: Wskazanie Morawieckiego może pomóc dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu

Wskazanie Mateusza Morawieckego jako kandydata na nowego premiera Polski może pomóc w dalszym dynamicznym rozwoju gospodarczym kraju, jednak nie można zapominać o sprawach społecznych – ocenił w rozmowie z PAP Janusz Szewczak wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych (PiS).
07.12.2017

PO przygotowała „sześciopak” ustaw gospodarczych

Ułatwienia dla przedsiębiorców, zwłaszcza młodych, unettowienie emerytur oraz 5-proc. stawka VAT na żywność - to niektóre propozycje "sześciopaku" gospodarczego PO, projektów ustaw, które jeszcze w środę mają trafić do Sejmu. Ich główny cel, to poprawa kondycji finansów publicznych.
29.11.2017

Gowin: Propozycje premier przewidują zwiększenie kompetencji Morawieckiego w nadzorze nad gospodarką

Propozycje premier Beaty Szydło - ws. zmian strukturalnych w rządzie - przewidują zwiększenie kompetencji wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego jeśli chodzi o nadzór nad gospodarką - stwierdził we wtorek wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.
07.11.2017

Pasowanie na ucznia na pokładzie okrętu ORP Lublin

Na pokładzie okrętu ORP „Lublin” w czwartek pierwszoklasiści ze szkoły podstawowej nr 1 im Marynarki Wojennej w Świnoujściu zostali uroczyście pasowani na ucznia.
29.09.2017

Przykłady dobrej koordynacji działań przeciwpowodziowych w dorzeczu

100 mln zł wyniosą koszty inwestycji przeciwpowodziowych przeprowadzonych w ramach projektu pt. "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku". 74 miliony będzie kosztować budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku. Wydanie takich kwot wymaga szerokiej koordynacji działań na różnych poziomach realizacji inwestycji.
26.06.2017

ORP Lublin pod dowództwem kpt. Katarzyny Mazurek już w styczniu wypłynie w pierwszy rejs

Kpt Katarzyna Mazurek gotowa do działania. Pierwszy rejs pod dowództwem pierwszej w historii Polski kobiety, która objęła dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej, zaplanowano na 12 stycznia. ORP Lublin wypłynie w jednodniowy rejs po Zatoce Pomorskiej.
29.12.2016

Święto Szkoły 2016

Tegoroczne obchody tradycyjnego Święta Szkoły zapoczątkowało uroczyste podniesienie bandery przed frontem uczelni oraz msza św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów Akademii, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Uroczyste posiedzenie Senatu AMG poprzedziło otwarcie w holu uczelni wystawy pt. "Kpt.ż.w. Tadeusz Meissner 1902-1966" w 50 rocznicę śmierci. W wernisażu uczestniczył syn oraz rodzina kapitana.
13.12.2016

Kapitan Katarzyna Mazurek: gdybym nie kochała morza, nie służyłabym na okrętach

Kocham morze, gdybym go nie kochała, nie służyłabym na okrętach – mówi PAP kapitan marynarki Katarzyna Mazurek, która w środę, jako pierwsza kobieta w historii polskiej wojskowości, obejmie dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej ORP Lublin.
30.11.2016

XVI Regaty Unity Line – morska przygoda dla wilków morskich i nowicjuszy

W dniach 12-14 sierpnia na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście odbędą się kolejne, XVI Regaty Unity Line. Impreza z dużą tradycją i wyjątkową frekwencją. Ponad 70 zgłoszonych jachtów to tegoroczne statystyki na kilka dni przed startem zawodów.
03.08.2016

Kusznierewicz: polscy żeglarze przywiozą złoto z Rio

Mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz wierzy, że "wodniacy" przywiozą z Rio de Janeiro przynajmniej dwa medale. „Mam nadzieję, że to ostatnie dni, kiedy jestem jedynym polskim żeglarzem ze złotem igrzysk" - powiedział.
02.08.2016

Sławomir Nitras odpiera zarzuty Marka Gróbarczyka

Poseł Sławomir Nitras skomentował wystąpienie sprzed dwóch tygodni ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
26.05.2016

Zmiany dowódców okrętów 8.FOW. Objęcie obowiązków odbyło się zgodnie z marynarskim ceremoniałem

Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu wchodzącego w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych odbyła się dzisiaj (piątek, 24 lipca) w świnoujskim Porcie Wojennym.
24.07.2015

Przyznano najwyższe nagrody w polskim żeglarstwie morskim. Srebrny Sekstant dla Tomasza Cichockiego

Jury najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskim żeglarstwie morskim - przyznawanych od 1970 r. Honorowych Nagród "Rejs Roku - Srebrny Sekstant", pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej - spośród żeglarskich wydarzeń 2012 roku najwyżej oceniło samotny rejs dookoła świata kapitana Tomasza Cichockiego na jachcie "Polska Miedź".
02.01.2013

Nadanie odznaki pamiątkowej ORP Lublin

W piątek 26 października odbyła się uroczystość nadania okrętowi ORP Lublin odznaki pamiątkowej. Połączona była z obchodami 23. rocznicy pierwszego podniesienia bandery na tym okręcie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych oraz byli dowódcy i członkowie załogi ORP Lublin.
29.10.2012

Morski transport do Wielkiej Brytanii

W niedzielę (16 stycznia) w Gdyni rozpoczęła się operacja morskiego transportu wydzielonych sił Wojska Polskiego do Wielkiej Brytanii. Na pokładzie ORP „LUBLIN” na ćwiczenia pod kryptonimem „PASHTUN DAGGER” udali się żołnierze Grupy Bojowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Załadunek sprzętu wojskowego miał miejsce w gdyńskim Porcie Wojennym. Udających się w rejs marynarzy i żołnierzy pożegnali generał brygady Krzysztof MAKOWSKI, pełniący obowiązki dowódcy 16 PDZ oraz kmdr Jarosław WÓJCIK
17.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.