• <

Mazurek do przedsiębiorców: Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności

pc

04.06.2018 15:06 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Mazurek do przedsiębiorców: Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności

Partnerzy portalu

Mazurek do przedsiębiorców: Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności - GospodarkaMorska.pl

Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności i będzie stymulować dalszy rozwój oraz powstawanie nowych firm – mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami w poniedziałek w Chełmie (Lubelskie) wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS).

Mazurek zaznaczyła, że wprowadzane zmiany mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego, regionu zapóźnionego, gdzie jest najmniej zarejestrowanych firm w stosunku do liczby ludności i najmniejsze nakłady inwestycyjne w sektorze drobnej przedsiębiorczości.

Organizatorem cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” są PARP i MPiT. Partnerami – Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

Beata Mazurek, która uczestniczyła w spotkaniu z przedsiębiorcami w Chełmie, podkreśliła, że mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy stanowią 99,8 proc. przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce, a ponad połowa z nich działa w sektorze usług, szczególnie ważnym w państwach wysoko rozwiniętych. „Małe i średnie przedsiębiorstwa stymulują ten rozwój, są jego filarem. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby państwo, rząd wspierały przedsiębiorców” - powiedziała.

„W to zadanie wpisuje się właśnie Konstytucja Biznesu – zmiana, która dokonuje istotnej poprawy jakościowej w zakresie otoczenia prawnego dla przedsiębiorców. Inflacja prawa, od lat będąca bolączką polskiej gospodarki, została odwrócona – blisko 200 aktów, wielokrotnie nowelizowanych, zostało zamienione na 5 kompleksowych ustaw” - wskazała.

Obecna na spotkaniu pełnomocniczka rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, Andżelika Możdżanowska podkreśliła, że wprowadzane zmiany to największa reforma prawa gospodarczego od 1989 r. Mają one m.in. ułatwiać przedsiębiorcom inwestowanie. „Chodzi o ułatwienie zakładania mikrofirm i o to, żeby, dzięki inwestycjom, zmieniały się one w małe firmy, a małe w średnie, te z kolei w duże. Każdej z tych firm potrzebne jest inne wsparcie. Takie indywidualne podejście i inne rewolucyjne zmiany zakłada Konstytucja Biznesu” – powiedziała Możdżanowska.

Z kolei minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w liście do uczestników konferencji, który odczytał szef jej gabinetu Jakub Banaszek, podkreśliła, że Konstytucja Biznesu ma zmienić relacje między administracją publiczną a przedsiębiorcami. „Polscy przedsiębiorcy przez lata funkcjonowali w systemie kształtowanym w niekorzystnych warunkach transformacji systemowej. Przyjęte wówczas rozwiązania wiązały się z brakiem zaufania pomiędzy państwem i przedsiębiorcami. Ale to już przeszłość” – napisała Emilewicz.

Przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w spotkaniu mówili dziennikarzom, że najbardziej przeszkadza im niepewność i niejasność prawa.

„Chciałbym, żeby tak było, jak mówi premier, aby każdy podatnik wiedział, co mu wolno, czego nie wolno. Ja mam firmę handlową, handluję z Ukrainą. Jest eksport uproszczony, na tzw. tax free. Dzisiaj jest tak, że urząd celny uwzględnia mi dokument tax free, który upoważnia do stawki zerowej, natomiast urząd skarbowy neguje na przykład ilość sprzedaży w jednym miesiącu dla Ukraińca. Dla mnie to niezrozumiałe, nie wiadomo, ile razy miesięcznie można obsłużyć jednego Ukraińca” – mówił Tomasz Woliński.

„Ja zarządzam wspólnotami mieszkaniowymi. Urzędnicy są przyjaźni, ale trudno się cokolwiek dowiedzieć, raczej działa to w drugą stronę. Pytanie, czy dobrze jest dokumentacja prowadzona, pociąga za sobą kontrole. To nie tak powinno działać, to urząd powinien nam przedstawić informacje, jak powinno być prawidłowo” – dodał inny przedsiębiorca Mariusz Wieliczko.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br. Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną.

Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.