• <
pge_baltica_390x100_duży

Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System

27.04.2022 09:17
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System

Partnerzy portalu

Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System - GospodarkaMorska.pl
Budowa gazociągu północ-południe, mający transportować gaz z Terminalu LNG w Świnoujściu, odcinek Zdzieszowice-Kędzierzyn. Fot. Gaz-System

„PGNiG i Gaz-System monitorują sytuację i na bieżąco będą informować rynek” – poinformowały spółki we wspólnym komunikacie.

Jak podaje Gaz-System, informację o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego PGNiG otrzymała od Gazpromu we wtorek 26 kwietnia. Kurek miał zostać zakręcony z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia.

„Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez Gaz-System funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem” – mówi komunikat. Spółki zwróciły uwagę na dywersyfikację i „rosnącą liczbę metanowców” ze skroplonym gazem przypływających do Terminalu LNG w Świnoujściu.

„Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach” – zapewniają Gaz-System i PGNiG.

Jeszcze w 2020 roku import gazu ziemnego stanowił 16,9% polskiego zapotrzebowania energetycznego. Rocznie PGNiG importowało 10 mld m3 gazu z Rosji, co stanowiło połowę ilości importu tego surowca. Już wcześniej polski rząd zapowiadał, że kontrakt jamalski wygaśnie z końcem 2022 roku.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.