• <

Wynik wyszukiwania - "kontrakt jamalski" - Wiadomości

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.
27.09.2022

PGNiG przyspiesza dostawy do Polski

Do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 163. dostawa skroplonego gazu ziemnego, zakupionego przez PGNiG. Między 25 kwietnia a 2 maja spółka odebrała aż trzy ładunki LNG. To rezultat decyzji PGNiG o intensyfikacji dostaw skroplonego gazu ziemnego, by zmaksymalizować wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych gazoportu.
03.05.2022

PGNiG spodziewa się sześciu transportów LNG do terminala w Świnoujściu

PGNiG spodziewa się w maju sześciu dostaw LNG do terminala w Świnoujściu - poinformowała w poniedziałek spółka. W ciągu ostatnich ośmiu dni spółka odebrała w Świnoujściu ładunki trzech metanowców.
02.05.2022

Pierwszy dzień bez dostaw gazu z Rosji. Kolejne komentarze polityków

Środa, 27 kwietnia to pierwszy dzień bez rosyjskich dostaw gazu do Polski. Jak poinformował w środę po południu Gaz-System, transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Prezentujemy najnowsze komentarze polityków.
27.04.2022

Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w środowej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM przedstawił sytuację polskiej energetyki pierwszego dnia przerwanego kontraktu jamalskiego. Zapewnił, że gazu nie zabraknie.
27.04.2022

Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze – czytamy w komunikacie Gaz-System.
27.04.2022

PGNiG: od środy Gazprom wstrzymuje dostawy z kontraktu jamalskiego

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.
26.04.2022

Rząd uspokaja, że gazu dla odbiorców nie zabraknie mimo wstrzymania dostaw z Rosji

Mimo odcięcia dostaw gazu z Rosji, Polska jest na to przygotowana; wszyscy dotychczasowi odbiorcy błękitnego paliwa w kraju otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewniali we wtorek przedstawiciele rządu, minister Anna Moskwa oraz Piotr Naimski.
26.04.2022

Rosja zakręca kurek z gazem dla Polski? Są nieoficjalne doniesienia

Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet.pl Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Obecnie w Ministerstwie Klimatu trwa narada sztabu kryzysowego. Strona rosyjska nie podała oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Jak donoszą media, jeszcze dziś mają się pojawić oficjalne komunikaty.
26.04.2022

W 2022 kończą się kontrakty na dostawy z Rosji gazu i ropy

Z końcem 2022 r. przestają obowiązywać długoterminowe kontrakty polskich firm: na dostawy gazu od Gazpromu dla PGNiG i ropy od Rosniefti dla PKN Orlen. W mocy pozostanie obowiązujący dłużej naftowy kontrakt PKN Orlen z firmą Tatnieft.
30.03.2022

Zyska: rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.03.2022

Prezes PGNiG: strona kontraktu jamalskiego nie może dowolnie zmieniać zasad płatności

Kontrakt jamalski przewiduje sposób regulowania płatności za gaz, kontrahent nie może dowolnie go zmieniać - oświadczył w czwartek prezes PGNiG Paweł Majewski, odnosząc się do informacji o tym, że Rosja będzie żądać od niektórych państw płatności w rublach.
24.03.2022

Prezes PGNiG: Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG

Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni; Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG – mówił w sobotę w Dosze prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

Gazprom chce renegocjować w górę cenę gazu w kontrakcie jamalskim

PGNiG otrzymało w poniedziałek wniosek Gazpromu i Gazpromexportu o renegocjację ceny gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała spółka. PGNiG zaznaczyło, że wniosek mówi o renegocjacji w kierunku podwyższenia ceny. Polska spółka uważa go za niezasadny.
10.11.2020

Gazprom potwierdził otrzymanie wniosku PGNiG o obniżkę ceny gazu

Rosyjski koncern Gazprom potwierdził w poniedziałek otrzymanie wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o renegocjację ceny kontraktowej gazu. Gazprom wskazał, że zgodnie z kontraktem każda ze stron może renegocjować cenę raz na trzy lata.
02.11.2020

Sasin o wniosku PGiNG do Gazpromu: Liczymy na efektywne negocjacje

Liczymy na efektywne negocjacje PGNiG z Gazprom - poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do wniosku, jaki PGNiG złożyło do Gazpromu w sprawie renegocjacji i obniżenia ceny kontraktowej gazu.
02.11.2020

Wniosek PGNiG o obniżenie ceny w kontrakcie jamalskim

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło o renegocjację warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem.
01.11.2020

Kwieciński: setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu to symboliczny dzień dla Polski

Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to symboliczny dzień dla PGNiG i Polski - ocenił w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, dzięki LNG Polska dywersyfikuje dostawy gazu. W jego ocenie za parę lat LNG z USA będzie dominował w imporcie do naszego kraju.
03.07.2020

Ekspert: Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek Jamału, możemy go używać sami

Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek "Jamału" do przesyłu gazu do Niemiec, możemy go używać sami, w planowanym w Polsce hubie gazowym - powiedział PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
11.05.2020

Jakóbik: umowa z Saipem to zielone światło dla budowy Baltic Pipe

Wybór wykonawcy podmorskiej części Baltic Pipe i umowa Gaz-Systemu z koncernem Saipem to zielone światło dla budowy gazociągu, który zmieni pozycję Polski - mówi PAP redaktor naczelny portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik.
04.05.2020

Jerzy Kurella: 1,5 mld dol. od Gazpromu trzeba przeznaczyć na racjonalne inwestycje w wydobycie krajowe oraz produkcję biogazu

Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana – uznał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, który wydał wyrok kończący ponad pięcioletni spór o zmianę formuły ceny gazu pomiędzy rosyjskim Gazpromem i PGNiG na korzyść polskiej spółki. Nakazał też wstecznie zmienić sposób naliczania ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła będzie ściśle powiązana z notowaniami tego surowca w Europie Zachodniej. PGNiG szacuje, że w związku z tą zmianą Gazprom będzie musiał zwrócić jej nadpłatę w wysokości 1,5 mld dol., c
03.04.2020

Ciepłe zimy, rekordowe zapasy i import LNG skutkują niskimi cenami gazu

Ceny gazu na europejskich giełdach od wielu miesięcy pozostają rekordowo niskie. Jako główne przyczyny wskazuje się ciepłe zimy oraz wysokie poziomy zapasów w magazynach i importu taniego LNG. Dodatkowym impulsem ku spadkom stała się epidemia koronawirusa.
23.02.2020

PGNiG: mniej gazu z Rosji, rośnie import LNG

Dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski konsekwentnie postępuje. W 2019 roku udział w imporcie gazu z Rosji spadł do ok. 60 proc z ok. 67 proc. w 2018 roku, w odróżnieniu od sprowadzanego do kraju LNG, którego udział w imporcie wzrósł do ok. 23 procent z ok. 20 proc. rok wcześniej.
27.01.2020

GPC: Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu jest polską racją stanu

Za trzy lata przestaje obowiązywać kontrakt jamalski, którego Polska nie przedłuży. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zabezpiecza różne scenariusze wypadków, które do tego czasu mogą się wydarzyć. Rosja może zafundować nam kilka niespodzianek – powiedział w wywiadzie zamieszczonym w środę w "Gazecie Polskiej Codziennie" prezes PGNiG Piotr Woźniak.
18.12.2019

PGNiG: wyrok końcowy ws. sporu z Gazpromem w lutym/marcu 2020 roku

Wyrok końcowy Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie dotyczącego sporu między PGNiG a Gazpromem planowany jest w lutym lub marcu 2020 roku - poinformowało w piątek PGNiG. Spór między firmami dotyczy cen gazu jakie polska spółka musi płacić rosyjskiemu dostawcy.
14.12.2019

Prezes PGNiG: rocznie przepłacaliśmy ok. 1 mld zł za rosyjski gaz

Od 2014 roku za rosyjski gaz przepłacaliśmy rocznie ok. 1 mld zł - podkreślił w poniedziałek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Dodał, że wyroku ws. arbitrażu między polską spółką a Gazpromem spodziewa się na przełomie 2019/2020 roku.
18.11.2019

Gazprom Export potwierdził otrzymanie od PGNiG oświadczenia woli zakończenia kontraktu jamalskiego

Spółka Gazprom Export potwierdziła w piątek w przesłanym PAP komentarzu, że otrzymała od polskiego PGNiG oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku.
15.11.2019

Tchórzewski: kontrakt jamalski nie odpowiadał warunkom rynkowym

Zawarta wiele lat temu umowa gazowa między PGNiG i Gazpromem od dłuższego czasu nie odpowiadała warunkom rynkowym i stawiała polskich odbiorców gazu na gorszej pozycji niż odbiorców z innych państw europejskich - podkreślił w komentarzu dla PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.
15.11.2019

Prezes PGNiG: od 2023 r. dostawy z kontraktu jamalskiego zastąpimy innymi

Wolumeny gazy z kontraktu jamalskiego od 1 stycznia 2023 r. będą zastąpione wolumenami wynikającymi z innych kontraktów - powiedział PAP prezes PGNiG Piotr Woźniak. Jak zaznaczył, zapewniają one pokrycie z nadwyżką przewidywanego popytu krajowego.
15.11.2019

Szef PGNiG: dywersyfikacja kierunków dostaw gazu pozwala na zakończenie kontraktu jamalskiego

Dywersyfikacja kierunków dostaw gazu do Polski, długoterminowe kontrakty ws. skroplonego błękitnego paliwa czy wykorzystanie koncesji PGNiG w Norwegii pozwalają na zakończenie kontraktu jamalskiego - podkreślił prezes PGNiG Piotr Woźniak.
15.11.2019

Po decyzji PGNiG ws. jamału, akcje spółki zwyżkują o ok. 1,3 proc.

Po piątkowej decyzji spółki PGNiG, która przekazała Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego, kurs akcji na warszawskim parkiecie ok. godz. 11.49 rósł w górę o ok. 1,3 proc.
15.11.2019

Kwieciński: możemy być niezależni od zagranicznych dostawców gazu

Mamy infrastrukturę, która pozwala na sprowadzanie gazu z różnych kierunków; możemy być niezależni od zagranicznych dostawców, szczególnie z kierunku wschodniego - powiedział w piątek minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński odnosząc się do decyzji PGNiG ws. jamału.
15.11.2019

PGNiG: Gazpromowi przekazano oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego

PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku - poinformowała w piątek spółka w komunikacie giełdowym.
15.11.2019

Odnawialne źródła mogą zastąpić atom?

Za trzy lata błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym popłynie do Polski gazociągiem Baltic Pipe. Ta inwestycja – podobnie jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu – znacząco pozwoli uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji i poprawi krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Pozostałe kluczowe inwestycje w obszarze energetyki zależeć będą od długoterminowej strategii. – Potrzebujemy jak najszybciej przyjąć politykę energetyczną na następne 15–20 lat – podkreśla Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. Chodzi przede wszystkim
31.10.2019

Naimski: mamy pełne magazyny gazu, nie ma zagrożenia, jeśli Rosjanie zakręcą gaz

Zawsze istnieje groźba, że Rosjanie zakręcą gaz na zimę, ale nie ma zagrożenia dla Polski, mamy pełne magazyny gazu - zapewnia pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, minister w KPRM Piotr Naimski.
02.10.2019

Wiceprezes PGNiG: W 2023 r. zaspokoimy popyt krajowy bez dostaw z Rosji

W 2023 r. PGNiG będzie w stanie zaspokoić popyt krajowy na gaz w wysokości ponad 24 mld m sześc. - zadeklarował w czwartek wiceprezes ds. handlowych spółki Maciej Woźniak.
27.09.2019

Naimski: nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu

Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia obecnego długoterminowego kontraktu z Gazpromem - mówił w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. To jest monopolista i z tego monopolu się wyzwolimy - dodał.
05.09.2019

Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Budowa Baltic Pipe oznacza niższe ceny i większe bezpieczeństwo dostaw – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Jak podkreśla, niedługo projekt powinien uzyskać pozwolenia na budowę, a na przełomie tego i przyszłego roku będą uruchamiane kolejne przetargi na dostawy dla tej inwestycji. Błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym ma popłynąć do Polski w październiku 2022 roku i pozwoli uniezależnić się od dostaw z Rosji, skąd pochodzi obecnie ok. 90 proc. importowanego gazu.
23.08.2019

Naimski: Nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego kontraktu z Gazpromem, który wygasa w 2022 roku - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
14.08.2019

Jakóbik: Rosjanie będą musieli negocjować tymczasowe porozumienia ws. tranzytu gazu

Opóźnienie uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 powoduje, że Rosjanie będą zmuszeni do podpisania tymczasowych porozumień z Ukraińcami i Polską ws. tranzytu gazu - ocenił w rozmowie z PAP ekspert rynku gazu Wojciech Jakóbik.
17.05.2019

Prezydent USA: Energetyczna niezależność podstawą bezpieczeństwa kraju

Prezydent USA Donald Trump, podczas wizyty w gazoporcie Cameron LNG firmy Sempra Energy w stanie Luizjana, podkreślił we wtorek, że "energetyczna niezależność", jaką Ameryka osiągnęła w okresie jego rządów w Białym Domu jest "podstawą bezpieczeństwa kraju".
15.05.2019

Woźniak: Wschodnia rubież Bałtyku wybija się na niepodległość energetyczną

Wygląda na to, że wschodnia rubież Bałtyku wybija się na niepodległość energetyczną – ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak, nawiązując do inwestycji uniezależniających region od dostaw gazu z Rosji. W tym kontekście wymienił m.in. budowę "Baltic Pipe".
08.05.2019

Naimski: Decyzja o budowie pływającego terminalu gazowego w Gdańsku jest podjęta

Decyzja o budowie w przyszłości pływającego terminala gazowego w Gdańsku jest już podjęta- powiedział w środę w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.03.2019

Baltic Pipe uwolni Polskę od Gazpromu

Zakończenie budowy w 2022 r. połączenia gazowego z Norwegii do Polski uwolni ostatecznie Polskę po kilkudziesięciu latach od monopolu dostaw gazu z Rosji.
18.03.2019

M. Woźniak: w br. podejmiemy decyzję dot . przszłości kontraktu jamalskiego

W tym roku podejmiemy decyzję dotyczącą przyszłości kontraktu jamalskiego ze wskazaniem na zakończenie go w 2022 r. - powiedział w czwartek wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.
14.03.2019

Jakóbik: Baltic Pipe ma dać tańszy gaz

Baltic Pipe może doprowadzić do rewolucji kontraktowej na rynku gazu w Polsce, zapewniając trwale konkurencyjne ceny na dostawy tego surowca do kraju - powiedział PAP analityk energetyczny Wojciech Jakóbik. Dodał, że trudno na horyzoncie zobaczyć jakieś zagrożenia, które mogą opóźnić ten projekt.
17.12.2018

Prezes PGNiG: amerykańskie LNG o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski

Gaz, z podpisanych we wtorek kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG, jest o" dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak.
17.10.2018

Korzystne dla PGNiG orzeczenie częściowe Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie zaskarżone – Gazprom gra na czas

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie poinformował, iż Gazprom złożył skargę o uchylenie orzeczenia częściowego Trybunału Arbitrażowego z 30 czerwca br., w którym orzekł on, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego.
02.10.2018

Woźniak z PGNiG: wkrótce harmonogram dalszych kroków związku z orzeczeniem Trybunału ws. Gazpromu

Wkrótce Trybunał Arbitrażowy, z udziałem stron, ustali harmonogram oraz agendę dalszych kroków w związku z orzeczeniem ws. Gazpromu – powiedział PAP prezes PGNiG Piotr Woźniak.
05.07.2018

PGNiG: Gazprom potwierdza swoją przegraną z PGNiG

Gazprom Eksport minimalizuje znaczenie korzystnego dla PGNiG wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie; będzie musiał zwrócić PGNiG nadpłatę, prawie za cztery lata - stwierdza PGNiG. Koncern dodaje, że Gazprom potwierdził swoją przegraną.
03.07.2018

Gazprom: Trybunał Arbitrażowy odmówił PGNiG zmiany ceny za gaz

Rosyjski koncern Gazprom oświadczył, że w niedawnym wyroku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie odmówił PGNiG zmiany ceny za gaz zgodnej z żądaniami polskiej firmy. Gazprom podkreślił też, że decyzja Trybunału jest tymczasowa.
02.07.2018

Naimski: wyrok trybunału w Sztokholmie bardzo korzystny dla PGNiG

Wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego, jest bardzo korzystny dla PGNiG - uważa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
02.07.2018

Naimski: utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę w efekcie rozmów w latach 2008-2010 dała Gazpromowi ok. 1 mld zł prezentu

Faktyczna utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę, co dało ok. 1 mld zł prezentu dla Gazpromu, utrata kontroli nad Europolgazem, utrwalenie zależności do Rosji, wstrzymanie dywersyfikacji gazu - to efekty rozmów gazowych z lat 2008 - 2010 - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
02.07.2018

NIK: nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki ws. uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010

Nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010 - wytknęła NIK w ujawnionym w poniedziałek raporcie. Ministrem gospodarki i wicepremierem w tamtym czasie był ówczesny szef koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak.
02.07.2018

Korzystne dla PGNiG orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego - poinformowała w sobotę spółka.
30.06.2018

Naimski: Polski rynek gazu jest w okresie przejściowym

Polski rynek gazu jest w okresie przejściowym, liberalizacja jest nieuchronna, ale będzie konsekwencją dywersyfikacji - uważa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodaje, taka strategia rządu ma poparcie UE.
23.06.2018

Posłowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy ws. inwestycji w gazoporcie

Posłowie połączonych komisji sejmowych; do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa opowiedzieli się w poniedziałek za przyjęciem projektu nowelizacji ustawy ws. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu.
04.06.2018

Woźniak: We wtorek spodziewane jest zakończenie postępowania arbitrażowego z Gazpromem

We wtorek w Wiedniu spodziewane jest zakończenia postępowania arbitrażowego PGNiG przeciw Gazpromowi. Jak powiedział prezes polskiej spółki Piotr Woźniak, nic nie wskazuje, by Rosjanie chcieli przedłużać postępowanie.
26.03.2018

P.Woźniak: nie przewidujemy przyśpieszenia wychodzenia z kontraktu z Gazpromem

Nie przewidujemy przyśpieszenia procesu wychodzenia z kontraktu z Gazpromem, ale budujemy alternatywy na moment wygaszenia tego kontraktu - powiedział w środę prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2018

Hermes Energy Group: Ceny gazu mogą rosnąć z powodu inwestycji

W ostatnich latach wzrasta zużycie gazu na świecie i w Polsce - to wynik większego wydobycia, walki z zanieczyszczeniem środowiska i atrakcyjnych cen. Jednak w Polsce ceny te mogą rosnąć, w związku z inwestycjami infrastrukturalnymi - przewiduje Hermes Energy Group.
07.02.2018

Premier Morawiecki: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie

Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - powiedział w środę PAP premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry.
25.01.2018

Morawiecki zaapelował do Sejmu o zgodną pracę na rzecz polskiej energetyki

Energetyka jest jedną z dziedzin, w której liczę na zgodną wspólną pracę całej wysokiej izby - mówił podczas expose we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
13.12.2017

Ekspert: decyzja Gazpromu o renegocjacji kontaktu jamalskiego może mieć związek z Baltic Pipe

Decyzja Gazpromu o renegocjacji kontraktu jamalskiego może być ruchem wyprzedzającym, bo Rosjanie widzą perspektywę ukończenia projektu Baltic Pipe - ocenia w rozmowie z PAP Wojciech Jakubik.
09.12.2017

Naimski: amerykański gaz skroplony staje się konkurencyjny na europejskim rynku

Kontrakt PGNiG na dostawę amerykańskiego gazu skroplonego jest ważny, bowiem pokazuje, że amerykański gaz staje się konkurencyjny na rynku europejskim - uważa minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
24.11.2017

Łoskot-Strachota: Kontrakt na amerykańskie LNG uwiarygadnia PGNiG

Kontrakt PGNiG na dostawę LNG z USA uwiarygadnia strategię i działania spółki, daje również pewne pole manewru wokół kontraktu jamalskiego - ocenia analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota.
22.11.2017

Łaniewski z SEA: Baltic Pipe to nasz trzeci bałtycki projekt

Baltic Pipe będzie trzecim projektem na Bałtyku, w którym udział weźmie Subsea Engineering Associates (SEA) z Australii - powiedział PAP dyrektor firmy na Polskę Robert Łaniewski. SEA będzie doradcą polskiego operatora przesyłowego gazu spółki Gaz-System.
17.11.2017

Naimski: Wkrótce może być odtajniony raport NIK ws. umowy gazowej z Rosją

W ciągu tygodnia, dziesięciu dni może nastąpić odtajnienie materiałów źródłowych do raportu NIK i wtedy będzie odtajniony też raport ws. szczegółów dot. umowy gazowej z Rosją z 2010 r. - mówił w piątek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
10.11.2017

PGNiG chce renegocjować ceny gazu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do Gazpromu o renegocjacje ceny gazu ziemnego, dostarczanego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego – poinformował w środę zarząd spółki.
01.11.2017

Naimski: W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego jest porozumienie ponad podziałami

W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie konieczności zróżnicowania dostaw gazu do Polski wydaje się, że mamy porozumienie ponad podziałami - ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
11.10.2017

Za 6 lat na Bałtyku może pojawić się konkurencja dla świnoujskiego terminalu

Za 6 lat na Bałtyku może pojawić się konkurencja dla świnoujskiego terminalu. Jak podaje Reuters, w 2022-2023 produkcję LNG rozpocząć ma rosyjska instalacja Baltic LNG. Projektem Gazpromu już teraz zainteresowani są inwestorzy z Biskiego Wschodu oraz Japonii.
08.10.2017

Naimski: Po 2022 r. problem dostaw gazu do Polski będzie rozwiązany

Po 2022 r. problem dostaw gazu do Polski będzie rozwiązany – zapewnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Według niego, dywersyfikacja dostaw gazu pozwoli na realną konkurencję cenową tego surowca na rodzimym rynku.
05.10.2017

Jakóbik: możliwe, że starczy, by sprawą kontraktu jamalskiego zajęła się prokuratura

Komisja śledcza może alarmować, może wspierać działania; czasami te komisje śledcze pomagają, ale czasami - przeszkadzają; być może starczy, by sprawą zajęła się prokuratura - powiedział o ewentualnej komisji śledczej ws. kontraktu jamalskiego redaktor naczelny portalu BizesAlert Wojciech Jakóbik.
11.09.2017

Prezes PGNiG: konsekwencje umowy gazowej z 2010 r. odczuwamy do dziś

Do dziś borykamy się z tymi samymi klauzulami z umowy gazowej z 2010 r., które od początku były nie do przyjęcia - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak. Jak dodał, od 2009 r. przeciwko tym zapisom protestowało otoczenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
31.08.2017

Naimski: negocjacje gazowe rządu PO-PSL – „Polska - Rosja 0:7”

– Najistotniejsze elementy negocjacji gazowych rządu PO-PSL opisałem w dokumencie: „Polska - Rosja 0:7”; delegacja Ministerstwa Gospodarki od wicepremiera Waldemara Pawlaka nie chciała tego słuchać i wyszła z sali – komentuje rewelacje tygodnika „Sieci” minister Piotr Naimski.
29.08.2017

Łoskot-Strachota: Gazowa sytuacja Polski po 2009 r. była skomplikowana

Polska negocjowała umowę gazową z 2010 r. w skomplikowanej sytuacji - powiedziała PAP ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Jak przypomniała, po kryzysie gazowym z 2009 r. Polska miała problem z zabezpieczeniem niezbędnych ilości gazu.
28.08.2017

Jakóbik: Wiele znaków zapytania wokół umowy gazowej z 2010 r.

Wokół umowy gazowej z 2010 r. są znaki zapytania, być może część odpowiedzi jest w niejawnym raporcie NIK - powiedział PAP redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik, komentując doniesienia tygodnika "Sieci" nt. okoliczności zawarcia kontraktu.
28.08.2017

Karczewski: odpowiedzialność za umowę z Gazpromem z 2010 r. - nie tylko polityczna

Odpowiedzialność za umowę z Gazpromem z 2010 r. powinna być odpowiedzialnością nie tylko polityczną - ocenił w rozmowie z telewizją internetową "wPolsce.pl" marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o doniesienia tygodnika "Sieci" na temat negocjacji umowy z Gazpromem.
28.08.2017

„Sieci”: Gazowy walkower

Tygodnik "Sieci" opisał kulisy podpisania w 2010 r. niekorzystnej dla Polski umowy gazowej; dotarł do niejawnych instrukcji negocjacyjnych przyjmowanych przez rząd PO-PSL.
28.08.2017

W pierwszym półroczu PGNiG zanotowało wzrosty sprzedaży i zysków

W pierwszym półroczu 2017 r. PGNiG utrzymywało stabilny wzrost, klientom zewnętrznym spółka sprzedała o 14 proc. więcej gazu niż przed rokiem, a zysk netto był wyższy o 65 proc. Jesteśmy zadowoleni z tych wyników - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.
18.08.2017

Projekt budowy gazociągu Baltic Pipe nabiera kształtów. Czy oznacza to opóźnienie realizacji terminala w Zatoce Gdańskiej?

Coraz bliżej budowy gazociągu Baltic Pipe, który połączyłby Polskę ze złożami gazu w Norwegii. Tym samym oddala się budowa małego terminalu gazowego w Zatoce Gdańskiej.
10.08.2017

Gaz-System: Pozytywny wynik pierwszej fazy Open Season dla Baltic Pipe

Pierwsza faza procedury Open Season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe dała wynik pozytywny, potwierdziło się zainteresowanie rynku transportem gazu tą trasą - poinformował we wtorek polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System.
25.07.2017

Dłuższy kontrakt na LNG z USA: Polska ma atuty w oczach Amerykanów

Kilkuletni kontrakt na dostawy LNG do Polski może być korzystny zarówno dla eksporterów z USA jak i dla nas. Zaletami polskiego rynku jest wiarygodność działających na nim podmiotów i realna chęć dywersyfikacji źródeł gazu – powiedział PAP trader, znający realia globalnego rynku LNG.
11.07.2017

PGNiG: Kolejna dostawa spotowa LNG przypłynie 4 lipca; nie będzie to dostawa z Ameryki

Kolejna dostawa spotowa LNG przypłynie do Polski 4 lipca - poinformował w czwartek prezes PGNiG Piotr Woźniak w TVP Info. Dodał, że nie będzie to dostawa z Ameryki.
26.06.2017

PGNiG: planujemy wziąć udział w procedurze open season

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wziąć udział w procedurze open season i złożyć zapotrzebowanie na moce w tym gazociągu - pinformował wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.
06.06.2017

Gaz-System i Energinet rozpoczęli procedurę open season dla projektu Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – Gaz-System i Energinet - rozpoczęli procedurę open season dla projektu Baltic Pipe - poinformował Energinet na swoich stronach internetowych.
06.06.2017

Nowy rynek gazu w regionie Trójmorza

Polska stoi przed realną szansą na zapewnienie sobie suwerenności energetycznej oraz handel nadwyżkami gazu w regionie ABC, czyli w krajach między morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. O perspektywach zmian i wyzwaniach dyskutują uczestnicy XX Konferencji GAZTERM w Międzyzdrojach.
16.05.2017

Uczestnicy Euro Power: gaz z Norwegii to dywersyfikacja i argument w negocjacjach z Rosją

Korytarz Norweski dałby Polsce nie tylko realną dywersyfikację dostaw gazu, ale mógłby stanowić argument w ewentualnych negocjacjach z Rosjanami – uznali w czwartek uczestnicy panelu poświęconego rynkowi gazu podczas konferencji Euro Power.
08.04.2017

PGNIG wyobraża sobie życie bez Gazpromu

Wyobrażamy sobie życie bez Gazpromu - powiedział we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Spółka przedstawiła strategię na lata 2017 - 2022. Właśnie w 2022 r. wygasa tzw. kontrakt jamalski z Gazpromem na dostawy gazu do Polski.
14.03.2017

Gazprom: zwłoka Polski w podpisaniu kolejnej umowy tranzytowej grozi eksportowi gazu do UE

Kontrolowany przez Kreml Gazprom, największy europejski dostawca gazu, ostrzegł przed ryzykiem dostaw surowca do Europy przez Polskę, gdyż Warszawa nie przyjęła jeszcze nowych warunków tranzytu gazu - podała w środę agencja Reuters.
25.01.2017

Wiceszef KE pozytywnie o planie połączenia gazowego z szelfem norweskim

Brama Północna, czyli projekt połączenia złóż gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym, może stać się stabilną drogą dostaw gazu do całego regionu Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej – ocenił wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
18.10.2016

Naimski: projekt połączenia gazowego z szelfem norweskim się uda

Projekt połączenia złóż na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłu gazu, tym razem z pewnością się uda. Jest sprzyjająca sytuacja polityczna i ekonomiczna - ocenił w czwartek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
15.09.2016

Naimski: Polska niezależna od dostaw gazu ze Wschodu po 2022 r.

Dostawy gazu przez terminal w Świnoujściu i gazociąg łączący Polskę z północnym szelfem mają uniezależnić Polskę od dostaw gazu ze Wschodu do 2022 r. – powiedział w środę w Warszawie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
09.06.2016

PGNiG rozpoczęło rozmowy w sprawie przesyłania gazu z Norwegii

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował o rozpoczeciu rozmów na temat przesyłania gazu z Norwegii do Polski – informuje Radio Szczecin.
26.02.2016

Wraca koncepcja budowy gazociągu z Norwegii do Polski

PGNiG planuje wybudować gazociąg łączący Polskę i Norwegię. Popłynie nim gaz, który jest eksploatowany przez polską spółkę na Morzu Północnym. Inwestycja ma zakończyć uzależnienie Polski od rosyjskich dostaw gazu.
30.01.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.